Go to content

Chcesz iść po podwyżkę? 6 argumentów, które możesz wykorzystać

Odpowiednie wynagrodzenie za wykonywane obowiązki ma przełożenie na nasze zaangażowanie w pracę i zadowolenie z niej. Często jesteśmy przekonani, że zarabiamy dużo mniej niż nasi współpracownicy lub nigdy nie dostaliśmy podwyżki, choć rzetelnie wykonujemy wszystkie zadania i przykładamy się do sukcesów firmy. Wtedy pojawia się dylemat – czy wybrać się do szefa na rozmowę w sprawie podwyższenia wynagrodzenia? 

Aby skutecznie wywalczyć podwyżkę, nie można kierować się emocjami. Rozmowa pod wpływem impulsu, w dodatku okraszona żalem i poczuciem niesprawiedliwości, na pewno pójdzie źle. Jeśli chcesz postawić na swoim i zrobić dobre wrażenie, musisz mieć odpowiednie argumenty, a tu kluczowe jest… dobre rozeznanie. Warto więc spojrzeć na funkcjonowanie całej firmy, a nie tylko skupiać się na swoich sukcesach. Co warto wziąć pod uwagę?

Twoja firma rośnie

Jeżeli szef chwali się, że firma w ostatnim czasie urosła lub odniosła liczne sukcesy, warto wybrać się po podwyżkę. Dobre wyniki to przecież zasługa poszczególnych pracowników, którzy każdego dnia się starają. W takiej sytuacji trudno będzie przełożonemu wmówić ci, że sytuacja firmy jest kiepska, skoro dopiero co mówił o sukcesach.

Wciąż masz to samo wynagrodzenie

Na ogół, gdy przychodzimy do nowej pracy, dostajemy niską pensję. Często świadomie godzimy się na takie warunki, bo jesteśmy zdesperowani po długim poszukiwaniu pracy. Jeśli jednak pracujesz w jakimś miejscu już dłuższy czas, zmieniając po drodze stanowiska lub powiększano twój zakres obowiązków, możesz ubiegać się o podwyżkę.

Inni zarabiają więcej

To bardzo śliski temat i lepiej uważać. W większości firm zarobki pracowników są niejawne. Poza tym rozmowy o pieniądzach dla wielu osób są krępujące. Jeśli jednak dowiesz się, że inna osoba, wykonująca te same prace i mająca podobne kompetencje lub wykształcenie zarabia więcej, możesz poczuć się oszukana lub wykorzystywana. Taka informacja może być dla ciebie motywacją, by porozmawiać z szefem o podwyżce, ale w trakcie rozmowy skup się na swoich osiągnięciach. Nigdy nie mów, że ktoś inny zarabia tyle i tyle, ani nie sugeruj, że te pieniądze nie należą się tej osobie.

Strona 1 z 2
Czytaj dalej…

Fot. iStock/frankpeters

1/1 Chcesz iść po podwyżkę? 6 argumentów, które możesz wykorzystać

Wszyscy dostają premie

Czasem informacje o premiach są ogłaszane oficjalnie, czasem mówi się o nich wyłącznie na papierosie. Jeśli masz wrażenie, że każdy co jakiś czas dostaje jakieś dodatkowe pieniądze, tylko ty nie, powinnaś o tym porozmawiać.

Jest duża rotacja

Jeśli w firmie występuje duża rotacja pracowników, coś musi być na rzeczy. Na ogół oni sami rezygnują, bo np. wynagrodzenie jest nieadekwatne do ilości obowiązków. W takiej sytuacji pracodawca powinien docenić tych, którzy są związani z firmą już długi czas, bo wdrażanie nowych osób to często strata czasu i pieniędzy. Jako pracownik z dłuższym stażem, możesz poprosić o podwyżkę w takiej sytuacji.

Podnosisz kwalifikacje

Jeżeli poza sukcesami w firmie, możesz także pochwalić się dbaniem o swój rozwój zawodowy, masz w ręku dodatkowy argument. Własna inicjatywa oraz chęci do nauki i podnoszenia kwalifikacji bardzo dobrze świadczą o pracowniku. Warto o tym wspomnieć w trakcie rozmowy.

Na podstawie: Business Insider/Poranny