Go to content

Czy jesteś w toksycznym związku? Jest wiele sygnałów, które mogą o tym świadczyć, trzeba tylko chcieć je dostrzec

Fot. iStock/dima_sidelnikov

W naszym życiu spotykamy różnych ludzi. Tych dobrych, którzy sprawiają, że nasze życie staje się lepsze, lepsi stajemy się także my sami. Ale wchodzimy też w relacje, które nas degradują. Niektórzy szybko je wyczuwają, odchodzą, zrywają kontakt. Czasami jednak wplątujemy się w toksyczny związek bezwiednie mając do czynienia z manipulantem, który potrafi doskonale wykorzystać nasze słabości.

Toksyczny związek to taki, w którym partner tobą manipuluje, byś uwierzyła, że to ty jesteś źródłem jego wszystkich problemów.

Sygnały, które mogą świadczyć o tym, że jesteś w toksycznym związku

Przestajesz ufać sobie

Twoje wybory wydają ci się błędne, wątpisz w to, co podpowiada ci intuicja. Masz ogromne trudności z podejmowaniem jakichkolwiek decyzji.

On ciągle cię poprawia

Niezależnie od sytuacji, twój partner uważa, że zawsze musi poprawić to, co powiedziałaś, jakbyś ciągle się myliła.

Nawet proste wybory stają się trudne

Przykład – wybieracie miejsce na wspólną kolację. Nie potrafisz jasno określić swojego zdania, bo obawiasz się jego krytyki.

Kłamiesz na temat swoich uczuć

Tyle razy kłóciliście się, gdy mówiłaś, co czujesz, że teraz odpuszczasz, by uniknąć kolejnej awantury.

Wierzysz, że możesz być przewrażliwiona

Twój partner tak często cię nadużywa, że zaczynasz zastanawiać się, czy to nie ty jesteś źródłem waszych problemów.

Nazywa cię wariatką

W toksycznej relacji to najskuteczniejszy sposób, żebyś zaczęła wątpić w siebie, w swoje argumenty, w to, co myślisz.

Używa innych przeciwko tobie

W argumentach twój partner często powołuje się na autorytet tych, których kochasz i szanujesz. „Twoja mama by ci tego nie wybaczyła”, „Twoi przyjaciele są fałszywi”, itp.

Karmi cię dobrocią od czasu do czasu

Powszechnie stosowanym sposobem są „bomby miłosne”. Zgodnie z psychologią bombardowanie miłością to praktyka przytłaczania kogoś znakami uwielbienia i przyciągania… mającego na celu zmanipulowanie cię do pozostania w tej relacji. Każda oznaka dobroci daje ci nadzieję, że może jednak będzie lepiej.

Drenuje twoją energię

Toksyczny partner stopniowo wysysa z ciebie życie, być może bolesnymi komentarzami, drobnymi kuksańcami, komentarzami, odbiera ci pewność siebie.

Wybaczasz mu

Przychodzi moment, w którym ludzie wokół ciebie zaczną zauważać toksyczne i złośliwe zachowanie twojego partnera, ale ty z jakiegoś powodu nadal będziesz robiła wszystko, co w twojej mocy, aby usprawiedliwiać go nierzadko obwiniając samą siebie.

Często przepraszasz

Toksyczny partner wie, jak sprawić, żebyś czuła się winna za wszystko, co robisz, dlatego często przepraszasz za rzeczy, których nie powinnaś żałować.

Zawsze jesteś na stand by’u

We wszystkim, co robisz i mówisz, upewniasz się, że wszystko jest idealne. Nie możesz dzielić się swoimi prawdziwymi myślami i uczuciami, chodzisz przez cały dzień na palcach, gdy w pobliży jest twój partner.

Jesteś pełna niepewności

Z powodu ciągłego sprzeczania się ze swoim partnerem, masz w sobie tylko niepewność. Jedyne, czego doświadczasz w związku to niepokój. Nie jesteś pewna tego, co wiesz o sobie, co myślisz.

Nie spełnia swoich gróźb

Potrafi ci powiedzieć straszne rzeczy, zagrozić, ale nigdy ich nie realizuje, nigdy.

Uderza tam, gdzie najbardziej boli

Twój partner wie, co jest dla ciebie wartościowe. Może to być nadzieja, marzenia, a nawet niepewność, wykorzystuje tę wiedzę, żeby uzyskać przewagę nad tobą. Zaatakuje cię tam, gdzie najbardziej boli, aby się upewnić, że nawet to nie sprawi, że go zostawisz.

Kłamie

I nie są to małe, białe kłamstwa. Kłamie patrząc ci prosto w oczy, kłamie nawet wtedy, gdy odkryjesz prawdę. To daje im moc, bo wiedzą, że akceptujesz te kłamstwa.

Szukasz jego akceptacji

Tym, na czym zależy twojemu partnerowi, jest zmanipulowanie cię tak, żebyś uwierzyła, że potrzebujesz go w sowim życiu, że jest ci niezbędny.

Nieustannie pracujesz nad poprawą relacji, wierząc, że wszystko, czego potrzeba, to bycie lepszą, bby twój partner stał się także lepszym człowiekiem.

Dajesz więcej niż dostajesz

Ciągle zużywasz energię, starając się zadowolić swojego partnera, ale on nie robi tego dla ciebie. Jesteś wyczerpana emocjonalnie, ponieważ energia twojego związku jest negatywna.

Nie ufasz partnerowi

Nie wierzysz w to co robi, co mówi. Jeśli twierdzi, że wychodzi spotkać się z przyjaciółmi, nie wiesz, czy faktycznie ma takie plany. Zdajesz sobie sprawę, że może mieć romans, że cię zdradza.

Bez zaufania związek się nie rozwija, od lat tkwisz w tym samym miejscu.

Wroga atmosfera

Ciągłe kłótnie, złość i zgryźliwe komentarze powodują toksyczną atmosferę. Nie ufacie sobie, tobie brakuje wsparcia z jego strony. Tak nie wygląda dobry związek.

Nie jesteś z nim szczera

Zdrowe relacje opierają się na komunikacji. Z twoim partnerem nie możesz być szczera. Wiesz, że będzie cię oceniać negatywnie i nie będzie w pełni wspierać. I bądźmy szczerzy, jeśli obawiasz się, że twój partner nie będzie wspierać, jeśli będziesz z nim naprawdę szczera, musisz odejść jak najszybciej.

Kontroluje wszystko, co robisz

Czujesz, że nie masz w tym związku wolności. Dochodzi do absurdów, w których musisz pytać partnera o zgodę, nim coś zrobisz.

Pamiętaj, że zdrowy związek to miejsce, w którym zarówno rozwijasz się, jak i żyjesz swobodnie.

Gra rolę ofiary

W toksycznym związku to normalne, on zawsze jest biedny, poszkodowany, jakby całe zło świata skupiało się na nim. To rodzaj toksycznej energii, której nie potrzebujesz w swoim życiu.

Wierzysz, że jest najlepszą rzeczą, jaka ci się przytrafiła

I zrobi wszystko, byś w tym przekonaniu została. Dlaczego? Bo nie jest pewny siebie i muszą dokarmić swoje ego.

Narzeka cały czas

Wszystko, co mówi, jest negatywne. To obniża twój nastrój i sprawia, że ​​czujesz się jak śmieć.

Związek jest nudny

Nie czujesz podekscytowania, nic się właściwie w twoim związku nie dzieje, jest nuda i tyle.

Nie jesteś dla niego priorytetem

Wolą zrobić wiele innych rzeczy, niż spędzić czas z tobą. Wszystko inne zawsze jest ważniejsze od ciebie.

Jeśli widzisz to wszystko w swoim związku, uciekaj. Im dłużej z nim będziesz, tym trudniej będzie ci odejść.