Gulasz węgierski to tradycyjne danie kuchni Węgrów, który doczekał się wielu różnych odmian. Można przygotować go w sposób tradycyjny, lub też oddać pole fantazji i wykorzystać różne rodzaje mięs oraz dodatki. Klasyczny gulasz węgierski składa się z zaledwie kilku produktów, ale smakuje wybornie. Warto wiedzieć, jak przygotować to pyszne i sycące danie.
Gulasz węgierski — przepis podstawowy na wołowinie
To proste, ale aromatyczne i znakomite w smaku danie ma nie bez przyczyny wielu miłośników. Dzięki prostym składnikom jego przygotowanie nie jest skomplikowane, a dodatek papryki świeżej i w proszku podnosi smak tego wyrazistego dania. Można serwować je z różnymi dodatkami. Możliwości są szerokie, do gulaszu pasują zarówno ziemniaki, jak i placki ziemniaczane (osławiony placek po węgiersku), kluski śląskie, kasza, makaron, ryż, pieczywo. Dodatki są dowolne, więc za każdym razem można przygotować nieco inny posiłek.
Gulasz węgierski — składniki:
- 500 wołowiny gulaszowej
- 500 g papryki (razem czerwona, żółta, zielona)
- 2 cebule
- 2 ząbki czosnku
- marchew
- kawałek korzenia selera
- 2 łyżeczki przecieru pomidorowego
- 2 łyżki papryki słodkiej w proszku
- szczypta chili
- 1 liść laurowy
- 2-3 kulki ziela angielskiego
- 3-4 ziarna pieprzu
- sól
- kostka bulionowa
- 2 łyżki mąki pszennej
- olej do podsmażenia
Przygotowanie:
- Mięso umyj, pokrój na kawałki, osusz na ręczniku papierowym. Obsyp je mąką i paprykami w proszku, dokładnie zamieszaj, aby każdy kawałek był obtoczony. Warzywa umyj i pokrój w mniejszą kostkę.
- Na patelni rozgrzewaj nieco oleju i podsmaż do zrumienienia mięso. Dodaj do niego liść laurowy, ziele angielskie i pieprz w ziarnach. Dolej 500 ml wody, zagotuj i duś pod przykryciem, aż mięso będzie półmiękkie. Gdy woda za bardzo będzie parowała, trzeba uzupełniać ją w garnku, by powstał sos.
- Do półmiękkiego mięsa dodaj warzywa, przecier i dopraw do smaku. Dolej w razie konieczności wody i duś do miękkości. Na koniec dopraw gulasz do smaku. Jeśli sos nie zgęstnieje wystarczająco, zmieszaj 1 łyżkę mąki z niewielką ilością wody i wlej do gulaszu. Wcześniej możesz dolać do mąki i wody nieco gorącego gulaszu, by mąkę zahartować (nie powstaną grudki). Zamieszaj, zagotuj i zdejmij z ognia, gdy będzie wystarczająco gęsty.
Gulasz węgierski z ziemniakami — przepis
Gulasz można podawać do różnych dodatków, można go także przygotować np. z ziemniakami w mięsie i sosie. W ten sposób gulasz będzie jeszcze bardziej treściwy. Do tak sycącego dania nie trzeba już przygotowywać innych dodatków.
Gulasz węgierski z ziemniakami — składniki:
- 1 kg mięsa wieprzowego na gulasz
- 5 ziemniaków
- 2 duże cebule
- 1 czerwona papryka
- 1/2 średniej cukinii
- 1 mały słoiczek koncentratu pomidorowego
- sól
- pieprz mielony
- słodka papryka w proszku
- zioła prowansalskie
- szczypta cukru
Przygotowanie:
- Mięso wieprzowe umyj, osusz i pokrój w kostkę, obsyp przyprawami.
- W dużym garnku lub na głębokiej patelni obsmaż na rozgrzanym oleju mięso, by było rumiane.
- Cebulę obierz i pokrój i dodaj do mięsa, podsmaż razem i całość zalej wrzątkiem tak, by mięso było pod wodą. Przykryj i duś aż zmięknie.
- Cukinię pokrój w kostkę (jeśli trzeba, obierz ze skóry i usuń gniazdo nasienne), ziemniaki obierz i pokrój w kostkę, z papryki usuń gniazdo nasienne i również prokrój.
- Gdy mięso będzie już miękkie, dorzuć do niego warzywa i gotuj około 10-15 minut, aż ziemniaki będą już miękkie. Dodaj koncentrat, nieco cukru i przyprawy do smaku. Jeśli gulasz będzie zbyt gęsty, dodaj nieco wody do niego. Gotuj jeszcze 10 minut. Podawaj gorący.
Gulasz węgierski na ostro — przepis
Ten przepis zdecydowanie przypadnie do gustu miłośnikom ostrych smaków. Dodatek świeżej papryczki chili oraz czosnku gwarantuje intensywne doznania smakowe.
Gulasz węgierski na ostro — składniki:
- 800 g łopatki wieprzowej
- 250 g pieczarek
- 2 czerwone papryki
- 2-3 ząbki czosnku
- 1 papryczka chili
- duża cebula
- przyprawa warzywna typu vegeta
- pieprz czarny
- pieprz ziołowy
- papryka czerwona słodka w proszku
- papryka ostra w proszku
- 3 liście laurowe
- mąka pszenna do oprószenia mięsa
Przygotowanie:
- Mięso umyj, osusz i pokrój w większą kostkę, obsyp przyprawami wg smaku i dokładnie wymieszaj z mięsem, aby każdy kawałek był obtoczony. Odstaw je na 30 min do lodówki.
- Pieczarki oczyść, pokrój w paski, z papryki usuń gniazdo nasienne i pokrój na większe kawałki. Z papryczki chilli usuń ziarenka i pokrój ją na drobniutką kostkę. Cebulę obierz i pokrój w większą kostkę.
- Na patelni rozgrzej olej, mięso wyjmij z lodówki i oprósz mąką, obsmaż na rumiano, często mieszając, by nie przywierało.
- W dużym garnku zagotuj 2 szklanki wody z 3 liśćmi laurowymi. Obsmażone mięso włóż do gotującej wody i duś na niewielkim ogniu.
- Na patelni po mięsie przesmaż pieczarki, papryki i cebulę z przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Warzywa przełóż do garnka z mięsem. Przykryj i duś ok. 40 min. Sos dopraw zgodnie z uznaniem.
- Na małej patelni rozgrzej nieco oleju, wsyp 2 łyżki mąki i mieszaj aż powstanie delikatnie złota zasmażki. Zasmażkę wlej do gulaszu, mocno mieszając. Po 2 minutach możesz zdjąć gotowy gulasz węgierski z ognia.