Lemoniada to idealny napój na lato. Odpowiednio przygotowana i schłodzona przynosi ulgę podczas wysokich temperatur. Istnieje wiele przepisów na pełne smaku lemoniady, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować ich co najmniej kilka. Sprzyja temu sezon na świeże owoce, które dodają latem są najsmaczniejsze i najzdrowsze. Lemoniada arbuzowa, truskawkowa, z cytrusów, dzikiego bzu, czy z ogórka? To tylko kilka możliwości.
Czym jest lemoniada?
Lemoniada znana jest od bardzo dawna. W wersji klasycznej to nic innego, jak przegotowana i schłodzona woda z cukrem, do której dodaje się sok wyciśnięty z cytryn. Dodać można do niej startą skórkę cytrusów oraz ich całe plasterki. W powstających później przepisach pojawiają się inne warzywa i owoce, które nadają lemoniadzie wyjątkowego smaku. W zależności od tego, jaki owoc lub warzywo zostanie wykorzystane do lemoniady, dostarczy ona nieco innych witamin i składników mineralnych wspierających prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Lemoniada arbuzowa — przepis
Arbuz to owoc, który rewelacyjnie sprawdzi się w orzeźwiającej lemoniadzie na lato. Składa się on w około 92% z wody, zawiera białko, błonnik. Dostarcza do organizmu witaminy A, E i witaminy z grupy B, oraz minerały: potas, żelazo, magnez, miedź, mangan, cynk oraz sód. Jest bogaty w działające antynowotworowo i przeciwstarzeniowo karotenoidy. Jest niskokaloryczny – na 100 g miąższu przypada ok. 30-40 kcal.
Lemoniada arbuzowa — składniki:
- 1/2 arbuza
- 1 szklanka wody
- limonka (lub cytryna)
- 10 kostek lodu
- 3 łyżki miodu
- kilka gałązek świeżej mięty
Przygotowanie:
Z arbuza odetnij skórę i usuń pestki. Przełóż do miski, i zblenduj wraz z miodem i wodą, przelej do dzbanka. Dodaj lód, limonkę pokrojoną w plastry i świeże gałązki mięty. Odstaw na chwilę do lodówki, by smaki mogły się przejść.
Lemoniada truskawkowa — przepis
Warto dodawać truskawki do letniej lemoniady nie tylko dla smaku. Truskawki zawierają więcej witaminy C niż cytrusy, ponadto dostarczają witaminy z grupy B, witaminę E, A, PP. Nie brakuje w nich mikroelementów takich jak: żelazo, fosfor, wapń, magnez, mangan. W 100 g truskawki zawierają tylko 28 kcal.
Lemoniada truskawkowa — składniki:
- 1 litr wody
- szklanka świeżych truskawek
- sok z połowy limonki lub cytryny
- 3-4 łyżki miodu
- świeże listki mięty
- kostki lodu
Przygotowanie:
Truskawki, umyj, usuń z nich szypułki. Wrzuć do miski i dodaj sok z limonki – zmiksuj na gładką masę. Dodaj wodę i miód, wymieszaj. Przelej do dzbanka, dodaj kostki lodu i udekoruj listkami mięty.
Lemoniada z cytryn i limonek — przepis
W cytrusach znajdziemy witaminę A, C, E, witaminy z grupy B, oraz minerały takie jak: potas, fosfor, magnez, wapń, żelazo i sód. Zawierają przeciwutleniacze zwalczające szkodliwe działanie wolnych rodników. W 100 g cytryny znajduje się jedynie 29 kcal, a limonki 30 kcal.
Lemoniada z cytryn i limonek — składniki:
- litr wody mineralnej niegazowanej (szklankę wody odlej i odstaw)
- sok z limonki
- sok z cytryny
- cukier lub ksylitol do smaku
- kostki lodu
- listki mięty
- plastry cytryny dla ozdoby
Cytrynę i limonkę wyciśnij do naczynia wodą. W garnku podgrzej cukier lub ksylitol ze szklanką odlanej wody, wymieszaj do rozpuszczenia. Przelej do wody z sokiem, wymieszaj i schłódź. Podawaj z plastrami cytryny i miętą.
Lemoniada z kwiatów dzikiego bzu — przepis
Kwiaty dzikiego bzu nie tylko cudownie pachną, ale także zawierają cenne dla zdrowia substancje. Znajdziemy w nich bogactwo antyoksydantów, śluzu, olejków eterycznych oraz pewnej ilości garbników.
Lemoniada z kwiatów dzikiego bzu — składniki:
- 2 litry wody
- 15 baldachów kwiatów dzikiego bzu
- 3 cytryny
- 2 łyżki miodu
- 10 kostek lodu
Przygotowanie:
Kwiaty zbierz z dala od dróg, przełóż do miski i pozwól, by ewentualni lokatorzy opuścili je. Kwiaty wypłucz w misce z czystą, chłodną wodą. Cytryny wyszoruj i sparz wrzątkiem, pokrój w plasterki.
W wodzie rozpuść miód. Cytryny i kwiaty przełóż do wysokiego i pojemnego naczynia, zalej osłodzoną wodą i odstaw do lodówki na dwie godziny. Podawaj z kostkami lodu.
Lemoniada z ogórka — przepis
Ogórek to orzeźwiające warzywo, które świetnie nadaje się do lemoniady na upalny dzień. Nie tylko chłodzi, ale nawilża organizm i dostarcza cenne dla zdrowia substancje. Ogórek to skarbnica m.in.: witamin z grupy B, witaminy A, C, E i K, oraz minerałów: potasu, fosforu, wapnia, magnezu, żelaza, cynku, manganu, czy miedzi. Ogórek w 100 g zawiera jedyne 15 kalorii (kcal).
Lemoniada z ogórka — składniki:
- litr wody
- 2 ogórki
- miód do smaku
- kilkanaście listków mięty
- kostki lodu
Przygotowanie:
Ogórki umyj, pokrój w plastry (nie obieraj). Do wysokiego naczynia przełóż plasterki ogórków, dodaj listki mięty i ugnieć razem z ogórkiem, by oddały smak. Zalej wodą, dodaj kostki lodu i płynny miód do smaku.