Go to content

Kłamią bez sensu, wiele obiecują, są totalnie zazdrośni i szybko mówią, że kochają. 14 technik manipulacji w miłości

„Nie rozumiesz, że cię kocham i chcę mieć ciebie tylko dla siebie?”. Życie z zazdrością
Fot. iStock / SilviaJansen

Na początek warto, byś uwierzyła, że taki typ faceta (manipulator) w ogóle istnieje. Tacy, którzy dla zabawy lub korzyści materialnych lubią kontrolować, dokuczać, kłamać i właśnie manipulować zakochaną w nich kobietą. Nie potrafią żyć inaczej. Próbują utrzymywać swój wyidealizowany wizerunek w twoich oczach, jednocześnie postępując wobec ciebie okrutnie i sprawiając, że czujesz się, jakbyś traciła grunt pod nogami i brakowało ci już powietrza.

Ale po co oni to robią? Jakie korzyści dzięki takim działaniom otrzymują? Cokolwiek: podziw, szacunek, ale też współczucie i twoją forsę oraz wygody, jakie im zapewniasz. Manipulatorzy często sprawiają pozory bycia poczciwymi lub skrzywdzonymi. Dopiero kiedy wchodzimy z nimi w bliższe relacje, możemy odkryć, że jesteśmy kontrolowani, dręczeni i manipulowani. A manipulacja jest formą przemocy psychicznej i ona cię może niszczyć. Dlatego musisz zaufać sobie! Jeśli coś ci w relacji nie pasuje, to znaczy, że masz rację. Słuchaj intuicji, to jest ważny głos, o którym wiele kobiet w dzisiejszym świecie zapomina. Tak bardzo chcemy miłości, że godzimy się na wyniszczającą nas dzień po dniu relację

Manipulator – jak się chronić przed nim na początku?

Co powinno wzbudzić twój niepokój?

  • Jeśli po krótkim kontakcie z kimś, czujesz się emocjonalnie wypompowana, bo on wysysa z ciebie energię i dobry humor – uciekaj. Nawet gdy opowiada ci tragiczną historię o śmierci swojego ojca, albo jeśli mówi, że został okradziony przez byłą kobietę. Zazwyczaj ludzie nie zarzucają nas swoimi problemami bez umiaru. Chcą też słuchać, co ty masz do powiedzenia o sobie. Bo dbają podczas rozmowy o równowagę.
  • Jeśli wchodzisz w związek, który wydaje ci się zbyt piękny, by mogły być prawdziwy. Jeśli poznajesz kogoś i wydaje ci się, że jest twoją tzw. drugą, idealnie pasującą, połówką. Jeśli ma takie same zainteresowania i deklaruje identyczne potrzeby np. natychmiast chce budować z tobą dom i mieć trójkę dzieci, warto byś zwolniła tempo. Zastanów się, czy on nie robi tego, by sprawić, byś straciła głowę dla tej miłości? Zdrowe relacje nie rozwijają się w tak obłędnym tempie. Może jesteś właśnie manipulowana, bo od osób bardzo zaangażowanych w związek, łatwiej uzyskać konkretne korzyści dla siebie.
  • Jeśli znasz kogoś dwie godziny, a on zdążył ci już opowiedzieć całą historię swojego nieszczęśliwego dzieciństwa oraz toksycznych relacji z partnerami, pomyśl: czy on jest tak otwarty, czy może próbuje cię nakłonić do tego, byś opowiadała równie intymne rzeczy o sobie. Jeśli jest manipulatorem, one mogą mu później posłużyć do dręczenia ciebie na różne sposoby.
  • Większość manipulatorów nie ma naprawdę bliskich relacji z innymi ludźmi. Żaden przyjaciel nie jest w stanie z nim wytrzymać dłużej niż dwa czy trzy lata.
  • On nie przyznaje się nigdy do winy. Manipulator nie lubi zdania: „Tak, masz rację, przepraszam”. Stosuje różne techniki, by odwrócić kota ogonem i przerzucić na ciebie poczucie winy. Jeśli łapiesz się na tym, że to ty przepraszasz, choć w pierwszym odruchu chciałaś się zezłościć, bo wina drugiej osoby była dla ciebie oczywista, zapal w swojej głowie czerwoną lampkę.

Zobacz także: 8 prostych technik manipulacji. Sprawdź, czy pozwalasz sobą manipulować

Jak rozpoznać w stałym związku, że ta druga osoba to manipulator?

  • Jeśli twoja ukochana osoba nieustannie ma dobry humor przeplatany chłodem i niedostępnością (z nieznanych ci przyczyn), to może świadczyć, że ona sprawdza, jak wiele jesteś w stanie zrobić dla tej miłości. Wprowadza cię w  dezorientację, byś męczyła się i zabiegała o jej względy. Im bardziej to robisz, tym ona zyskuje mocniejsze poczucie kontroli nad tobą.
  • Jeśli mówisz o czymś ważnym dla ciebie (typu: choroba bliskiej osoby czy utrata pracy), a on nie reaguje wcale, albo mówi, że ci współczuje, ale ty jednak nie widzisz u niego prawdziwych emocji, tylko raczej jakiś podłej jakości krótki występ, zastanów się, czy twój partner naprawdę potrafi współodczuwać. Jeśli intuicja podpowiada ci, że coś jest nie tak, zaufaj jej.
  • Jeśli ty pamiętasz jakąś sytuację doskonale, a manipulator z uporem maniaka i pewnością siebie powtarza ci, że tak wcale nie było, że coś ci się pomieszało, powiedz „stop”. Zwłaszcza jeśli on robi to tak długo i usilnie, że w końcu sama się zaczynasz zastanawiać, czy aby on nie ma racji. Uważaj, to może być celowe podkopywanie twojej pewności siebie.
  • Jeśli musisz tłumaczyć ukochanej osobie wiele różnych podstawowych zasad społecznych, np. takich, że nie powinien bez rozmowy z tobą brać kredytu, bo jesteście już w związku sześć lat; albo że nie powinien wracać nad ranem, nie informując cię, że w ogóle wychodzi na imprezę, to coś jest nie tak. Nie dość, że takie tłumaczenie w koło jest męczące dla ciebie, to jednak może też świadczyć o jakiś poważnych deficytach u twojego manipulującego partnera.
  • Manipulator może chcieć spędzać z tobą każdą wolną chwilę. Dlatego jeśli śledzi cię, nie daje ci wytchnienia i koniecznie musi wiedzieć, z kim rozmawiałaś przez telefon, bądź ostrożna. Bo taka zaborczość może być formą chorej kontroli.
  • Jeśli twój partner wiele deklaruje, a po jakimś czasie orientujesz się, że nic tych rzeczy nie realizuje w rzeczywistości, nie daj się nabierać na tzw. piękne słówka. Lepiej ufać ludzkim czynom niż obietnicom.
  • Manipulator często kłamie i to zupełnie bez sensu. Może oczywiście kłamać, byś mu pożyczyła pieniądze, opowiadając jakieś bajeczki. Ale czasem kłamie dla samego kłamstwa. Nic na tym nie zyskuje. Zachowuje się tak, jakby nie mógł się powstrzymać albo czerpał satysfakcję z tego, że mu wierzysz. Może np. powiadać ci, że był w restauracji, a nie był. Albo, że spotkał dawnego przyjaciela, a go nie spotkał itp.
  • Manipulator czasem umniejsza twoje osiągnięcia i potencjał. Czepia się drobiazgów, które mu nie pasują. Po co to robi? Byś przestała wierzyć sobie. On wie, że niepewnymi siebie osobami łatwiej manipulować.
  • Jeśli zdecydujesz się na rozstanie z manipulatorem, on po jakimś czasie może próbować na nowo wyciągnąć cię w relację. Będzie wyszukiwał idiotyczne powody do kontaktu z tobą. Może opowiadać dramatyczne historie, że stracił kasę, grając na giełdzie, albo że jego matka jest śmiertelnie chora. Ale może też chcieć zwyczajnie pożyczyć książkę, która akurat jest mu niezbędna. Jakby nie mógł jej kupić w księgarni.

SPRAWDŹ: Gaslighting – najbardziej toksyczna manipulacja. Nie daj sobie wmówić, że jesteś wariatką

Wnioski na koniec

Czy każda z osób, która stosuje od czasu do czasu wyżej wymienione manipulacje – jest niezdolna do tworzenia fajnej dobrej relacji? Nie! Czasem każdy z nas nie przyznaje się do winy. Czasem kłamiemy, by coś podkolorować. Albo bywamy słusznie zaniepokojeni faktem, że bliska nam osoba spędza za mało czasu z nami. Bywa! Ale jeśli nagromadzanie technik manipulacyjnych w jednej osobie jest wysoce skoncentrowane, po prostu uciekaj.

Jedną rzeczą, jaką możesz zrobić, będąc już w związku z toksyczną osobą, to bezwzględne zaufanie do siebie i własnej intuicji. Jeśli coś ci nie pasuje, wierz swoim odczuciom. Tylko to może cię uwolnić.

Staraj się też stawiać granice. Jeśli manipulator wmawia ci, że miał prawo wziąć kredyt i nie poinformować cię o tym, bo nie macie ślubu… Jeśli twierdzi, że może widywać się z byłą dziewczyną, a tobie nic do tego… mów wyraźnie: „Nie, nie zgadzam się na to!”.

Nie dziw się, jeśli nagle, gdy przestaniesz już spełniać oczekiwania, on zniknie bez specjalnych łez i żalu z twojego życia. Szybko znajdzie kogoś innego, kto będzie go podziwiał, bo jeszcze nie rozszyfrował jego kłamstw i obietnic bez pokrycia. Kogoś, kto na razie myli jego szaloną zazdrość z wielkim pożądaniem, a kontrolowanie z zakochaniem.