Go to content

Czarna malina – kopalnia antyoksydantów. Chroni przed nowotworami, wzmacnia odporność, dostarcza wiele cennych substancji dla zdrowia

Czarna malina
Fot. iStock

Czarna malina to jedna z najciekawszych i najbardziej interesujących pod kątem wspierania zdrowia odmian malin. Owoce czarnej maliny są skarbnicą antocyjanów i polifenoli, dzięki czemu wyróżnia się spośród innych owoców swoim potencjałem antyoksydacyjnym. Czarna malina jest wartościowym koncentratem wielu substancji odżywczych, które są niezbędne dla zdrowia.

Maliny to owoce słodkie i wyjątkowo zdrowe, więc nie dziwi to, że mają wielu miłośników i są częstym elementem diety Polaków. Różnorodność wśród malin jest spora, można kupić różne odmiany w kolorach od bieli, żółci, pomarańczy, przez czerwień, aż po czerń. Szczególnym zainteresowaniem w ostatnim czasie cieszy się czarna malina, która jest jeszcze dość mało popularna, ale dzięki szczególnym właściwościom dla zdrowia wkrótce ma szansę się to zmienić.

Co wiemy o czarnej malinie?

Czarna malina pochodzi od dziko rosnącej w Ameryce Północnej maliny zachodniej (Rubus occidentalis). Można by ją porównać do połączenia cech maliny i jeżyny, czyli bardzo smacznych i zdrowych owoców, które nadają się do zjedzenia na surowo, jak i przeznaczenia na przetwory. Czarne maliny swój charakterystyczny kolor nabierają wraz z dojrzewaniem, a wcześniej owoce posiadają czerwony kolor. Dojrzałe owoce tej odmiany mają na wierzchu skórki zauważalny nalot.

Czarna malina

Fot. iStock

Choć jeszcze czarna malina nie jest tak popularna jak inne odmiany tych owoców, to cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Kupić można ją w sezonie, choć nie zawsze jest łatwo dostępna. Można także uprawiać własny krzew owocowy i nie jest to trudne zadanie. Wymagania czarnej maliny w uprawie przypominają wymagania dotyczące krzewów tradycyjnej maliny czerwonej.

Czarna malina — wartości odżywcze i witaminy

Czarna malina zdobyła uznanie ze względu na wysoką zawartość witaminy C i E, oraz makroelementów takich jak: potas, wapń, cynk, magnez oraz dużych ilości miedzi i żelaza. Maliny nie są specjalnie kaloryczne – w 100 g różnych odmian maliny znajduje się ok. 30 kcal. Ponadto cechują się one wysoką zawartością błonnika, ok. 6-7 g/100 g malin, więc są wyjątkowo łaskawe dla sylwetki. Ponadto po maliny mogą bez obaw sięgać osoby cierpiące na cukrzycę, ponieważ  indeks glikemiczny malin wynosi ok. 25, a więc jest niski.

Czarna malina — właściwości dla zdrowia

Czarna malina zawiera duże ilości antyoksydantów — polifenoli, a szczególnie antocyjanów, których jest aż pięciokrotnie więcej niż w malinach czerwonych. Wspomniane antocyjany, które m.in. odpowiadają za jej ciemny kolor, nadają owocom czarnej maliny właściwości przeciwwirusowe, przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, chroniące układ krążenia i hamujące procesy starzenia. Z tego powodu wpływ owoców czarnej maliny na zdrowie został objęty licznymi badaniami klinicznymi, których wstępne wyniki są bardzo obiecujące.

Ma ogromny potencjał antynowotworowy

Według przeprowadzonych badań czarna malina może wpływać na zahamowanie postęp rozwoju nowotworów jamy ustnej, przełyku, jelita grubego, piersi i skóry. Zauważono również jej przeciwzapalne działanie w przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Czarna malina

Fot. iStock

Działa jak aspiryna na przeziębienie

Maliny od wieków w medycynie ludowej stosowano podczas przeziębienia, dzięki ich właściwościom przeciwzapalnym, antybakteryjnym i przeciwwirusowym. Wiadomo, że w ich składzie znajduje się kwas salicylowy i benzoesowy, porównywane działaniem do aspiryny. Nie bez przyczyny różne odmiany malin, w tym czarnej, stosuje się podczas przeziębienia. Napar z tych owoców pomaga pozbyć się gorączki,  rozgrzać organizm i ułatwić wypocenie się.

Czarna malina ogranicza stany zapalne 

Czarna malina zawiera związki antocyjanowe, które wpływają na ograniczanie stanów zapalnych w obrębie błony śluzowej przewodu pokarmowego. Antocyjany wraz z innymi flawonoidami poprawiają elastyczność ścian naczyń krwionośnych, zmniejszając  ich przepuszczalność, co przekłada się na zdolność do ograniczania stanu zapalnego w organizmie.

Warto sięgać po owoce czarnej maliny, które mogą mieć ogromny wpływ na zachowanie zdrowia. Ponadto, podobnie jak inne maliny, smakują wyśmienicie i mogą, a nawet powinny, znaleźć się w zdrowej diecie bez względu na wiek i płeć.


źródło: dietetycy.org.pl , poradnikogrodniczy.pl