Go to content

Co to znaczy, że utknęłaś emocjonalnie

Fot. iStock / praetorianphoto

Niektórych z nas po cichu, w głębi duszy prześladuje myśli, że mamy wady lub że jesteśmy „niewystarczający”. Wielu uważa się za „porażkę”. Wstyd z powodu tego, jak się widzimy, za kogo się uważamy jest  bardzo bolesną emocją.  To uczucie może cię blokować i sprawiać, że stoisz w miejscu – pod względem relacji z bliskimi oraz pod względem własnego rozwoju. Kiedy utkniesz emocjonalnie bardzo trudno ci zmobilizować się do zmian na lepsze.

Z obserwacji terapeutów wynika, że ​​ludzie, którzy utknęli emocjonalnie, mają przynajmniej jedną z następujących cech:

Defensywność

Wstyd jest emocją, której nie chcesz doświadczać, więc twoje ciało reaguje wycofując się i próbując cię ochronić przed tym, co niewygodne. Ta ochrona może przybierać różne formy, ale najczęstszą jest unikanie konfrontacji, wymiany zdań, unikanie odpowiedzialności za swoje czyny.

Perfekcjonizm

Wywieranie presji na samym sobie, żeby udowodnić sobie, że jesteśmy w stanie zrobić coś jeszcze lepiej, jeszcze sprawniej i za wszelką cenę… Dochodzi do tego, że nie chcesz dopuścić do błędu ludzkiego, który w końcu musi się zdarzyć i ta właśnie ewentualność tak bardzo cię stresuje, że zaczynasz przypominać robota.

Ciągłe przepraszanie

Wstyd skłania nas do ciągłego przyjmowania na siebie winy i przepraszania. W niektórych przypadkach wstyd może również powstrzymać nas od przeprosin wtedy, kiedy byłyby one potrzebne aby uniknąć poczucia zawstydzenia lub poniżenia.

Odkładanie wszystkiego w nieskończoność

Wstyd jest jednym z powodów, dla których odkładamy w nieskończoność nasze decyzje i działania. Boimy się potencjalnej porażki w razie gdybyśmy podjęli się danego zadania czy projektu. Wstyd wyraźnie prowadzi do jakiejś formy paraliżu, desperackiej chęci utrzymania status quo.

Wszystkie te cechy prowadzą w konsekwencji do tego, że ostatecznie utknęłaś emocjonalnie, ponieważ:

  • Nie chcesz przyznać, że mylisz się i że powinnaś coś zmienić
  • Jesteś byt zajęta utrzymaniem tego, co już masz i pilnowaniem by nie popełnić kolejnych błędów
  • Przepraszasz tak często i obwiniasz się do tego stopnia, że pozwalasz ludziom kierować tobą w różnych ważnych kwestiach, tracąc kontrolę nad własnym życiem
  • Rezygnujesz z działań, które mogłyby pomóc uleczyć ci wstyd i ból emocjonalny

Jak zatem ruszyć z miejsca? Istnieje kilka sposobów, ale każdy z nich wymaga dużej pracy nad sobą. Przede wszystkim musisz nauczyć nazywać swoje odczucia i emocje oraz akceptować to, co czujesz i to, jak reagujesz na sytuacje, które zdają się cię przerastać.


Na podstawie: lifehack.org