Związek

W końcu każdy mały chłopiec kiedyś dojrzeje. A mała dziewczynka?

Redakcja
Redakcja
19 listopada 2020
Fot. istock/Eva Katalin Kondoros
 

Dojrzałość. Czym ją mierzymy? Czy to gotowość do założenia rodziny, czy raczej świadomość tego, że nigdy rodziny nie powinniśmy zakładać? Czy dojrzałość to wzięcie odpowiedzialności za swoje życie? Czy przejmowanie odpowiedzialności za innych? Czy dojrzałość przychodzi z wiekiem, czy z doświadczeniami?

Moja znajoma jest w związku od pięciu lat. Ona marzy o rodzinie, kocie i dziecku, on o dalekich podróżach. Ona nazywa go niedojrzałym, on mówi, że po prostu wie, że nie jest jeszcze gotowy i to właśnie jest przejaw dojrzałości. Ona wytyka mu egoizm, a on jej zbyt dużą presję. Ona szantażuje, że odejdzie, a on odpowiada, że nie może zatrzymać jej na siłę… I nie, to wcale nie jest tak, że on jej nie kocha, albo, że bardziej ceni sobie swoją wolność i komfort życia bez tych wszystkich obowiązków związanych z dzieckiem. On mówi: jeszcze nie teraz. Może za rok, dwa. Teraz nie będę dobrym ojcem. Ale ona tego nie słyszy. Czuje, że to dla niej odpowiedni czas, czuje, że nie chce już dłużej czekać. Co powinni zrobić? Rozstać się? Poczekać jeszcze chwilę? Porozmawiać szczerze, ustalić jakiś termin, w którym zaczną starać się o dziecko? Wszystko byłoby łatwiejsze, gdyby tylko próbowali poszukać jakiegoś kompromisu, dali sobie czas.

Dojrzałość polega właśnie na szukaniu sposobów, by do siebie dotrzeć. Może nie zawsze trzeba z siebie zrezygnować. Może nie chodzi o to, by ktoś wygrał. Może chodzi o to, by szanować wspólne granice, nie wymuszać ważnych życiowych decyzji, takich, które nieodwracalnie zmienią nie tylko twoje życie…

Moja przyjaciółka z dzieciństwa wychowuje dziecko samotnie. Partner, który dziecka nie chciał, odszedł zaraz po porodzie. Pieniądze przesyła, owszem, ale nie chce mieć żadnego kontaktu z byłą narzeczoną, ani z z synem. Ania rodziła w towarzystwie mamy, a w pierwszych miesiącach życia dziecka miała oparcie w rodzicach – swoich i swojego byłego partnera. Oni chętnie odwiedzają wnuka, wspierają Anię materialnie i emocjonalnie. Jednak nadal jest jej ciężko. Samotność odczuwa podwójnie teraz, gdy nie widuje właściwie nikogo, a mały skończył dwa lata. Są dni trudne, momenty buntu, załamania. Wtedy Ania zastanawia się, czy nie popełniła błędu decydując się na dziecko, którego on nie chciał. Chciała mieć rodzinę, chciała być mamą, ale nie wyobrażała sobie, że naprawdę zostanie sama… Miała nadzieję, że kiedy syn będzie już na świecie, ojciec sam zapragnie go poznać. Tak się jednak nie stało. Ania została sama. Sama z nocnymi gorączkami, z katarami, z wiecznym „nie”, ze zmęczeniem i pracą zdalną przy dwulatku w domu… A przecież dziecko będzie rosło, problemy także staną się poważniejsze. Czy dojrzała była decyzja o dziecku, podjęta pod wpływem impulsu i wbrew woli drugiej osoby?

Czy dojrzały mężczyzna zostawia dziecko, którego przyjścia na świat nie chciał? Czy można go oceniać? Czy można oceniać kobietę, która decyzję o dziecku podejmuje w pojedynkę? Dojrzałość to wzięcie odpowiedzialności – za siebie, za osobę, którą kochamy. I za tych, których sprowadzamy na świat…

Bywamy niedojrzali z egoizmu, z wygody. Ślepi na ewentualne konsekwencje swoich decyzji. Ślepi na potrzeby innych. Ślepi na fakt, że dziecko to odpowiedzialność na całe życie.


Związek

Tętno norma – ile wynosi dla osoby dorosłej, a ile dla dziecka? Przyczyny tętna zbyt wysokiego i za niskiego

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
19 listopada 2020
Tętno norma u dorosłych i dzieci - przyczyny, jak mierzyć
Fot. iStock
 

Tętno i norma odpowiednia dla wieku, to temat interesujący wiele osób. Puls zbyt niski, jak i za wysoki, może mieć różne przyczyny i niekiedy świadczyć o pewnych nieprawidłowościach. Tętno i jego norma są istotne dla określenia pracy serca i układu krwionośnego. Warto wiedzieć, w jaki sposób można dokonać pomiaru i jak wygląda norma tętna dla osób różnych przedziałów wiekowych.

Tętno norma — co to jest tętno i jak można je zmierzyć?

Tętno (puls), jest określeniem na pulsowanie ścian tętnicy pod wpływem fali przepływającej krwi, a mówiąc prościej — częstotliwości bicia serca.

Tętno norma u dorosłych i dzieci - przyczyny, jak mierzyć

Fot. iStock/tętno norma

Tętno można wyczuć po przyłożeniu palców do dużych tętnic:

 • szyjnej wewnętrznej — z boku, wyczuwalnej po obu stronach szyi, nieco poniżej żuchwy,
 • promieniowej — wyczuwalnej na wewnętrznej stronie nadgarstka,
 • ramiennej — wyczuwalnej na wewnętrznej powierzchni ramienia,
 • udowej — wyczuwalnej w pachwinie,
 • podkolanowej — wyczuwalnej tuż pod kolanem,
 • grzbietowej stopy — wyczuwalnej na wierzchu stopy
 • piszczelowej tylnej — wyczuwalnej po wewnętrznej stronie za kostką.

Tętno i jego norma dostarczają ważnych informacji, ponieważ pozwalają na określenie pracy układu sercowo-naczyniowego.

Tętno — jak zmierzyć?

Aby ocenić tętno, należy przyłożyć dwa palce do miejsca z przebiegającą tętnicą, i policzyć ilość uderzeń serca w ciągu 60 sekund lub 15 sekund. W przypadku drugiej metody trzymany wynik mnoży się razy 4, co daje informację, ile wynosi ilość uderzeń serca na minutę. Można także skorzystać z ciśnieniomierza, który najczęściej posiada funkcję pomiaru nie tylko ciśnienia, ale także pulsu. Warto zwrócić uwagę na tę opcję przy zakupie aparatu do pomiaru ciśnienia.

W gabinecie lekarskim można dokonać pomiaru można także poprzez EKG. Można zakupić także podręczne urządzenie zakładane na palec — pulsoksymetr —, który pokazuje poziom natlenienia krwi (saturacji) oraz tętno. Również wiele zegarków sportowych posiada funkcje mierzenia pulsu, co jest przydatne podczas treningu. Aby badanie było miarodajne, puls najlepiej mierzyć po odpoczynku, najlepiej z rana, po przebudzeniu. Jeśli badanie wykonywane jest o innej porze, należy pamiętać, że przed pomiarem należy odpocząć przez co najmniej 5 minut w pozycji siedzącej.

Tętno norma u dorosłych i dzieci - przyczyny, jak mierzyć

Fot. iStock/tętno norma

Tętno norma — u dorosłych i dzieci

Zakres normy dla tętna jest dość szeroki, co zależy od wieku. Najwyższe tętno mają niemowlęta — norma wynosi ok. 130 uderzeń na minutę, Wraz ze wzrostem dziecka liczba uderzeń serca na minutę się obniża. U dzieci tętno wynosi ok. 100 uderzeń na minutę, natomiast norma dla młodzieży — około określona jest na 85 uderzeń na minutę. Osoby dorosłe mają tętno niższe, norma wynosi ok. 70 uderzeń na minutę, a u osób starszych — około 60 uderzeń na minutę. Tętno spoczynkowe u sportowców jest niższe, natomiast u osób prowadzących bierny tryb życia jest z kolei nieco wyższe.

Tętno wysokie 

Wysokie tętno u osoby dorosłej oznacza ponad 100 uderzeń serca na minutę. Taki stan określa się mianem częstoskurczu, czyli tachykardii.  Najczęściej wysokie tętno jest efektem intensywnego wysiłku fizycznego, np. treningu, podczas którego wzrasta ciśnienie tętnicze i przyspiesza akcja serca. Taka sytuacja jest fizjologiczna i tętno wraca do normy samoczynnie, po odpoczynku. Wpływ na wysokie tętno może mieć stan odwodnienia organizmu, picie alkoholu, zbyt dużych ilości kawy, zielonej herbaty, yerba mate, lub napojów energetycznych. Szybszy puls może powodować palenie papierosów, przyjmowane pewnych leków, oraz podwyższony poziom glukozy we krwi. Również rozwijająca się infekcja oraz wysoka gorączka mogą wpływać na podniesienie pulsu. Nie bez znaczenia jest także wpływ stresu, lub silne emocje, które powodują przyspieszenie akcji serca. Zbyt wysokie tętno może także sugerować istnienie różnych chorób. Na wyższe tętno mogą narzekać osoby chorujące na nadczynność tarczycy, niewydolność serca, niewydolność układu oddechowego, niedociśnienie, niedocukrzenie lub anemię.

Tętno norma u dorosłych i dzieci - przyczyny, jak mierzyć

Fot. iStock/tętno norma

Tętno niskie

W przypadku, gdy u osoby dorosłej tętno spada poniżej 60 uderzeń na minutę, mówimy o bradykardii. Wyjątkiem są osoby regularnie uprawiające sport i aktywne fizycznie, których tętno spoczynkowe jest niższe, niż u pozostałych zdrowych osób. U np. zaawansowanych biegaczy tętno spoczynkowe może być niższe niż 40 uderzeń na minutę.

Zbyt niskiemu tętnu mogą towarzyszyć nieprzyjemne objawy, takie jak: kołatanie serca, uczucie duszności, osłabienie, senność, mroczki przed oczami, zawroty głowy, a nawet omdlenia. Bradykardia bywa reakcją na efekt działania pewnych leków, ale może wynikać z istniejącej choroby lub zaburzeń metabolicznych. Najczęściej na niski puls pływają: choroby serca, niedoczynność tarczycy, czy też choroby układu nerwowego.

Tętno a przekroczona norma — do kogo się zwrócić o pomoc?

Ponieważ zarówno zbyt niskie tętno, jak i zbyt wysokie, może wynikać z różnych zaburzeń oraz chorób, należy porozmawiać o sytuacji z lekarzem. Wystarczy udać się do lekarza rodzinnego, który zleci odpowiednie badania lub skieruje do specjalisty. Szczególnie pilnej konsultacji wymaga przypadek, gdy pacjent skarży się na zbyt wysokie lub zbyt niskie tętno, a przy tym występują inne niepokojące objawy.


źródło:  www.mp.pl, kredos.pl ,www.runners-world.pl

Związek

Placuszki serowe – tradycyjne, z jabłkami, truskawkami, i inne. Znajdź ulubiony przepis

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
19 listopada 2020
placuszki serowe z jabłkami, truskawkami, z bananem, z budyniem
Fot. iStock

Placuszki serowe to słodka propozycja na śniadanie lub podwieczorek. Delikatne i pyszne, przypadną do gustu nie tylko dzieciom. Szczególnie lubiane za wschodnią granicą, zwane syrnikami, placuszki i u nas cieszą się powodzeniem. Jak zrobić placuszki serowe tradycyjne, z jabłkami, truskawkami, z bananem lub budyniem?

Przy tworzeniu placuszków serowych najważniejszy jest twaróg. W jego doborze nie ma sztywnych zasad — można sięgnąć po tradycyjny twaróg w kostce, zarówno chudy jak i tłusty, a nawet wykorzystać zmielony twaróg sernikowy z wiaderka lub serek homogenizowany. Możliwości jest kilka, więc przepisów z ich wykorzystaniem również nie brakuje.

Placuszki serowe — przepis

placuszki serowe z jabłkami, truskawkami, z bananem, z budyniem

Fot. iStock/placuszki serowe

Placuszki serowe — składniki:

 • 250 g twarogu
 • 50 g mąki
 • 1/3 szklanki mleka
 • 3 jajka
 • 2 łyżki cukru
 • łyżeczka cukru waniliowego
 • cukier puder do obsypania placuszków
 • olej do smażenia

Przygotowanie: 

 1. Żółtka jajek oddziel od białek. Do żółtek dodaj cukier z cukrem waniliowym i wymieszaj. Twaróg podziel na trzy części.
 2. Do masy z żółtek dodaj część jedną część twarogu i trochę mleka i wymieszaj. Dołóż kolejną porcję twarogu i mleka, i znów zamieszaj. To samo zrób z ostatnią częścią twarogu i mleka. Następnie dodaj mąkę i wymieszaj, by wszystko się ze sobą połączyło.
 3.  Białka ubij na sztywno i dodaj do masy z żółtek i sera — całość delikatnie mieszamy.
 4. Na rozgrzaną patelnię nakładaj porcję ciasta twarogowego, formując zgrabne placuszki. Smaż każdy placek do zrumienia z obu stron.
 5. Gotowe placuszki przełóż na talerz i obsyp cukrem pudrem.

Placuszki serowe fit — przepis

Fot. iStock

Placuszki serowe fit — składniki:

 • 250 g twarogu półtłustego
 • 30 g mąki ryżowej
 • 10 g proszku budyniu waniliowego bez cukru
 • 2 jajka
 • 2-3 łyżeczki wody
 • 3 łyżki erytrolu lub ksylitolu
 • masło klarowane lub olej kokosowy do smażenia
 • świeże miękkie owoce do przybrania

Przygotowanie:

 1. Żółtka oddziel od białek, białka ubij na sztywno z erytrolem lub ksylitolem. 
 2. Twaróg zblenduj z żółtkami na gładką masę, dodaj do niego wodę, proszek budyniowy oraz mąkę ryżową, wymieszaj i dołóż ubitą pianę z białek. Delikatnie, ale dokładnie wymieszaj.
 3. Na rozgrzany tłuszcz na patelni nakładaj porcję ciasta, formując placuszki. Smaż każdy placek do zrumienia z obu stron.
 4. Gotowe placuszki przełóż na talerz i podawaj z miękkimi owocami (maliny, truskawki itp.).

Placuszki serowe z jabłkami — przepis

placuszki serowe z jabłkami, truskawkami, z bananem, z budyniem

Fot. iStock/placuszki serowe

Placuszki serowe z jabłkami — składniki:

 • 150 g kremowego serka śmietankowego
 • 3 jabłka
 • 1/2 szklanki mleka
 • 1 szklanka mąki
 • 2 jajka
 • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
 • 1 łyżeczka cukru waniliowego
 • 1 łyżka cukru
 • szczypta soli
 • cukier puder do posypania
 • olej do smażenia

Przygotowanie:

 1. Jabłka umyj, obierz, zetrzyj na tarce.
 2. Pozostałe składniki wymieszaj ze sobą w misce, aby ciasto miało konsystencję gęstej śmietany. Jeśli będzie zbyt gęste, dodaj do niego  nieco więcej mleka. Do ciasta dodaj starte jabłka.
 3. Na rozgrzaną patelnię nakładaj porcję ciasta twarogowego, formując zgrabne placuszki. Smaż każdy placek do zrumienia z obu stron.
 4. Gotowe placuszki przełóż na talerz i obsyp cukrem pudrem.

Placuszki serowe z truskawkami — przepis

placuszki serowe z jabłkami, truskawkami, z bananem, z budyniem

Fot. iStock

Placuszki serowe z truskawkami — składniki:

 • 10 truskawek
 • 5 łyżek naturalnego serka homogenizowanego
 • szklanka mąki pszennej
 • 1/3 szklanki płatków owsianych
 • 2 łyżki mleka
 • 2 jajka
 • 0,5 łyżeczki proszku do pieczenia

Przygotowanie:

 1. Truskawki umyj, osusz, usuń szypułki i pokrój w plastry.
 2. Pozostałe składniki wymieszaj ze sobą w misce, aby ciasto miało konsystencję gęstej śmietany. Dodaj truskawki i delikatnie wymieszaj.
 3. Na rozgrzaną patelnię z olejem nakładaj porcję ciasta, formując placuszki. Smaż każdy placek do zrumienia z obu stron.
 4. Gotowe placuszki przełóż na talerz i obsyp cukrem pudrem.

Placuszki serowe z bananem — przepis

placuszki serowe z jabłkami, truskawkami, z bananem, z budyniem

Fot. iStock

Placuszki serowe z bananem — składniki:

 • 500 g twarogu półtłustego
 • 3 banany
 • 300 ml mleka
 • 200 g mąki
 • 4 jajka
 • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
 • 4 łyżki cukru
 • miód do polania
 • masło do smażenia

Przygotowanie:

 1. Oddziel żółtka od białek. Żółtka utrzyj mikserem z cukrem, a następnie powoli dodawaj twaróg. Wlej mleko, dodaj mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia i zmiksuj na gładką masę.
 2. Białka ubij na sztywno, wymieszaj  ostrożnie z gotowym ciastem.
 3. Na patelni rozgrzej masło (najlepiej klarowane) i nakładaj porcję ciasta, formując placuszki, na górę każdego placka połóż plasterki banana. Gdy obie strony będą zrumienione, placki przełóż na talerz.
 4. Gotowe placuszki podawaj polane miodem i pozostałą częścią pokrojonego banana.

Placuszki serowe z budyniem — przepis

Fot. iStock

Placuszki serowe z budyniem — składniki:

 • 250 g twarogu półtłustego
 • 1 jajko
 • 1 budyń waniliowy
 • cukier waniliowy
 • ew. 2 łyżki cukru
 • olej do smażenia
 • cukier puder lub konfitura

Przygotowanie: 

 1. Jajko, ser, budyń, cukier (jeśli lubisz słodszą wersję) i cukier waniliowy wymieszaj dokładnie — ciasto powinno być dość gęste.
 2. Na patelni rozgrzej olej i smaż średniej wielkości placuszki, do zrumienienia po obu stronach. Po usmażeniu układaj je na ręczniku papierowym, aby ociekły z tłuszczu.
 3. Gotowe placki przełóż na talerz i posyp cukrem pudrem lub obłóż konfiturą.

źródło: www.przyslijprzepis.pl 

Zobacz także

Choć walczę tak mocno, nie umiem zapomnieć twojej zdrady. Wybacz, jeśli odejdę

Czy to normalne, że nadal go kocham, chociaż roztrzaskał moje serce na kawałki i odszedł?

Jestem samotną mamą i nie szukam faceta. Powiedzieć ci, dlaczego?