Uroda Zdrowie

7 pozytywnych rzeczy, których doświadczają okularnicy, rezygnując z soczewek

Redakcja
Redakcja
1 maja 2017
Fot. iStock / pixelfit
 

Okulary dawniej kojarzone były z przymusem, a grube, nieładne oprawki z obciachem, więc ze zrozumiałą radością, okularnicy zwrócili się w stronę soczewek kontaktowych. Teraz i soczewki nie są szczytem pożądania dla osób z problemami wzroku. Różne kształty i kolory oprawek stały się powodem do dumy ich posiadaczek. 

A zalet zamiany soczewek na okulary jest znacznie więcej.

7 pozytywnych rzeczy, na które mogą liczyć okularnicy

1. Postrzeganie jako bardziej inteligentnych

Badania pokazują, że ci, którzy noszą okulary, postrzegani są jako bardziej inteligentni i skuteczni w działaniu, mają większy posłuch wśród innych. Ten detal, jakim są okulary, od razu nasuwa skojarzenia z wysokim ilorazem inteligencji i dużym zasobem wiedzy.

2. Zdrowsze oczy

Brak okularów na nosie przy rozpoznanej wadzie wzroku może skutkować nie tylko bólami oczu, głowy, ale i pogorszeniem się stanu wzroku. A jeśli jesteś miłośniczką soczewek kontaktowych, powinnaś pamiętać o tym, że brak odpowiedniej higieny podczas wymiany soczewek, może spowodować niebezpieczną infekcję oczu. Ponadto soczewki pokrywają rogówkę oka, co zmniejsza dopływ tlenu. Gdy soczewki noszone są zbyt długo, może pojawić się zaczerwienienie oczu, dyskomfort, przejściowe niewyraźne widzenie i stany zapalne.

3. Niepowtarzalny wygląd

Okulary mogą dodawać nie tylko szyku, ale i tajemniczości każdemu, kto ceni sobie niepowtarzalny wygląd. Noszenie okularów pozwala zdefiniować swój wyjątkowy styl, może funkcjonować, jako wyjątkowy „podpis”, cechę charakterystyczną danej osoby.

4. Lepsze samopoczucie pod koniec dnia pracy

Osoby pracujące przy komputerze, nawet jeśli przy minimalnej wadzie wzroku noszą soczewki kontaktowe, narażone są na problemy z oczami pod koniec dnia pracy. Długotrwałe korzystanie z komputera przyczynia się do wysuszenia, łzawienia i zmęczenia oczu, a nawet niewyraźne widzenie. Problemy te mogą nasilać się przez soczewki kontaktowe. Okulary pozwalają zachować lepszy komfort po całym dniu patrzenia w monitor.

5. Zaoszczędzenie gotówki

To dotyczy osób, które do tej pory inwestowały w soczewki kontaktowe. Na dłuższą metę, korzystanie z soczewek jest o wiele bardziej kosztowne, niż jednorazowy zakup oprawek i soczewek. Okulary to jednorazowy wydatek, na długie lata. A gdy znudzi się np. kolor oprawek, zawsze można je wymienić, pozostawiając te same szkła.

6. Podkreślenie atutów urody

Oprawki i kolor okularów można dobrać idealnie do kształtu twarzy, podkreślać nimi ładną oprawę oczu, czy odwrócić uwagę np. od zbyt wąskich ust. Wybierając oprawki w kolorze np. miedzi, który kontrastuje z niebieskimi oczami, zdecydowanie podkreślisz ich kolor.

7. Zapadnięcie w pamięć

Osoby noszące okulary są łatwiejsze do zapamiętania, lepiej wyróżniają się na tle innych. Okulary mogą stać się znakiem rozpoznawczym w tłumie ludzi.


 

źródło: www.lifehack.org


Uroda Zdrowie

Kalendarz pyleń. Sprawdź, kiedy zaczynają pylić różne gatunki roślin

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
1 maja 2017
Następny

Choć niektóre rośliny zaczęły pylenie już w lutym (zima w tym roku była bardzo delikatna), to właśnie teraz zaczyna się dla alergików pełną parą – sezon koszmarów. Sporo drzew rozpoczyna właśnie sezon pylenia i niestety, prędko się on nie skończy. Jak przetrwać ciepłe miesiące z alergią wziewną.

W Polsce sezon na „pyłki” rozpoczyna się już  w lutym, a jeśli zima była „lekka” pierwsze pylenia (leszczyna i olsza) mogą pojawiać się już pod koniec stycznia.

Pylenie drzew i traw najpierw rozpoczyna się w Polsce południowo-zachodniej, nieco później w rejonie północno-wschodnim. A w czym może pomóc taki kalendarz? Przede wszystkim warto wiedzieć, kiedy i gdzie unikać szkodliwych dla nas pyłków, a jeśli to niemożliwe, przygotować się na sezon pylenia jak najlepiej. Warto rozważyć odczulanie wciąż zaniedbywaną w naszym kraju metodę walki z alergiami.

Najczęstszymi dolegliwościami jest alergiczny nieżyt nosa oraz alergiczne zapalenie spojówek. Wbrew pozorom najwięcej kłopotu sprawiają nam niepozorne rośliny, pozbawione efektownych kwiatów.

Kalendarz pyleń. Sprawdź, kiedy zaczynają pylić różne gatunki roślin

Należy pamiętać, że kalendarz pyleń jest orientacyjny. W zależności od regionu oraz pogody, stężenie pyłków przybiera różne natężenie. Jeśli masz alergię, sprawdzaj regularnie prognozę pylenia.


 Źródła: claritine.pl, hellozdrowie, alergie.mp.pl,*Wikipedia

Uroda Zdrowie

6 powodów, dla których powinnaś jeść kiełki codziennie

Redakcja
Redakcja
1 maja 2017
Fot. iStock / Fonrimso

Kiełki różnych nasion (brokułów, soczewicy, fasoli Mung, słonecznika itp.) znane były już w starożytności. Szczególnie cenione są w czasie, gdy dostępność świeżych owoców i warzyw jest ograniczona, ponieważ są one łatwym w pozyskiwaniu źródłem cennych dla zdrowia i urody składników. Jeśli do tej pory jedynymi kiełkami, po jakie sięgaliście, była ozdobna wielkanocna rzeżucha, czas przyjrzeć się bliżej tym niezwykłym wzrastającym ziarenkom. 

6 powodów, by sięgać po kiełki

Są zdrowe i smaczne, doskonale nadają się do różnych potraw. Mogą śmiało po nie sięgać sportowcy, kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby starsze. A wszystko dzięki ich niezwykłym właściwościom.

1. Bomba witaminowa

Kiełki to łatwo przyswajalna dawka wielu witamin, minerałów, a także białka (do 35%). Znajdują się w nich witaminy  z grupy B, witaminy C, D, E, K, PP, żelazo, fosfor, wapń, magnez, potas, cynk, jod, mangan, miedź, lit, selen, beta-karoten, kwasy tłuszczowe omega-3, błonnik.

2. Idealne na diecie

Kiełki są niewzdymające, lekko strawne, w dodatku mając tak wiele cennych składników, nie są kaloryczne. To idealne uzupełnienie jarskich sałatek oraz kanapek.

Fot. iStock / Fonrimso

Fot. iStock / Fonrimso

3. Odżywiają włosy, paznokcie oraz skórę

Jeśli zobaczycie, na czym powinna polegać dieta idealna dla mocnych włosów i paznokci, zorientujecie się, że kiełki zawierają większość potrzebnych witamin i minerałów dla urody. Jedzone regularnie, pozytywnie wpłyną na urodę.

4. Chronią przed chorobami i przedwczesnym starzeniem

Dzięki zawartości różnych związków fitochemicznych kiełki zapobiegają chorobom układu krążenia, osteoporozie, mogą być pomocne w profilaktyce chorób nowotworowych i wielu innych. Są również bogatym źródłem antyutleniaczy, które wspierają układ immunologiczny w walce przeciw patogenom chorobotwórczym i chronią przed uszkadzaniem i przedwczesnym starzeniem się komórek organizmu.

5. Wspierają pracę układu trawiennego

Kiełki aktywizują enzymy trawienne oraz wspierają rozwój dobrej mikroflory bakteryjnej. To wpływa na poprawę trawienia oraz lepsze przyswajanie cennych dla organizmu składników.

6. Wpływają na pamięć i lepsze samopoczucie

Obecność potasu i magnezu w kiełkach pozytywnie wpływa na funkcjonowanie mózgu, poprawienie procesów myślowych oraz lepsze samopoczucie.

Fot. iStock

Fot. iStock

źródło: polki.plwww.akademiawitalnosci.pl


Zobacz także

Jesień to czas infekcji. Poznaj sposoby jak pomóc dziecku, gdy dręczy je kaszel

Jak wspierać przyjaciółkę, która zmaga się z depresją poporodową?

Piękne włosy, to priorytet dla każdej kobiety. Poznaj sposoby na ich zdrowe wzmocnienie