Go to content

4 typy emocjonalnych szantażystów – prokurator, biczownik, cierpiętnik, kusiciel. Którego z nich miałaś pecha spotkać?

Fot. iStock/g-stockstudio

Przez nasze życie przewija się niezliczona ilość ludzi. Jedni towarzyszą nam przez długie lata, a inni wchodzą w naszą orbitę tylko na chwilę, by następnie zniknąć na zawsze. W życiu nie zawsze mamy szczęście, bo mimo posiadania intuicji, natrafiamy na osoby, które działają na naszą szkodę, choć kreują się na tych, którzy chcą jedynie naszego dobra.

Toksyczni ludzie, energetyczne wampiry i emocjonalni szantażyści to osoby, od których każdy trzyma się z daleka. To oni żerują na naszej naiwności bądź chwilowego ignorowania podszeptów intuicji. Szkody, jakie wyrządzają są ogromne i mogą skutkować wielkim zawodem, który będzie rzutował na resztę  naszego życia.

Emocjonalny szantaż

Szantaż emocjonalny to zło, którego często nie zauważamy. To swego rodzaju presja, którą wywiera na nas szantażysta, byśmy spełnili jego oczekiwania. Nie ma tu jawnie użytej siły, za to są działania dobrane idealnie do naszej osobowości, które po cichu oddają nas we władanie emocjonalnego szantażysty. Mogą pojawiać się emocjonalny chłód i ukryte groźby, których powagę odbieramy podświadomie, lecz nim z tym nie robimy.

Być może spotkałaś na swojej drodze ten niebezpieczny typ człowieka, a jednak nie umiałaś go zidentyfikować. Poznaj cztery typy emocjonalnych szantażystów, od których należy trzymać się z daleka.

4 typy emocjonalnych szantażystów:

Prokurator

To najczęstszy typ emocjonalnego szantażysty, który działa wręcz klasycznie — jeśli nie spełnisz jego oczekiwań, możesz spodziewać się konsekwencji. Np. ojciec grozi ucięciem kieszonkowego, gdy dziecko nie zdecyduje się na wybrany przez niego kierunek studiów dla dziecka. Tu nie liczy się to, czego pragnie dana osoba, ale czego chce szantażysta. On wręcz zmusza do dokonania wskazanego wyboru, bez szans na rozpatrzenie innej opcji. Prokurator najczęściej jest przeświadczony, że najlepiej wie, co jest dobre dla innej osoby i wierzy w słuszność swoich działań.

Biczownik

Biczownik jet szantażysta, który najczęściej grozi zrobieniem sobie krzywdy za nieposłuszeństwo drugiej osoby. Biczownik wpędza w poczucie winy i powoduje wyrzuty sumienia u ofiary, która dla własnego spokoju spełnia postawione żądania. Często jest znakomitym aktorem, który posuwa się do ogrywania scenek towarzyszących wstawianym wymaganiom. Wystarczy podać przykład osoby, która wieszczy, że jeżeli ktoś nie zrobi tego, na co ona liczy, z pewnością np. jej serce tego nie wytrzyma.

Cierpiętnik

Kolejny typ emocjonalnego szantażysty to cierpiętnik, który każe domyślać się, co mu dolega i co powoduje daną niedyspozycję. Wymaga, by inni czytali w jego myślach, trzyma w szachu, odwołując się do uczuć bliskich, którzy nie chcą przyczyniać się do pogorszenia samopoczucia, wykonują jego prośby. To znakomici aktorzy, którzy nie wstydzą się ciągnąć swoich dramatów w nieskończoność.

Kusiciel

Ostatni typ emocjonalnego szantażysty, kusiciel, obiec wszystko, co chcesz usłyszeć, o ile ty spełnisz jego oczekiwania. W jego świecie nie ma nic za darmo, za miłość i uwagę również trzeba zapłacić odpowiednią cenę. Na pewno usłyszysz od niego „ok, pójdziemy, ale najpierw ty …”, „zrobię tak, jeśli…”

Życie z takimi osobami u boku nie jest satysfakcjonujące, wręcz przeciwnie, odbiera radość i zwykłą energię. Trudno zmienić samodzielnie taka osobowość, bo oni ze sobą czują się dobrze i nie widzą powodu do zmiany. Czasem więc lepiej zrezygnować z relacji, by odnaleźć szczęście i utraconą równowagę.

źródło: psychologiazycia.com