Starania o znalezienie pracy pociągają za sobą konieczność przedstawienia potencjalnym pracodawcom pewnych informacji o sobie. CV, czyli Curriculum Vitae, w dosłownym tłumaczeniu oznacza przebieg życia, w tym przypadku zawodowego. Wydaje się, że wypisanie ukończonych szkół czy kursów, przedstawienie dotychczasowego doświadczenia zawodowego nie może nastręczać wielkich trudności.
A jednak bywa odwrotnie. Wiele osób w swoim CV popełnia błędy, które mogą przyczynić się do zmniejszenia szans otrzymania pracy. Są pewne rzeczy, którymi wręcz nie należy dzielić się z potencjalnym pracodawcą, a mimo wszystko wpisujemy je do CV. Warto sobie uświadomić, że pracodawcy mają średnio tylko 6 sekund na przejrzenie jednego dokumentu, dlatego trzeba napisać zwięźle i treściwie.
20 błędów popełnianych w CV, które sprawiają, że to nie ty dostajesz wymarzoną pracę
1. Miejsce urodzenia, stan cywilny itp.
Wpisując rzeczy mało istotne, takie jak stan cywilny nazwisko panieńskie czy obywatelstwo, zabierasz sobie cenne miejsce, które można wykorzystać w bardziej przemyślany sposób. Takich informacji pracodawcy nie potrzebują. Trzeba pamiętać, że pracodawcy nie mają kilku minut, by dokopać się do najważniejszych informacji, a CV powinno przykuć ich uwagę od początku, do końca.
2. Nieistotne doświadczenie
Wpisując informacje dotyczące doświadczenia zawodowego, wpisz tylko to, co pomoże ci przekonać do siebie szefa. Np. aplikując na stanowisko doradcy klienta w banku, nie wpisuj w doświadczenie dwumiesięcznego epizodu pracy kelnerki na studiach. Przecież w banku nie będziesz zajmowała się serwowaniem posiłków.
3. Motto
Zdarza się wcale nierzadko, że kandydaci wpisują pod nazwiskiem swoje życiowe motto, jakąś myśl przewodnią nawiązującą do stanowiska, o które się starają. To zupełnie niepotrzebne, bo nie wszyscy pracodawcy zaczytują się w literaturze, by szczególnie docenić twoje oczytanie.
4. Hobby
Jeśli nie dotyczy ono bezpośrednio pracy, o którą się starasz, zmarnujesz jedynie czas potencjalnego pracodawcy. Mało kogo będzie interesować, że lubisz sklejać modele czołgów wieczorami.
5. Stan zdrowia
Informacje o stanie zdrowia, które mają związek z charakterem wykonywanej pracy lub posiadaniem orzeczenia o niepełnosprawności, są uzasadnione w CV. Jednak informacje o bólach kręgosłupa, migrenach, alergiach itp., wypisane na wszelki wypadek, są niepotrzebne.
6. Brak podkreślenia osiągnięć
Szczególnie gdy na dane miejsce jest wielu chętnych, warto nie tylko wypisać doświadczenie zawodowe, ale i osiągnięcia w tym zakresie, np. sukcesy sprzedażowe, innowacyjne pomysły itp.
7. Wymyślanie informacji
Nawet jeśli nie masz czym pochwalić się przed pracodawcą, lepiej nie wymyślaj niestworzonych historii, bo wiele informacji można przecież zweryfikować. A żaden szef nie chciałby mieć wśród personelu kłamcy, któremu nie można zaufać.
8. Nieprecyzyjnie określasz umiejętności
Kluczenie wokół tego, co może zmieścić się w kilku słowach jest bez sensu. Ale też nie rzucaj pojedynczych słów—haseł, bo pracodawca nie będzie miał ochoty się domyślać reszty. Posługuj się faktami i liczbami, bo im precyzyjniej określisz umiejętności, tym bardziej przekonujący będziesz dla pracodawcy.
9. Podajesz niepoważny adres e-mail
Niby błahostka, ale potrafi pogrzebać szanse na pracę. Adres e-mail brzmiący głupio lub dziecinnie nie doda ci profesjonalizmu. Załóż nowy adres, skorzystaj z domeny takiej jak np. Gmail, użyj imienia i nazwika, zamiast pseudonimów itp.
10. Uważaj z grafiką, tabelkami i wykresami
Tworząc profesjonalne CV możesz próbować zaimponować pracodawcy umiejętnościami i osiągnięciami. Jednak może się okazać, że pracodawca otworzy dokument zapisany w innym formacie i tekst plus obrazki czy wykresy rozjadą się lub nałożą na siebie. To będzie absolutne samobójstwo dla takiego CV.