Uroda

Peeling w domu to nie wszystko. Czyli peelingi ziołowe i chemiczne w dermatologii estetycznej

Centrum Zdrowej Skóry
Centrum Zdrowej Skóry
18 stycznia 2017
Fot. iStock / gilaxia
 

Prawie każdy poradnik i artykuł urodowy zaczyna się od nieśmiertelnego peelingu. Mówimy, piszemy i zgodnie kiwamy głowami, że to filar domowej pielęgnacji, ale czy zastanawiałyśmy się nad tym, po co wybierać się na peeling do kliniki urodowej czy dermatologicznej?

Dlatego dziś przyjrzymy się peelingom nieco uważniej, i nie chodzi nam o te w tubkach i saszetkach, które kupujemy w drogeriach czy aptece.

peelingi2Peeling służy złuszczeniu zewnętrznej warstwy skóry, a wszystko po to, by pobudzić ją do „pracy” i odnowy. Jednak, jeśli będziemy korzystać z peelingów profesjonalnych – w zależności od tego jak głębokie będą oraz jakimi preparatami wykonane, możemy uzyskać różne efekty.

Podczas peelingu możemy usunąć częściowo lub całkowicie warstwę rogową naskórka, a jego wykonanie wpływa na głębsze warstwy skóry. I właśnie tutaj kryje się różnica między peelingiem, który trzymamy w łazience a tym medycznym. Specjalistyczne peelingi wykonywane w dermatologii estetycznej potrafią wiele. Możliwa jest przede wszystkim regulacja głębokości złuszczania. A to z kolei wpływa na jakość efektów, które obserwujemy po zabiegu.

A na jakie efekty możemy liczyć decydując się na profesjonalny peeling?

Oczywiście rodzaj zabiegu dobierze specjalista – tak, aby najlepiej pasował do potrzeb i problemów naszej skóry. W zależności od stężenia i rodzaju preparatu możemy uzyskać różne efekty zabiegu.

Jakie efekty daje peeling medyczny?

odnowa komórek naskórka

wzmożenie syntezy kolagenu i elastyny

regulację wydzielania sebum

działanie przeciwbakteryjne

działanie przeciwzapalne

zmniejszenie drobnych zmarszczek

rozjaśnienie przebarwień

dermostymulację skóry

spłycenie głębokich zmarszczek

wygładzenie zrogowaciałej skóry

pobudzenie i wzmożenie  odbudowy naskórka oraz skóry właściwej

odwrócenie naskórkowych i skórnych objawów fotostarzenia

świetlistość, poprawę struktury skóry

peelingi1Ważne, aby podczas wizyty lekarz skupił się na całościowym spojrzeniu na pacjenta i oprócz peelingu przygotował nasz indywidualny plan działania, aby rewitalizować skórę. Pamiętajmy, że oprócz dobrze wykonanego zabiegu niezmiernie ważne jest przestrzeganie ogólnych zaleceń dotyczących codziennej pielęgnacji i właściwego odżywiania.

Po peelingach profesjonalnych efekty obserwujemy długofalowo.

A dla kogo taki peeling? Główne wskazania do wykonania peelingu chemicznego to:

 • zmiany i uszkodzenia skóry spowodowane jej starzeniem,
 • chęć odświeżenia i wygładzenia skóry
 • zredukowanie pierwszych, drobnych zmarszczek,
 • chęć poprawy ogólnej kondycji skóry, jej sprężystości i napięcia,
 • redukowanie rozstępów skórnych,
 • poprawa kondycji skóry w przypadku cery tłustej o rozszerzonych porach,
 • zmiany chorobowe skóry: trądzik zaskórnikowy, grudkowo-krostkowy,
 • powikłania po trądziku – przebarwienia, blizny zanikowe,
 • zaburzenia rogowacenia: suchość skóry, rogowacenie przymieszkowe, rogowacenie słoneczne,
 • redukowanie przebarwień.


Uroda

10 zabiegów dermatologii estetycznej, które warto wykonywać zimą. Wykorzystaj tę porę roku na rewitalizację skóry

Centrum Zdrowej Skóry
Centrum Zdrowej Skóry
18 stycznia 2017
Fot. iStock / AlexanderNovikov
 

Lato – kochamy, wiosna – wprawia nas w nastrój gotowości do zmian, odradzania się, odbudowy, a zima? A o zimie nikt nie chce myśleć – i to wielki błąd. Bo to doskonały moment na duże i dobre zmiany dla naszej skóry. Dlatego dziś o tym, jak dopieścić skórę przez zimę i odbudować to, co przestało już nas cieszyć w lustrzanym odbiciu. Postanowiłyśmy porozmawiać ze specjalistą – dr n. med. Piotrem Niedziałkowskim, specjalistą chorób wewnętrznych i alergologii, dyplomowanym lekarzem medycyny estetycznej – i sprawdzić, jak najlepiej wykorzystać zimę na rewitalizację skóry.

Jak się okazuje, okres zimowy jest świetnym czasem do zrewitalizowania naszej skóry. Po pierwsze nie musimy się zbytnio obawiać nadmiernej ekspozycji na słońce, a po drugie (i może najważniejsze) to właśnie zimą skóra pokazuje nam, ile przyszło jej „znosić” przez nasze letnie szaleństwa i cały rok eksploatacji.

Bo kiedy schodzi nasza piękna opalenizna, skóra zaczyna odsłaniać to i owo, a my nie zawsze jesteśmy zadowolone z takiej „szczerości”.

Pierwsza zasada udanej rewitalizacji: Profesjonalizm

Zanim poddasz się jakiemukolwiek zabiegowi z zakresu medycyny estetycznej, pamiętaj o najważniejszym. Wszystkie zabiegi powinny być wykonywane przez wyszkolonych w tym kierunku lekarzy i pielęgniarki.

Podczas wyboru miejsca wykonania zabiegu nie można być bezkrytycznym, w chwili obecnej istnieje mnóstwo sposobów na sprawdzenie klinki czy gabinetu – i właśnie na to warto poświęcić czas. Nie igrajcie z losem, bądźcie pewne, że możecie naprawdę zaufać lekarzowi i czuć się bezpiecznie.

Gabinet w Centrum Zdrowej Skóry, w którym wykonywane są zabiegi rewitalizacji skóry.

Gabinet w Centrum Zdrowej Skóry, w którym wykonywane są zabiegi rewitalizacji skóry.

Druga zasada udanej rewitalizacji: Myśl o przyszłości

Dobry fachowiec powinien spojrzeć na nas kompleksowo, a nie jedynie pod kątem jednego zabiegu, o który przychodzimy zapytać. Pamiętajmy, że czasem wypatrzony przez nas zabieg lub ten polecany przez znajomych – może okazać się nieadekwatny do  naszych problemów skórnych. Po to oddajemy się w ręce specjalisty, żeby jak najwięcej na tym skorzystać. A specjalista powinien zaplanować, w jaki sposób możemy o skórę zadbać, pokazać nam wszystkie możliwości.

rewitalizaja skory zima1a

 

Skoro już jesteśmy we właściwym miejscu i oddajemy się w ręce specjalisty dermatologii estetycznej, pora na porcję wiedzy, jakie zabiegi zdaniem dr n. med. Piotra Niedziałkowskiego, specjalisty chorób wewnętrznych i alergologii, dyplomowanego lekarza medycyny estetycznej,  najlepiej sprawdzą się podczas zimowej rewitalizacji.

10 zabiegów medycyny estetycznej, które warto wykonywać zimą

10 zabiegow med estet ktore lpeije wykonywac zima

Czyli „Złoty standard” w odmładzaniu skóry:

Toksyna botulinowa

Czyli popularny „botoks”. Znany nie od dziś i po krótkiej chwili medialnej niełaski , znów doceniany. Bo gdy jest wykonywany przez wprawnego specjalistę, który w dodatku dba o swojego pacjenta, również po opuszczeniu gabinetu – potrafi naprawdę wiele. O ironio, kluczem do udanego zabiegu jest wyczucie, bo nie ma nic gorszego niż kamienne posągowe twarze.

Dr n. med.  Piotr Niedziałkowski,
Specjalista chorób wewnętrznych i alergologii, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej
„Toksynę botulinową typu A w medycynie estetycznej stosuje się do wygładzania zmarszczek mimicznych, modelowania twarzy i leczenia nadpotliwości i migreny”.

Toksyna botulinowa pomaga wygładzić zmarszczki, nadać twarzy wypoczęty, rozluźniony wygląd oraz jest pomocna w terapii nadpotliwości.

Peelingi

To podstawa naszej pielęgnacji, ale gdy zapytamy o nie fachowców, okazuje się, że peelingi kupowane w sklepie – nie mają zbyt wiele wspólnego z peelingami profesjonalnymi, na których pracują specjaliści dermatologii estetycznej. Oczywiście to dobrze, że stosujemy w codziennej pielęgnacji tego typu produkty, ale jeśli oczekujemy wyjątkowych efektów, a nie jedynie ścierania się starej skóry – trzeba odwiedzić specjalistę.

Dr n. med.  Piotr Niedziałkowski
Specjalista chorób wewnętrznych i alergologii, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej
„Możemy uzyskać dodatkowy efekt taki, jak: wzmocnienie skóry, zwiększenie produkcji kolagenu lub zmniejszenie zmian skórnych, takich jak stany zapalne czy suchość skóry.  To wszystko podczas wizyty i po zebraniu wywiadu lekarskiego, specjalista dobiera dla pacjenta i w odpowiednim czasie stosuje. Ważne jest, aby stosować ie tylko peelingi, ale mieć cały plan rewitalizacji skóry”.

Zabiegi z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego, czyli tzw. wampirzy lifting

Zabieg poprawia strukturę i koloryt skóry – więc doskonale sprawdza się jako zabieg „odmładzający”. Dzięki swojemu mechanizmowi działania jest polecany również młodszym pacjentom, którzy chcą skórę zrewitalizować, nie poddając się jednocześnie działaniom odbieranym jako „bardziej radykalne czy agresywne”.

Dr n. med.  Piotr Niedziałkowski
Specjalista chorób wewnętrznych i alergologii, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej
„W zależności od wieku stosujemy od dwóch do czterech zabiegów w ciągu roku. Pacjenci zawsze są zadowoleni. Efekt widoczny jest po siedmiu dniach. Najlepsze efekty uzyskujemy po trzech miesiącach, ponieważ właśnie po takim czasie następuje produkcja kolagenu. Podsumowując, z dnia na dzień po zabiegu z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego wygląd pacjenta ulega poprawie”.

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy znamy doskonale, jako składnik kremów do twarzy i wielu innych produktów pielęgnacyjnych. Jednak ze względu na możliwość wchłonięcia przez skórę jego cząsteczek, możliwości jego działania w tej formie są mocno ograniczone (cząsteczki są zbyt duże). Zupełnie inaczej działa kwas hialuronowy podawany za pomocą miejscowych wstrzyknięć.

Zabiegi z kwasem hialuronowym przede wszystkim wpływają na głębokie nawilżenie skóry oraz uzupełniają ubytki w tkance – poprawiając owal twarzy poprzez jego wypełnienie.

Mikronakłuwanie – Dermapen

To zabieg poprawiający strukturę i koloryt skóry oraz zmniejszający blizny. Za pomocą specjalnego „pena” nakłuwa się skórę i wprowadza do niej substancje odżywcze.

Dr n. med.  Piotr Niedziałkowski
Specjalista chorób wewnętrznych i alergologii, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej
„Za pomocą kilkunastu igieł – umieszczonych w jednym kartridżu – nakłuwamy skórę, możemy podawać rożne substancje odżywcze takie, jak witaminy czy kwas hialuronowy,  i dzięki nakłuwaniu skóra ma informację, że musi nastąpić regeneracja. W ciągu następnych tygodniu następuje odnowienie się skóry „.

Fototerapia odmładzająca

Czyli terapia światłem LED. Zabieg wpływa na komórki skóry poprzez pobudzenie ich i dostarczenie im energii. Organelle komórkowe przetwarzają dostarczoną energię świetlną na komórkową, tym samym pobudzając „żywotność” komórek. Najlepsze efekty uzyskuje się po zastosowaniu serii zabiegów.

Dr n. med.  Piotr Niedziałkowski
Specjalista chorób wewnętrznych i alergologii, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej
„Fototerapia lampami LED polega na działaniu na skórę,, odpowiednimi długościami fali [światła – przyp. red.]. Dzięki temu, że możemy mieszać rożną długość fal z różnym czasem naświetlania skóry, otrzymujemy różne efekty w różnych wskazaniach„.

ŚWIATŁO CZERWONE: redukcja zaczerwienień oraz stanów zapalnych, starzenie się skóry, zmarszczki.

ŚWIATŁO ŻÓŁTE:  skóra zwiotczała, sucha, pobudzenie syntezy kolagenu.

ŚWIATŁO NIEBIESKIE: trądzik pospolity, trądzik różowaty, działanie antybakteryjne i przeciwzapalne.

Aparat do fototerapii

Aparat do fototerapii

Laserowe zamykanie poszerzonych naczyń

Polega na usuwaniu poszerzonych naczyń oraz przywraca naturalny koloryt skóry za pomocą lasera.

Laserowe odmładzanie skóry – resufracing

Czyli regeneracja skóry polegająca na usunięciu jej zewnętrznej warstwy za pomocą lasera. Dzięki zabiegowi otrzymuje efekt odmłodzenia, a także wygładzenia zmarszczek i poprawę napięcia skóry. Jest pomocna również w walce z bliznami.

W zależności od potrzeb można przeprowadzić: łagodny, średni lub głęboki resurfacing.

Karboksyterapia

Czyli zabieg wyszczuplająco-dotleniający. Wpływa pozytywnie na takie zmiany jak zmarszczki czy cellulit, pomaga zwalczyć wiotkość skóry. Polega na miejscowym podawaniu dwutlenku węgla za pomocą wstrzyknięć. Zabieg można wykonywać na twarzy lub ciele.

Dr n. med.  Piotr Niedziałkowski
Specjalista chorób wewnętrznych i alergologii, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej
„Dwutlenek węgla jest wprowadzany do organizmu za pomocą iniekcji. Iniekcja jest dokonywana bardzo cienką igłą (…) Większość pacjentów i pacjentek z przyjemnością przychodzi na ten zabieg. Natomiast jeżeli ktoś nie toleruje delikatnego pieczenia, które występuje podczas podawania gazu, w naszej klinice posiadamy gaz rozweselający (podtlenek azotu), który jest podawany pacjentom„.

Endermologia

Może być stosowana zarówno ze wskazań estetycznych oraz zdrowotnych. Zabiegi modelują sylwetkę oraz poprawiają jędrność skóry. Są całkowicie bezbolesne i bezpieczne. Endermologia może być zastosowana jako zabieg na twarz (lipomasaż) lub ciało (endermolift).

W zależności od indywidualnych potrzeb i stanu pacjenta – najlepiej dobrać „szyty na miarę” program rewitlizacji skóry, łącząc odpowiednie techniki otrzymujemy spektakularne efekty. Całokształt powinien być uzupełniony odpowiednią codzienną pielęgnacją oraz prawidłowym odżywianiem.

Centrum Zdrowej Skóry

Centrum Zdrowej Skóry

linia 2pxawatar dr n med Piotr Niedzialkowskidr n. med. Piotr Niedziałkowski

Kierownik Centrum Zdrowej Skóry, Prezes Polskiego Towarzystwa Lekarzy Medycyny Estetycznej POLME, specjalista chorób wewnętrznych i alergologii, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej.


Uroda

Wampirzy lifting bez tajemnic. Poprawa gęstości i napięcia skóry to nie wszystko, co potrafi osocze bogatopłytkowe

Centrum Zdrowej Skóry
Centrum Zdrowej Skóry
18 stycznia 2017
Wampirzy lifting
Fot. iStock / GeloKorol

Wampirzy lifting jest bardzo modny i popularny, szczególnie odkąd zagościł w sieciach społecznościowych dzięki wielu gwiazdom. Specjaliści trochę z przymrużeniem oka przyglądają się temu zjawisku, jako „modzie”, ponieważ tak naprawdę za hasłem „wampirzy lifting” kryje się wyjątkowa terapia osoczem bogatopłytkowym. 

Metoda ta swoją wyjątkowość zawdzięcza swojej naturalności, co w medycynie estetycznej jest dość rzadkim zjawiskiem. Jedno jest pewne – bez względu na to jak zechcemy ją nazywać, to genialne narzędzie w rękach dobrego specjalisty – i jak się okazuje, nie tylko w popularnym „odmładzaniu”, ale również w leczeniu i walce z poważniejszymi problemami niż „jędrność skóry”.

Terapia osoczem bogatopłytkowym – wszystko, co chcielibyście wiedzieć

Procedura polega na ostrzykiwaniu skóry specjalnie spreparowanym osoczem pacjenta. Jej naturalność kryje się w autotransplantologii – czyli w fakcie, że podczas zabiegu pacjentowi jest podawane jego własne, uprzednio pobrane i przygotowane osocze.

Z punktu widzenia medycyny estetycznej zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, może być stosowany przez cały rok, jest w pełni bezpieczny i w żaden sposób nie zmienia rysów twarzy czy mimiki.

Jakie działanie ma zabieg?

 • rewitalizacja skóry (w szczególności trudnych okolic oczu lub szyi)
 • leczenie blizn potrądzikowych
 • leczenie łysienia
 • poprawa kolorytu, gęstości i napięcia skóry
 • przyśpieszenie gojenia po zabiegach laserowych
 • profilaktyka starzenia się skóry

Jak przebiega zabieg?

cytat-wampirzy lifting1a

 

Pobrania krwi nie trzeba się obawiać, samo „ukłucie” niczym nie różni się od tego, gdy pobierana jest krew do wykonania zwykłych badań. Magia zaczyna się później.

Krew jest preparowana przy pacjencie, a produktem ostatecznym jest koncentrat osocza bogatopłytkowego. Czyli osocza, w którym znajduje się więcej płytek krwi. To właśnie te elementy sprawiają, że fibroblasty zostają pobudzone do produkcji kolagenu.

Efekty jakie przynosi zabieg są bardzo dobre, ponieważ działa on na naszą naturalną zdolność skóry do regeneracji, pobudza mechanizm, a nie jedynie „maskuje” pewną niedoskonałość.

Wampirzy lifting – dla kogo?

Tu również terapia osoczem bogatopłytkowym „wygrywa” z wieloma innymi zabiegami. Bo tak naprawdę prawie każdy może z niej skorzystać. W zależności od wieku i stanu skóry można uzykać różne efekty.

Zabieg poprawia strukturę i koloryt skóry – więc doskonale sprawdza się jako zabieg „odmładzający”. Dzięki swojemu mechanizmowi działania jest jednak polecany również młodszym pacjentom, którzy chcą skórę zrewitalizować, nie poddając się jednocześnie działaniom odbieranym jako „bardziej radykalne czy agresywne”.

Kolejnym wskazaniem do wykonania tego zabiegu są problemy takie jak: łysienie czy leczenie blizn potrądzikowych. W przypadku leczenia łysienia i problemów z włosami osocze bogatopłytkowe daje bardzo dobre rezultaty i z pewnością jest profesjonalnym postępowaniem, zanim sięgnie się po ostateczne sposoby – takie jak transplantacja włosów.

Rewitalizacja – jak często należy powtarzać zabiegi?

Wampirzy lifting

Na efekty zabiegu czekamy niedługo, te pierwsze pojawiają się już po około 7 dniach. Jednak prawdziwy efekt „WOW” zaczyna się po koło 3 miesiącach. Właśnie po takim czasie pełną parą rusza nasza naturalna kolagenowa fabryka. Niemniej jednak można śmiało stwierdzić, że od zabiegu – z każdym dniem – efekt jest coraz lepszy i bardziej widoczny.

Osocze bogatopłytkowe jest również świetnym uzupełnieniem terapii laserowej. Przyspieszy bowiem gojenie i całą rekonwalescencję po zabiegu. Oprócz tego wampirzy lifting tworzy swego rodzaju ochronę dla skóry – dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i przeciwbakeryjnym.

Ważne gdzie… i jak

Jak się okazuje, nie zawsze wykonanie zabiegu da nam sto procent satysfakcji… bo nie każda klinika czy centrum medycyny estetycznej sprawdza na bieżąco jakość pobieranego osocza. Dr n. med. Piotr Niedziałkowski, specjalista chorób wewnętrznych i alergologii, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej, zwraca uwagę na ważną kwestię, o którą warto zapytać przed wykonaniem zabiegu:

cytat-wampirzy lifting2a

 

Nie tylko marka kliniki czy nazwisko lekarza powinny być dla nas miarą rzetelności. W przypadku tego zabiegu, możemy mieć gwarancję, że osocze, które zostanie nam podane po spreparowaniu, naprawdę jest wartościowe. Pytajcie czy preparaty są badane pod względem zawartości płytek po spreparowaniu!

Oczywiście to, czy wybieracie wiarygodną klinikę, zawsze wpływa na bezpieczeństwo wykonywanych zabiegów. Nie bójmy się medycyny estetycznej i zawsze wybierajmy prawdziwych fachowców.

 

linia 2pxawatar dr n med Piotr Niedzialkowskidr n. med. Piotr Niedziałkowski

Kierownik Centrum Zdrowej Skóry, Prezes Polskiego Towarzystwa Lekarzy Medycyny Estetycznej POLME, specjalista chorób wewnętrznych i alergologii, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej.

Obejrzyj film