Go to content

Zazdrość i podejrzliwość idą ze sobą w parze…. 6 sygnałów, świadczących o tym, że relacja staje się patologiczna

Fot. iStock / lechatnoir

Zazdrościmy pieniędzy, wyglądu, powodzenia w życiu, czyli zazwyczaj wszystkiego tego, co mają inni, a o czym my sami marzymy. Trochę inną sytuacją jest odczuwanie zazdrości o partnera w związku, ale taka zazdrość w miłości, jak każda inna przekłada się na nasze życie.

Zazdrość może mieć odmienne oblicza. W przypadku chęci powtórzenia czyjegoś sukcesu zazdrość motywuje nas do działania. Z drugiej strony może być bardzo destruktywna, szczególnie, gdy towarzyszą jej jeszcze inne uczucia, takie jak chęć kontroli i podejrzliwość.

Gdy zazdrość ogranicza

W związku nutka zazdrości może być impulsem do większego starania się o drugą osobę, czułego adorowania. I to wcale nie jest takie złe, bo partner może czuć się bardziej doceniony, zauważany i kochany. To swego rodzaju próba naznaczenia terytorium, w przypadku gdy pojawia się potencjalne zagrożenie dla związku. Tak jak odrobina starań i zacieśnianie więzów nie są szkodliwe, tak w wielu przypadkach, zazdrość przybiera niebezpieczne oblicza.

Silne, destruktywne odczuwanie zazdrości może wynikać z wielu przyczyn:

  • Niska samoocena. Osoby odczuwające zazdrość zazwyczaj uważają, że z powodu swoich wad nie są kimś odpowiednim dla swojego partnera i niewłaściwie interpretują naturalne sygnały, jako zagrożenie dla nich.
  • Zaburzenie samoakceptacji. Gdy w otoczeniu pojawia się ktoś, kogo partner pod pewnym względem ocenia wyżej niż siebie, odczuwa obawę przed możliwością rozpadu związku.
  • Przekonania z dzieciństwa. Szczególnie to, że na miłość trzeba zasłużyć sprawia, że zagrożeniem dla związków w dorosłym życiu są osoby atrakcyjniejsze i tym samym bardziej „zasługujące” na miłość partnera.
  • Pierwsze wzorce związku. Taka postawa pojawia się, gdy dana osoba jako dziecko obserwowała wzorzec rodziców jako pary, którzy prezentowali zazdrość lub zaborczość.
  • Zespół Otella. Jest to choroba o charakterze psychotycznym, najczęściej pojawia się u nałogowych alkoholików. Pojawiają się urojenia o niewierności partnera, chory stosuje przemoc fizyczną lub psychiczną, by zmusić partnera do przyznania się do zdrady, która nie miała miejsca.
  • Choroby psychiczne. Zazdrość taka towarzyszy w większości przypadków schizofrenii, neurozy, choroby afektywnej dwubiegunowej oraz u pacjentów z uszkodzeniem prawego płatu czołowego.

6 sygnałów, że zazdrość przeradza się w obłęd

Zazdrość może zniszczyć relację między partnerami, szczególnie gdy jej objawy odpychają partnera od osoby zazdrosnej. W takim związku trudno jest żyć spokojnie, gdy partner próbuje kontrolować i zajmować całą przestrzeń drugiej osoby, szukając potwierdzenia swoich lęków. Jak poznać, że zwykłą zazdrość przybrała złe oblicze?

1. Kontrola korespondencji i telefonów

Każdy, nawet w związku, ma prawo do prywatności i swoich małych tajemnic. Takiej sytuacji nie jest w stanie zrozumieć i uszanować osoba chorobliwie zazdrosna i w konsekwencji cały czas próbuje „prześwietlać” uczciwość partnera. Jeśli bliska ci osoba wyrywa ci z ręki telefon, czyta maile bez twojej wiedzy czy otwiera listowną korespondencję, jest to wyraźny sygnał ostrzegawczy, że zazdrość przejęła kontrolę nas waszym życiem.

2. Wybieranie znajomych

W tym przypadku to zazdrosny partner wybiera najlepsze dla kobiety towarzystwo, które w niczym mu nie zagraża. Może próbować wpływać na relacje między tobą a znajomymi, a nawet rodziną, by odsunąć ich na jego zdaniem bezpieczną odległość. Zazdrośnikowi wydaje się, że im bardziej partnerka jest od niego zależna, tym bardziej będzie do niego przywiązana i mu wierna.

3. Pomniejszanie atrakcyjności partnerki

Próba podkopywania pewności siebie kobiety może odbywać się na wiele sposobów. Poprzez krytykę ubrania, fryzury, zachowania, aż do prób dyskredytowania jej w towarzystwie innych osób.

4. Groźby i szantażowanie

„Jeśli wyjdziesz z przyjaciółką do pubu, zobaczysz co cię później czeka” albo „jeśli dowiem się, że rozmawiałaś z obcym facetem, pożałujesz tego”, to jedne z wielu form werbalnej przemocy, jaką stosuje osoba chorobliwie zazdrosna. Przemoc psychiczna bardzo często jest wstępem do przemocy fizycznej, bo zazdrośnik często posuwa się dalej, niż powinien.

5. Narzucanie woli

„Nie założysz tej sukienki”, „nie zgadzam się na spotkanie z twoimi rodzicami” czy wiele, wiele innych prób ograniczania wolności w związku, jest poważnym ostrzeżeniem dla kobiety. Gdy dla świętego spokoju przyjmujesz stawiane warunki, nakazy i zakazy dotyczące spędzania czasu, zainteresowań, doboru znajomych, ubioru itp., niezauważalnie stajesz się więzieniem w związku.

6. Przemoc fizyczna

To skrajne zachowanie, które nigdy nie powinno mieć miejsca i nigdy nie może być tolerowane. Jeśli twój zazdrosny partner, z powodu urojeń na temat twojej rzekomej niewierności, podnosi na ciebie rękę, uciekaj od niego! Szanse, że on sam się zmieni są znikome, bo do tego procesu potrzebna jest nie twoja cierpliwość, a specjalista i chęć leczenia zazdrośnika.

Jeśli zaobserwowałaś w swoim związku takie zachowania partnera, nie możesz czekać, aż same miną. Aby uzyskać pomoc dla siebie lub bliskiej osoby w walce z patologiczną zazdrością, skontaktuj się z psychologiem, psychiatrą. Pomoc specjalisty jest w tym przypadku konieczna, a leczenie długotrwałe i trudne, bo chory nie ma świadomości, co tak naprawdę rządzi jego życiem.


 

źródło: pieknoumyslu.comwww.mydwoje.plcharaktery.euwww.deon.pl