Uczciwość to absolutny filar każdego związku… okazuje się, że jednak nie zawsze. Według niektórych ekspertów, zamiast wspaniałomyślnie posypać głowę popiołem i do zdrady się przyznać, lepiej zabrać tę brzydką tajemnicę do grobu… Ale jak to?! Dokładnie tak, przeczytajcie kiedy przyznać się do zdrady, a kiedy nigdy tego nie robić.
Psychoterapeutka Deborah Duley zazwyczaj odradza swoim pacjentom mówienie partnerowi o zdradzie, szczególnie, gdy zdrada była jednorazowym incydentem. Podobnego zdania jest Kevin Darné.
Zdaniem ekspertów przyznanie się do zdrady zazwyczaj służy tylko jednemu celowi – uspokojeniu własnych wyrzutów sumienia i najczęściej głęboko rani drugą osobę.
„Uczciwość nie zawsze jest najlepszą strategią w związku – przynajmniej nie w 100% – i czasami stwierdzam, że przyznanie się przed partnerem do zdrady, polega przede wszystkim na złagodzeniu własnych wyrzutów sumienia, a nie na naprawieniu związku” – mówi Duley.
Istnieją jednak sytuacje, w których po prostu trzeba przyznać się do zdrady, a ukrywanie niewierności nie ma żadnego sensu i pożytku. Po prostu jesteśmy winni szczerość i partnerowi i sobie.
Kiedy przyznać się do zdrady?
Kiedy partner zapyta, czy zdradziłeś
Jeśli padnie pytanie, jesteś winny swojemu partnerowi szczerą odpowiedź. Oczywiście jej konsekwencje mogą być różne. Trudno jednak ocenić, czy sama zdrada wyrządziła więcej szkody, czy zrobią to narastające kłamstwa, jeśli nie starczy ci odwagi. Jeżeli partner pyta o zdradę, oznacza to, że coś podejrzewa i ma już inne powody, by to robić.
Kiedy chcesz odejść
Jeżeli chcesz zakończyć swój związek, powinieneś wyznać prawdę. Jeżeli jesteś ciekawy po co jeszcze dokładać komuś przykrych wiadomości, odpowiedź jest prosta. Jeśli powiesz prawdę, zaoszczędzisz partnerowi zastanawiania się, gdzie popełnił błąd, czy może jeszcze naprawić wasz związek i wieli, wielu innych. Twój partner zasługuje na uczciwe postawienie sprawy – jeśli kochasz kogoś innego, nie karm go złudzeniami.
Kiedy wiesz, że partner i tak się dowie o twojej zdradzie
Zawsze lepiej zachować się, jak dorosły niż zostać przyłapanym przez sąsiedzki donos. Jeśli sam poinformujesz swojego partnera o zdradzie, zaoszczędzić mu dodatkowych przykrości i upokorzeń.
Kiedy wiesz, że twoja zdrada znów się powtórzy
Jeśli wiesz, że nie przestaniesz zdradzać partnera, perspektywa romansu i kolejnych emocji cię nie opuszcza – oznacza to, że prawdopodobnie nie jesteś gotowy na stworzenie stałego związku. Jeśli wciąż tkwisz w romansie, jednocześnie nie potrafisz zrezygnować z żadnej ze swoich relacji – pamiętaj, że to sygnał, że w związku dzieje się niedobrze. Tu konieczna jest prawdomówność. Twój partner zasługuje na szczerość i możliwość dokonania wyborów w swoim życiu. Jeśli oboje będziecie chcieli naprawić związek – bez szczerości się nie obejdzie.
NIE przyznawaj się do zdrady tylko w tym jednym wypadku:
Jeśli uczciwie możesz przyznać, że to „po prostu się zdarzyło” i jesteś pewien, że zdrada się nie powtórzy, przyznanie się w większości przypadków (zdaniem niektórych terapeutów) nie pomoże w naprawieniu i poprawieniu relacji, a jedynie zrani partnera. Taka uczciwość zazwyczaj ma egoistyczne pobudki – nie możemy znieść poczucia winy za to, co się wydarzyło.
źródło: bustle.com