Go to content

Wąchać, dotykać, smakować – to i jeszcze więcej można robić ze stopami. Fetysz stóp cieszy się wyjątkowym powodzeniem

Fetysz stóp u mężczyzny
Fot. iStock

Fetysz stóp (podofilia) to jedna z tych rzeczy, które działają na mężczyzn wyjątkowo pociągająco, natomiast u kobiet cieszą się znacznie mniejszym powodzeniem. Wielu facetów osiąga przyjemność podczas zbliżenia w bezpośrednim kontakcie z damskimi stopami. Czym jest i z czego bierze się fetysz stóp?

Czym są fetysze?

Fetysz wielu osobom umożliwia osiągnięcie satysfakcji seksualnej. Fetyszami mogą być przedmioty, części ciała, zachowania czy miejsca. Może być to używanie brzydkich wyrazów, noszenie szpilek, zakładanie pończoch, a nawet posiadanie przez partnerkę niewielkich piersi czy małych stóp. Różnego typu fetysze dotyczą zarówno mężczyzn, jak i kobiety, ale to fetysz stóp szczególnie trafił w gusta panów. Przyznał się do niego m.in.: Elvis Presley, czy Quentin Tarantino. Fetysze są powszechne, i nie ma w tym nic złego.

Czym się charakteryzuje fetysz stóp?

Co to jest fetysz stóp? Główną rolę w osiągnięciu satysfakcji seksualnej ogrywają tu stopy. Dla wielu osób już sam widok zadbanych najczęściej niewielkich kobiecych stóp potrafi być stymulujący. W grę wchodzą pieszczoty i różne zachowania związane ze stopami, np. zakładanie lub ściąganie pończoch, masowanie, dotykanie, wsmarowywanie w nie pachnących olejków czy balsamów. Miłośnik stóp może je także wąchać, a nawet smakować. Już sam kontakt zmysłów partnera ze stopami może spowodować osiągnięcie orgazmu. Wielu z fetyszystów osiąga spełnienie poprzez pocieranie penisa we wzwodzie obiema nogami partnerki czy partnera.

Nie ma tu żadnej reguły dotyczącej typu stóp, które podniecają mężczyzn najbardziej. Mogą to być zarówno małe, zgrabne stopy w rozmiarze 36, jak i mocne, duże stopy w rozmiarze 41. Badania wykazały, że fetysz stóp zdecydowanie większą popularnością cieszy się wśród mężczyzn. Najbardziej popularne są  stopy w średnim rozmiarze – 38, koniecznie zadbane. Wielu facetów lubi, gdy na paznokciach u stóp znajduje się kolorowy, najlepiej czerwony lakier, a stopy schowane są w szpilki na wysokim obcasie z odkrytymi palcami.

Fot. iStock

Skąd się bierze fetysz stóp?  

Istnieje kilka teorii próbujących tłumaczyć źródło fetyszu stóp. Stosując teorię Zygmunta Freuda można założyć, że fetysz stóp swoje korzenie ma ona we wczesnym dzieciństwie, i opiera się na tym, że dana osoba traktuje stopę lub palce jako substytut penisa. Niektórzy współcześni badacze uważają, że część mózgu przetwarzająca wrażenia odczuwane przez ludzi ze stóp, znajduje się obok obszaru dostrzegającego stymulację genitaliów. To ma prowadzić do fetyszu stóp. Wpływ może mieć wyuczenie pobudzenia przez pewne przedmioty lub części ciała poprzez nagrody, lub uzyskanie przyjemności.

Czy fetysz stóp to choroba?

Fetysz stóp nie jest traktowany jako schorzenie psychiczne, ale jako rodzaj perwersji seksualnej. Fetysze, o ile nie opierają się na czynieniu drugiej osobie krzywdy i nie dominują życia seksualnego, nie stanowią zagrożenia, a wręcz mogą wprowadzić nieco ognia związku. Potrzeba jest do tego otwartość partnerów i szczera rozmowa. Fetysz stóp może okazać się takim elementem, w dodatku np. masowanie stóp partnerki może być miłym wstępem do czegoś więcej. Mimo iż fetysz jest z reguły nieszkodliwy, to jednak może stać się problemem w momencie, gdy dla jego zdobycia ktoś jest zdolny do nagięcia norm społecznych i prawnych. Takie skłonności powinny zostać skonsultowane ze specjalistą.


Źródło:  www.psychiatria.pl , dziendobry.tvn.pl