Według „Psychology Today” mamy tendencję do opisywania swoich partnerów bardziej przychylnie niż oni sami by siebie opisali. Oznacza to, że mamy tendencję do idealizowania osoby, którą kochamy, przeoczając jej wady, ale staramy się zrobić to samo dla siebie. Utknęliśmy między wiarą w ideał a postrzeganiem rzeczywistości.
Aby móc rozróżnić prawdę o tym, co para naprawdę czuje do siebie nawzajem, naukowcy zbadali różnicę między tym, co mówimy o naszym partnerze automatycznie i porównali to z naszym nastawieniem lub zachowaniem wobec partnera. Porównanie tego, co mówimy, że lubimy w naszym partnerze, w porównaniu z tym, jak faktycznie się wobec niego zachowujemy, pomogło naukowcom zrozumieć nasze „spontaniczne reakcje afektywne” i reakcje prawdziwe. Zdali sobie sprawę, że te ostatnie zachodzą automatycznie, zanim nasz mózg zdąży usprawiedliwić lub zmienić nasze myśli na to, co uważamy, że „powinniśmy” czuć.
Aby określić ilościowo swoje obserwacje i stworzyć wiarygodne badanie, naukowcy odczytali te reakcje, prosząc pary o wykonanie komputerowego zadania dotyczącego czasu reakcji. Obserwowali, jak szybko pary określają swoje wzajemne uczucia. Naukowcy zauważyli coś dziwnego… Pozytywne stwierdzenia werbalne nie zgadzały się z ukrytymi postawami lub reakcjami jelitowymi.
Naukowcy zdali sobie sprawę z czegoś ważnego… to nie to, co mówimy o naszym partnerze, jest prawdą. Prawda leży w sygnałach niewerbalnych, ponieważ opierają się one na naszych prawdziwych reakcjach, takich wychodzących z naszych trzewi. Jeśli chcesz wiedzieć, co naprawdę myśli o tobie twój partner, nie powinnaś go pytać, ponieważ może po prostu powiedzieć to, co myśli, że powinien powiedzieć. I zrobi to podświadomie.
Zamiast tego szukaj zachowań niewerbalnych, takich jak kontakt wzrokowy, uśmiechy i ton głosu. Naukowcy wykorzystali te ukryte postawy, aby zrozumieć, co para obecnie czuje do siebie tak naprawdę.
Czy znasz powiedzenie: „czyny mówią głośniej niż słowa?” Zawiera ono całą prawdę o tym, co para czuje do siebie. Naukowcy używają „ukrytych postaw” jako miernika, aby dowiedzieć się, czy związki par są zdrowe i czy mają bezpieczne style przywiązania.
Badanie wykazało z drugiej strony, że im bardziej pozytywne jest nasze ukryte nastawienie do partnera, tym bardziej prawdopodobne jest, że zerwanie wpłynie na nas negatywnie. To dlatego, że odzwierciedla to, co naprawdę do niego czujemy.
Jeśli próbujesz odgadnąć to, co dwoje ludzi czuje do siebie, a nawet co czuje do ciebie twój partner, obserwuj zachowania. Słuchaj tonu głosu, obserwuj, jak wchodzi z tobą w interakcję, zanotuj słowa, jakich używa i poczuj mowę ciała. Będziesz wiedziała bez pytania.