Kwasy na twarz sprawdzają się jako narzędzie walki z problemami takimi jak trądzik, zaskórniki, zmarszczki, przebarwienia, a nawet niewielkie blizny. Wykazują silne działanie złuszczające rogowaciały naskórek, dzięki czemu skutecznie poprawiają i odświeżają wygląd skóry. Można skorzystać z profesjonalnych zabiegów na twarz z użyciem kwasów, jak i wykorzystać je do domowej pielęgnacji. Jak działają kwasy na twarz i jakie są ich rodzaje?
Kwasy na twarz — rodzaje
Kwasy na twarz zazwyczaj złuszczają naskórek, usuwając jego zrogowaciałą warstwę. Dokładny sposób działania zależy od rodzaju kwasu. Kwasy dzielimy w następujący sposób.
- AHA (alfa-hydroksylowe) – czyli m.in.: kwas glikolowy, migdałowy, mlekowy, jabłkowy, pirogronowy, winowy. Działają one silnie, najlepiej sprawdzają się do pielęgnacji cery mieszanej, suchej i dojrzałej. Nadmiar sebum utrudnia ich działanie w skórze;
- BHA (beta-hydroksylowe) – polecany do skóry trądzikowej kwas salicylowy;
- PHA (poli-hydroksylowe) – łagodnie działające glukonolakton i kwas laktobionowy, dedykowane skórze wrażliwej i naczyniowej.
Do najbardziej popularnych kwasów zaliczamy:
Kwas migdałowy
Działa nie tylko złuszczająco, ale również wykazuje właściwości antybakteryjne i odkażające, więc polecany jest do skóry trądzikowej i tłustej. Ujednolica koloryt skóry, stymuluje produkcję kolagenu w skórze, przez co poprawia jej jędrność i działa przeciwzmarszczkowo. Jego użycie nie powoduje mocnego zaczerwienienia i łuszczenia skóry.
Kwas glikolowy
Kwas glikolowy podawany w gabinecie kosmetycznym (w 70% stężeniu) głęboko wnika w skórę i dobrze radzi sobie z redukcją starych przebarwień i blizn potrądzikowych. W stężeniu 5-15%, stosowanym w domu, zwiększa poziom nawilżenia skóry i hamuje procesy starzenia.
Kwas salicylowy
Kwas salicylowy posiada właściwości przeciwzapalne, stosowany jest cerze tłustej i trądzikowej. Odblokowuje pory, redukuje zaskórniki, sprzyja gojeniu wyprysków i podrażnień.
Kwas azaleinowy
Złuszcza w łagodny sposób, dlatego chętnie sięgają po niego osoby o skórze wrażliwej i podrażnionej, ale z problemem trądziku. Zmniejsza także przebarwienia potrądzikowe. Ponieważ nie ma właściwości fotouczulających, można stosować go nawet latem.
Kwas laktobinowy
Kwas laktobionowy złuszcza, działa przeciwzapalne i łagodzi podrażnienia. Ze względu na jego skuteczne, ale łagodne działanie, używa się go w leczeniu trądziku różowatego, który dotyczy często wrażliwej, naczyniowej cery. Nie powoduje silnego łuszczenia, pieczenia czy zaczerwienienia.
Kwas felurowy
Kwas ferulowy działa przeciwzmarszczkowo, ujędrnia i przywraca elastyczność zwiotczałej skórze. Rozjaśnia przebarwienia i piegi po słońcu.
Jak działają kwasy na twarz?
Kwasy na twarz złuszczają wierzchnią warstwę skóry, dzięki czemu odnawia się i lepiej wchłania odżywcze składniki kosmetyków. Poprzez złuszczenie kwasy umożliwiają usunięcie przebarwień różnego pochodzenia, pobudzają produkcję kolagenu i redukują zmarszczki, oczyszczają cerę tłustą i trądzikową, otwierają pory, regulują produkcję sebum i działają antybakteryjnie. W zależności od typu kwasu na twarz mogą zadziałać złuszczająco lub nawilżająco, zmiękczająco i rozjaśniająco.
Jak stosować kwasy na twarz?
Skóra powinna najpierw przywyknąć do kwasów, więc na początku nakładaj je na twarz co 2-3 dni przez dwa tygodnie. W przypadku braku podrażnień, po można sięgać po nie częściej, nawet i codziennie, jeśli jest taka konieczność. Najlepiej stosować kwasy na twarz w nocy, aby składniki z nałożonego następnie kremu lepiej się wchłonęły i zadziałały.
O czym trzeba pamiętać stosując kwasy na twarz?
W domu zalecane jest stosowanie kwasów o stężeniu nie większym niż 10%. Wyższe stężenia lepiej jest zostawić specjalistce, która zadba o bezpieczeństwo zabiegu. Przy zastosowaniu kwasów na twarz należy pamiętać o kremie z wysokim filtrem SPF, aby zapobiec powstawaniu przebarwień. Zdecydowanie nie wolno się po nich opalać. Bywa, że kwasy doprowadzają do nadmiernego przesuszenia skóry, dlatego tak ważne jest odpowiednie nawilżenie po zabiegu i na co dzień. Nie należy używać kilku produktów z kwasami jednocześnie. Często po użyciu kwasu do 24 godzin po zabiegu może towarzyszyć lekkie pieczenie i zaczerwienienie skóry, a przez kolejnych kilka dni skóra może się łuszczyć, i tym nie trzeba się przejmować.
Alergia na kwasy na twarz
Nie każdy może sięgnąć po kwasy do twarzy ze względu na ich silne działanie oraz istniejące pewne ryzyko uczulenia. Jeśli reakcja skóry na produkt z kwasem jest intensywna i bardzo nieprzyjemna, należy odstawić kosmetyk. Dobrze jest przed użyciem kwasów przeprowadzić próbę uczuleniową, aby upewnić się, że ich zastosowanie jest bezpieczne.
Ponadto kwasów na twarz nie można nakładać na po opalaniu oraz w przypadku ostrych zmian zapalnych skóry (ropnych wyprysków). Co najmniej tydzień przed zastosowaniem kwasów trzeba zrezygnować z produktów i leków zawierających retinoidy. Również kobiety ciężarne nie powinny wykonywać zabiegów z wykorzystaniem kwasów.
FB/ohmepl