Go to content

12 rzeczy, których nigdy nie powinnaś się wstydzić

Chcąc dorównać lub też dostosować się do innych osób z otoczenia, niekiedy ukrywamy swoje prawdziwe cechy. Niechętnie dzielimy się emocjami, kreujemy swój wizerunek na wzór i podobieństwo innych. Tymczasem wyjątkowość każdego z nas polega na tym, że się od siebie różnimy.

Idealnie byłoby, gdyby każdy z nas nie bał się ukrywać łez, umiał się śmiać głośno i był dumny z tego, kim jest, nie przejmując się opinią innych. Powinniśmy stwarzać siebie sami na podstawie emocji, które przeżywamy, chwil w których trwamy, przyszłości, którą planujemy. Nie musimy robić tego, czego oczekują od nas inni i są takie rzeczy, których nigdy nie warto się wstydzić .

12 rzeczy, których nie powinnaś się wstydzić

1. Troski o siebie

Zazwyczaj rozglądamy się wokół siebie pilnując tego, by naszym bliskim niczego nie zabrakło. Ofiarujemy pomoc potrzebującym, myślimy o innych, natomiast swoją osobę stawiamy na szarym końcu. Samoopieka jest podstawą do tego, byśmy czuli się dobrze we własnej skórze. Zrobienie czegoś dla siebie jest godne pochwały i nie należy tego odbierać jako przejaw egoizmu.

2. Wyrażania emocji

Wychodząc do ludzi często zakładamy maskę i  uśmiechamy się grzecznie, nawet wtedy, gdy naprawdę mamy ochotę w inny sposób wyrazić to, co czujemy. Jeśli jesteś smutna – płacz; jeśli jesteś zła – możesz krzyknąć; jeżeli jesteś zachwycona – po prostu to wyraź. Zarządzanie swoimi emocjami pozwala wypuszczać je mądrze w świat i robić miejsce dla nowych.

3. Wyboru towarzyszy

To, z kim spędzasz czas, jest wyłącznie twoją sprawą, nawet jeżeli ta osoba nie odpowiada innym. Nie musisz rezygnować ze znajomości, twoi przyjaciele czy partner powinni być idealni dla ciebie, bo to ty decydujesz kogo wpuszczasz do swojego życia.

4. Pracy

Współczesne społeczeństwo ma pewną obsesję na punkcie zajmowanych stanowisk i ilości zarabianych pieniędzy, posiadanych gadżetów. Pamiętaj jednak, że to, co robisz, nie musi być publicznie chwalone, bo powinno przede wszystkim sprawiać sobie przyjemność. Nie wstydź się swojego wyboru, szczególnie gdy on cię uszczęśliwia.

5. Przebaczenia

Przebaczenie pozwala odciąć się od złych emocji, puścić w niepamięć to, co dotychczas uwierało. Nie kieruj się zasadą „oko za oko, ząb za ząb” i tym, że za wszelką cenę trzeba odbić sobie to, co zostało tobie odebrane. Ważna jest nie przeszłość, ale teraźniejszość i przyszłość.

6. Marzeń

Wielu uważa, że najlepiej być wyłącznie trzeźwym realistą, który zawsze jest przygotowany na najgorsze. A mimo wszystko ci, którzy mają nadzieję, swoje marzenia, pozytywne myśli, są w stanie zajść dalej od tych, którzy patrzą tylko pod swoje nogi.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock/klubovy

1/1 12 rzeczy, których nie powinnaś się wstydzić

7. Wierności swoim przekonaniom

Nie powinnaś zdecydować się na życie według wytycznych innych osób. Ci, którzy idą zgodnie z własnymi wytycznymi, są zwyczajnie szczęśliwsi, kochają siebie i żyją tak, jak mają na to ochotę. To jest twoje życie i nikt go za ciebie lepiej nie przeżyje.

8. Przeszłości

Nawet jeżeli twoja przeszłość jest mało kolorowa lub wstydliwa, nie powinnaś w nieskończoność tego rozpamiętywać i za nią przepraszać. Potraktuj to w kategoriach „było, minęło” i nie pozwól by one przysłaniały tobie widoki na przyszłość. Ucz się na błędach, a z biegiem czasu będziesz mogła podejmować coraz bardziej świadome decyzje.

9. Naturalności

Fryzura, makijaż, ciuchy pozwalają czuć się dobrze. Jednak, gdy za wszelką cenę próbujesz zatuszować przebraniem czy makijażem swoją prawdziwą ja, robisz sobie krzywdę. Nie ma sensu wstydzić się np. pełnych ust  tylko dlatego, że wyglądają inaczej, niż w usta przeciętnych ludzi. Bądź zadowolona ze swojej natury i nie poddawaj się temu, czego chcieliby od ciebie inni. Nie każdy musi być doskonale wyrzeźbionym okazem, ale każdy może być doskonałą wersją samego siebie.

10. Przekonania i stylu życia

Puszczaj mimo uszu złośliwe przytyki! Jeśli na przykład jesteś weganką, a wokół ciebie są sami mięsożercy, nie pozwól, aby zniechęcali cię oni do wierności zasadom i twojemu stylowi życia.

11. Dążenia do tego, co dla ciebie najlepsze

Nawet jeżeli twoi bliscy uważają, że twoje plany nie wyjdą ci na zdrowie, nie wstydź się ich. Każdy chce mieć szczęśliwe, satysfakcjonujące życie, ale to wymaga świadomego wysiłku, ogromu energii, a także czasu, aby podążać wybraną przez siebie drogę. Pamiętaj, że wybierasz dla siebie to, co jest najlepsze i twoje wybory zawsze powinny być szanowane.

źródło:  www.powerofpositivity.com