Go to content

5 rzeczy, które robi swojemu dziecku niekochająca matka

Fot. iStock/Juanmonino

Matki są istotami, które w przeważającej większości kochają swoje dzieci ponad wszystko. Macierzyństwo niesie ze sobą wiele pięknych chwil, wielkich emocji, których nie da się porównać z czymkolwiek innym. Zazwyczaj tak się dzieje, ale są również kobiety, które nie potrafią odnaleźć się w roli, która dla innych jest naturalna. 

Umiejętność budowania więzi, podtrzymywania i rozwijania relacji między matką a dzieckiem, nie zawsze jest oczywista. Gdy kobieta nie potrafi wejść naturalnie w tę rolę, popełnia błędy i wpływa negatywnie na swoje dziecko. Zaburza podstawę jego zdrowej  samooceny, umiejętności radzenia sobie z trudnymi emocjami oraz z niepowodzeniami. To nic nowego, że dzieci, których potrzeby emocjonalne są zaspokajane w dzieciństwie, uczą się, jak przetwarzać negatywne emocje. Niekochane dzieci często tego nie potrafią, co powodują zachowania powielane przez niekochające matki.

5 rzeczy, które robi niekochająca matka

1. Pozostaje obojętna

Matka emocjonalnie niedostępna nie reaguje na potrzeby dziecka ucząc je, że jest samo i samo musi o siebie zadbać. Matka obojętna traktuje dziecko jako istotę obecną w jej życiu, ale niestanowiącą jego najważniejszego centrum. Okazując chłód emocjonalny, matka burzy postrzeganie świata, jako bezpiecznego dla dziecka miejsca.

2. Nie respektuje granic

Bez wyraźnego sygnału, zaproszenia ze strony dziecka, ingeruje w różne sfery jego życia, nie zauważając stawianych granic. Nie pozwala mu wycofać się w obliczu trudnej sytuacji, utrudnia budowanie własnego azylu, miejsca potrzebnego do złapania równowagi emocjonalnej.

3. Obniża samoocenę 

Obraża dziecko i głośno wyraża swoje niezadowolenie z jego cech charakteru, umiejętności czy wyglądu. Wytyka wszelkie niepowodzenia i udowadnia za każdym sukcesem, że mogło dać z siebie jeszcze więcej. Celowo krytykuje te wady dziecka, których nie można zmienić.

4. Nie widzi osobowości dziecka

Patrzy na dziecko przez pryzmat własnych pragnień i zawiedzionych nadziei. Widzi w swoim dziecku siebie, uważając, że najlepiej wie, jakie to dziecko powinno być, co może robić i jak się zachowywać. Stara się kształtować je na własne podobieństwo, odrzucając indywidualne cechy dziecka.

5. Nie bierze odpowiedzialności

Niekochająca matka odrzuca odpowiedzialność za swoje błędy i złe decyzje, szukając dla siebie usprawiedliwienia. Nadużywa swojej władzy względem dziecka i nie uznaje konieczności przeprosin, gdy coś w ich relacji dzieje się nie tak, jak powinno.

źródło: www.psychologytoday.com