Go to content

7 kroków, które pomogą odrzucić blokadę seksualną po zdradzie partnera

Zdrada jest niesamowicie bolesnym i destrukcyjnym doświadczeniem dla partnerów. Nie wszystkie pary radzą sobie z tym doświadczeniem i wiele związków definitywnie się rozpada. Te, które trwają mimo przeciwności, wymagają wiele zaangażowania i pracy obojga partnerów. Życie pokazuje, że nie chodzi wyłącznie o to, by zdradzający partner zechciał porzucić kochankę i powrócić na łono rodziny.

Zdradzona, a niekiedy i porzucona na pewien czas partnerka ma przed sobą bardzo trudne zadanie. Nie da się za pstryknięciem palca wymazać wszystkich przykrych wspomnień i żyć tak, jakby nic się złego nie stało. W głębi serca pozostaje lęk, niechęć, brak zaufania i nieumiejętność ponownego otwarcia się na partnera.

Blokada, na którą uskarża się wiele zdradzonych kobiet sprawia, że unikają one także kontaktu seksualnego. Wszelkie obawy i niepewności przekładają się na emocje i ciało, więc trudno znów jest przyjąć dotyk i czułości partnera. Sytuacja jest tym trudniejsza, bo mamy tendencję do skupiania się na tym, co facet, którego tak kochałyśmy, mówił tamtej kobiecie w chwili uniesień. Ciężko wyrzucić takie myśli z głowy, ale nie jest to niemożliwe. Przy staraniach obu partnerów możliwe jest przywrócenie równowagi i odrzucenie blokady.

7 kroków, które pomogą odrzucić blokadę seksualną po zdradzie partnera

1. Daj sobie czas

To chyba najbardziej banalne hasło, które można powtórzyć przy okazji problemów w związku. Ale to właśnie czas sprzyja opadnięciu buzujących emocji, spojrzeniu na sytuację z dystansu. Łatwiej rozmawiać, gdy do głosu dochodzi rozsądek.

2. Zadawaj pytania

Komunikacja napędza zmiany, pozwala poznać się na nowo, zrozumieć to, co do tej pory było poza twoim zasięgiem. Świadomość przyczyn, które wpłynęły na występek partnera, pozwoli w pełni wybaczyć zdradę, a być może i uniknąć problemów w przyszłości. Jeśli nie jesteś w stanie wysłuchać partnera, napisz do niego list, wymagający odpowiedzi. To może ułatwić zadanie.

3. Mów o emocjach

Tworzenie wokół siebie ochronnej skorupy jest zrozumiałe, bo przecież nie chcesz, by partner ponownie cię skrzywdził. Jednak szczera rozmowa oczyszcza, a zrzucenie z siebie balastu złych emocji pozwoli ci szybciej stanąć na nogi. Skrywanie swoich uczuć i myśli nie pomoże przełamać impasu.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock / praetorianphoto

1/1 7 kroków, które pomogą odrzucić blokadę seksualną po zdradzie partnera

4. Nie unikaj jego bliskości

Po zdradzie, kobiety najczęściej mają ochotą trzymać partnera jak najdalej. Urażona duma, zniszczone nadzieje i zadeptane uczucia sprawiają, że bliskość partnera jest czymś niechcianym. Ale gdy tylko będzie okazja, gdy ochłoniecie, rozmawiajcie, spędzajcie ze sobą czas, bo tylko przez obecność i zaangażowanie można budować na nowo bliskość.

5. Omów zasady abstynencji seksualnej

Wyznaczenie długości i zasad abstynencji seksualnej bywa bardzo pomocne. To pozwoli zatęsknić za bliskością, a upływający czas złagodzi wrogie nastroje.

6. Myśl o zdradzie w kategorii przeszłości

Gdy temat zostanie wyjaśniony, pora na najtrudniejsze, czyli zostawienie tego za wami. Bez roztrząsania i bez wyrzutów w najmniej oczekiwanych momentach. Buduj nowy związek, wytłumacz sobie, że tamten związek, tamta zdrada i popełnione przez was błędy to przeszłość. Teraz czas na nowe.

7. Zacznijcie od początku

Gdy odetniecie się grubą kreską od przeszłości, pod żadnym pozorem nie wracajcie do niej. To nie ma sensu i niczego nie zmienia. Jeśli zdecydujecie się na wspólną przyszłość, skupcie się wyłącznie na niej i znajdźcie receptę na szczęście w waszym związku.

Nie zawsze łatwo jest dźwignąć wszystkie problemy samodzielnie. Wiele też zależy od zachowania partnera, który zdradził. Gdy nie jesteście w stanie samodzielnie poukładać na nowo swojego świata, skorzystajcie z pomocy terapeuty dla par.

źródło: psychologiazycia.com