Kariera Macierzyństwo

Szukasz pracy? Sprawdź czy jesteś blisko czy stoisz w miejscu

Patrycja Załuska
Patrycja Załuska
4 lutego 2018
 

Proces i Plan

Szukanie pracy to proces, który trzeba zaplanować. Proces i plan to dwa kluczowe słowa. Zakładają one czas i działanie. Jeśli dobrze rozplanujemy działania w czasie, który przeznaczamy na szukanie pracy każdego dnia (!), zwiększamy swoje szanse na znalezienie tego czego szukamy.

Do przodu czy w miejscu?

Aby dobrze rozplanować działania, warto wiedzieć czego maja one dotyczyć. Stąd tak istotne jest poznanie kierunku, do którego zmierzamy (określenie celu zawodowego), nazwanie, przywoływanych wielokrotnie, mocnych stron i zadbanie o to aby potencjalny rekruter/pracodawca 1. znalazł w sieci informacje na nasz temat, 2. które (uwaga!) pomogą mu w poznaniu naszej osoby i skontaktowaniu się z nami. Rzućcie okiem na infografikę i sprawdźcie gdzie dzisiaj jesteście.

JeŚli szukasz pracy i ...

Jeśli potrzebujesz skorzystać ze wsparcia w procesie szukania pracy zapraszam na najbliższe Warsztaty „Wstań i działaj!”. Więcej informacji TUTAJ

 


Kariera Macierzyństwo

Wracasz do pracy lub chcesz ją zmienić? Określ swoje kryteria

Patrycja Załuska
Patrycja Załuska
24 września 2018
Wracasz do pracy lub chcesz ją zmienić? Określ swoje kryteria
Fot. iStock / gruizza
 

Zastanawiasz się nad powrotem do pracy lub jej zmianą? Nie wiesz czy to dobre decyzja, być może obawiasz się, że w nowym miejscu będzie tak samo lub gorzej? Zanim podejmiesz krok w kierunku zmiany zawodowej warto abyś określiła pewne kryteria, dzięki którym masz szansę znaleźć miejsce pracy możliwie najbardziej odpowiadające twoim oczekiwaniom zarówno finansowym jak i niefinansowym.

Co warto wziąć pod uwagę zmieniając pracę

Abyś mogła znaleźć swoje miejsce na rynku pracy dopasowane do własnych potrzeb i możliwości, musisz spojrzeć na siebie z trzech perspektyw: siebie, pracodawcy i rynku, którego jesteś częścią niezależnie od tego, czy aktualnie pracujesz zawodowo czy też nie. Dowiedz się jaki jest twój zawodowy cel, do czego dążysz w kontekście tego co jest dla ciebie ważne oraz czym dysponujesz (umiejętności, wiedza i cechy, które posiadasz i możesz je zaoferować przyszłemu pracodawcy).

Następnie zbierz informacje o miejscach gdzie twoje kompetencje mogą się przydać. Zrób listę pracodawców, firm, organizacji, które potencjalnie mogłyby zatrudnić ciebie, regularnie przeglądaj ogłoszenia. To m.in. dzięki nim uaktualnisz swoją wiedzę na temat tego co się dzieje na rynku pracy oraz kogo szukają pracodawcy.

Określ co jest dla ciebie ważne w przyszłej pracy

Rozmawiając na temat potencjalnej współpracy pamiętaj, że jesteś partnerem dla swojego przyszłego pracodawcy. On oferuje tobie możliwości rozwoju za konkretne wynagrodzenie, ty natomiast oferujesz konkretne umiejętności, dzięki którym organizacja czy firma, o którą zabiegasz ma szansę wzrosnąć i rozwinąć się. Jeśli twoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe nie wiąże się ze zbyt przyjemnymi wspomnieniami warto abyś zastanowiła się co jest ważne dla ciebie w nowym miejscu pracy. Z czego na pewno nie chciałabyś zrezygnować, co możesz negocjować a co odpuścić. Przeczytaj poniższą listę i wybierz te, które są twoim must have, w drugim kroku takie, które sprawią, że osiągniesz optymalne warunki pracy i w końcu, które z poniższych spowodują, że rozwiniesz skrzydła.

 • Możliwość wykorzystywania własnych zdolności, uczenia się nowych rzeczy w pracy
 • Możliwość awansowania
 • Ładne otoczenie w pracy
 • Możliwość pomagania innym
 • Bycie dla innych autorytetem
 • Niezależność w podejmowaniu decyzji
 • Niezależność od szefa
 • Możliwość tworzenia nowych rzeczy
 • Wysokie zarobki
 • Możliwość życia zgodnie z własnymi wartościami
 • Możliwość decydowania o czasie pracy
 • Możliwość bycia aktywnym fizycznie
 • Możliwość podejmowania ryzyka
 • Możliwość pracy z innymi ludźmi
 • Dobre relacje ze współpracownikami
 • Różnorodność zadań w pracy
 • Możliwość pracy z ludźmi o podobnych poglądach
 • Pewność zatrudnienia
 • Pewność zarobków

Dookreślenie własnych kryteriów zawodowych ułatwia określenie kierunku kariery a także podejmowanie partnerskich rozmów o współpracę. Nazwanie tego co jest dla ciebie ważne życiowo i zawodowo wzmacnia i pomaga przejść przez zawodową zmianę a także pozwala ruszyć z miejsca, w którym dzisiaj się znajdujesz.

Najbliższe warsztaty „Rusz z miejsca z karierą” startują 26.09 br. Szczegóły tutaj


Kariera Macierzyństwo

Kobiety. Ciche bohaterki. Wojowniczki dnia codziennego

Patrycja Załuska
Patrycja Załuska
8 stycznia 2017
Fot. iStock / WillSelarep

Ostatni rok obfitował w nowe znajomości. Poznałam wiele kobiet, które na co dzień są matkami, żonami, przedsiębiorczyniami, wolontariuszkami, studentkami, nauczycielkami, bezrobotnymi, menedżerkami, pisarkami … Wiele z nich „przeszło” przez moje życie zostawiając po sobie różne ślady i wspomnienia.

Wiele z nich na co dzień zmaga się z chorobami własnymi czy swoich bliskich. Walczą o każdą chwilę normalności, nadziei.

Niektóre z nich żyją w związkach, jedne w dobrych, inne w takich, które pozostawiają wiele do życzenia. Te również walczą o swoją codzienność wierząc, że jest dla nich szansa. Jest nadzieja na coś więcej.

Jeszcze inne dają siebie tym, którzy potrzebują. Potrzebują miłości, bliskości, wysłuchania lub wsparcia materialnego. Rezygnują z własnego mieć, aby dać innym. Walczą z barierami prawnymi, ludzkimi. Często walczą z niemożliwym. Niestrudzenie. Choć walka ta nierzadko wiąże się ze łzami i poczuciem bezsilności.

Są również te, które łączą pracę i macierzyństwo. Ciche bohaterki codziennie ogarniające dom, dzieci, pracę, firmę… Psycholożki, negocjatorki, mediatorki, menadżerki, specjalistki ds. logistyki, sprzątaczki, kucharki, wizjonerki, inicjatorki w jednym. Kreatywne aż do bólu. Walczą z czasem, który rzadko jest sprzymierzeńcem a częściej wichrzycielem precyzyjnie zaplanowanych działań.

Niezależnie od tego co robiłyście, co robicie i co będziecie robić chcę Wam oddać szacunek. Za to, że jesteście, za Waszą codzienną gotowość, wytrwałość, odwagę i pracowitość.

Wasze serce – serce kobiety jest niesamowite. Kryje w sobie ogrom piękna, wrażliwości, czułości, akceptacji, odwagi, męstwa, wytrwałości, siły…

Wojowniczki dnia codziennego, Ciche Bohaterki – życzę Wam aby Wasze serca nie przestały być mężne i mocne. Dające nadzieję, tak jak dotychczas. I dziękuję Wam.