Związek

Nie wiąż się z emocjonalnie niedostępnym chłopcem. No, chyba że chcesz być samotna… na zawsze

Redakcja
Redakcja
22 marca 2022
fot. PeopleImages/iStock
 

Związek z „emocjonalnie niedostępnym” jest jak wybieranie w telefonie numeru, który nie odpowiada. Nie porozmawiasz – nie osiągniesz porozumienia. Emocjonalnie niedostępny sprawi, że będziesz samotna. Zawsze.

Kim jest „niedostępny” partner? Zdarzyło ci się być w związku z osobą, z którą emocjonalna bliskość jest nieosiągalna? W takim układzie twój partner zamiast zbliżać się do ciebie jeszcze bardziej się oddala. I to wcale nie dzieje się niepostrzeżenie, są pewne sygnały.  W porę dostrzeżone pomogą ci podjąć decyzję o zakończeniu relacji, która nie wnosi wiele w twoje życie.

Ktoś kto jest emocjonalnie niedostępny ma nie tylko problem z wyrażaniem emocji. Nie chce ich także przyjmować. Wzbrania się. Stawia wokół siebie ogromny, trudny do przeskoczenia mur. Odpycha od siebie osobę, która nawet powolutku, po cichutku, na paluszkach próbuje się zbliżyć.

Pan Emocjonalnie Niedostępny – jak go rozpoznać?

1. Zawsze ma wymówkę

„Przepraszam. Byłem bardzo zajęty ”- to jego typowa odpowiedź na twoją wiadomość… trzy dni później. Poważnie? Jasne, może zdarzyć się każdemu. Ale słowo zdarzyć oznacza zazwyczaj jednorazową sytuację…

2. Mówi: „W tej chwili nie szukam niczego stałego”

Kiedy mówi, musisz słuchać – i nie naprawdę, nie pozwól sobie na hollywoodzkie wizje i fantazjowanie:  „Och, on chce czegoś poważnego, po prostu jeszcze mnie nie zna. Muszę mu tylko pokazać, za czym on tęskni! ”

Nie graj w te grę. Krzywdzisz tylko siebie. Przynajmniej jest z tobą szczery.

3. Wcale nie zamierza cię poznać

Ponieważ zawsze ma wymówkę… Jest zbyt zajęty: swoim dzieckiem, pracą, psem, pracą, stalkerką z Tindera i chorą ciocią. Jeszcze są kumple w potrzebie… tak ich praca, byłe żony, dzieci, psy i wszystko, tylko nie ty…  Tak czy inaczej, chcesz kogoś, kto poświęci ci trochę czasu. A tego on ci nigdy nie zaoferuje.

4. Jest mistrzem uwodzenia

To prawdziwa magia. Będziesz zaskoczona, jak szybko zbliżacie się następnej bazy, gdy reszta relacji stoi w miejscu (o ile się nie cofa). Stop. Pamiętaj, że twój komfort jest ważny. To zabrzmi zabawnie, ale jeśli nie chcesz ulec czarowi, postaw na zwyczajność: nie gól nóg i załóż epokowe gaci ochy… Jeśli zostaje bez seksu na każde skinienie, może wcale nie jest tak niedostępny, prawda?

5. Ma zły humor, jest kapryśny

Jest niegrzeczny wobec kelnerów, źle mówi o swojej byłej i jest źle wychowany –  w twojej obecności wobec innych zachowuje się okropnie. Jeśli ktoś jest taki od samego początku, biegnij po swoje emocjonalne życie, gdzie indziej, zanim zmiażdży ci serce swoim przerostem ego.

7. Ciągle rozmawia przez telefon

To najlepszy miernik zaangażowania. Ciągle gada, pisze, i przegląda Facebooka?  Jego umysł jest gdzie indziej. Te aktualizacje statusu na Facebooku mogą poczekać, zwłaszcza gdy jesteś razem na randce!

8. Myśli tylko o swoich  potrzebach i… o swoich potrzebach

To nie jest fajne. I to praktycznie pewniak, że skończysz jako wycieraczka. Uwolnij go od siebie, póki nadal masz nienaruszoną samoocenę.

9. Miał wiele krótkoterminowych związków

Bądź ostrożny z kimś, kto jest seryjnym randkowiczem.

10. Po prostu to wiesz, masz przeczucie

Masz zabawne przeczucie. Twój brzuch wydaje się dziwny i masz gęsią skórkę. Czujesz mrowienie w lewej szpilce. Obojętnie, co to jest, słuchaj siebie! Przez większość czasu masz rację!

6 cech osobowości, które wskazują, że mężczyzna może być emocjonalnie niedostępny

1. Skłonność do uzależnień

Funkcjonowanie z alkoholikiem, narkomanem czy hazardzistą, przypomina jazdę roller coasterem. Niestety tych odcinków jazdy ostro w dół jest zbyt wiele, by można być szczęśliwym. Tacy mężczyźni nie gwarantują poczucia bezpieczeństwa, miłości i zainteresowania, gdy nałóg bierze górę. Co gorsze, wiele kobiet tkwi w takim kulejącym związku, chcąc pomóc mężczyźnie, i niepostrzeżenie stając się współuzależnionymi.

2. Narcyzm

To chyba najgorsza możliwość dla kobiety. Narcyz, czyli facet zakochany wyłącznie w sobie i w dodatku manipulujący uczuciami  partnerki dla osiągnięcia własnych celów. Osobowość narcystyczna jest toksyczna i trudno liczyć na to, że kobieta, jej uczucia i potrzeby, kiedykolwiek będą dla narcyza istotne.

3. Pracoholizm

Pracoholik bywa bardzo trudnym partnerem. Wiecznie nieobecny emocjonalnie i psychicznie, stale oddany pracy, poświęcający jej każdą chwilę. Mało która kobieta jest w stanie przetrwać brak odpowiedniego zainteresowania ze strony partnera. Dla pracoholika pierwszą miłością zawsze pozostanie praca.

4. Ucieczka od samotności

Partner, który nie potrafi być sam i stale szuka towarzystwa, może nie odpowiadać na potrzeby wielu kobiet. Taki meżczyzna nie umie równoważyć samotności i związku. Zagarnia wszelką uwagę partnerki, choć dla zdrowia psychicznego potrzebuje czasu, aby realizować swoje marzenia i pasje oraz odkrywać siebie. Uciekając przed samotnością, ucieka od czasu na wędrówkę w głąb siebie i od emocji, które w nim tkwią.

5. Zależność

Tacy mężczyźni po prostu muszą być z kimkolwiek, bo bardzo źle tolerują samotność. Osoby wchodzące w coraz to nowe układy bywają tak zajęte szukaniem aprobaty i uwagi, że nie mają już energii, by dać komuś miłość. Chętnie przyjmują to, co oferują kobiety, bo lubią czuć się stale zaopiekowani.

6. Brak pewności siebie

Mężczyzna, któremu brak pewności siebie, może decydować się na związek nie tyle z miłości, ile dla komfortu i stabilizacji. Tego typu osoby nie patrzą na relację jako skutek uczucia, ale na sposób na podbudowanie swojej samooceny, nawet jeśli to robią kosztem kobiety.

Tak, tym panom podziękujemy…


Związek

Zmiana czasu na letni 2022 – kiedy przestawiamy zegarki?

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
22 marca 2022
fot. StephanieFrey/iStock
 

Zmiana czasu z zimowego na letni, która jak co roku niejednego zaskoczy, zbliża się wielkimi krokami. Oznacza to tylko jedno – wiosna, już w nadchodzący weekend, „zabierze” nam godzinę snu. Kiedy dokładnie w 2022 roku przestawiamy zegarki, i co najważniejsze – w którą stronę?

Zmiana czasu – skąd się wzięła?

Do zmiany czasu w dużej mierze przyczynił się Benjamin Franklin, który zauważył, że ludzie kładą się do łóżka o konkretnej, ustalonej godzinie. Nie kierują się słońcem, a tym samym więcej korzystają ze sztucznego oświetlenia. Choć w przygotowanym przez niego artykule było zbyt mało argumentów, by kogokolwiek przekonać do zmiany czasu, to tematem zaczęli interesować się inni.

Za inicjatora zmiany czasu na letni uznaje się Williama Willetta, który opublikował broszurę The Waste of Daylight. Zaproponował, by w okresie letnim przestawić zegary o 80 minut, co jego zdaniem przyniosłoby oszczędności na oświetlaniu. Ostatecznie pionierami zmiany czasu byli Niemcy, którzy to 30 kwietnia 1916 roku podczas pierwszej wojny światowej przesunęli wskazówki zegara o godzinę do przodu, a do tyłu 1 października 1916 roku. W Polsce nieprzerwana zmiana czasu została wprowadzona w 1977 roku, choć po raz pierwszy miała miejsce w 1919 roku.

Zmiana czasu na letni – kiedy?

W 2022 roku zmienimy czas na letni w ostatnią niedzielę marca. W nocy, z soboty 26 marca, na niedzielę 27 marca będziemy musieli przestawić wskazówki zegara o godzinę do przodu – z godziny 2:00 na 3:00. Tym samym „stracimy” godzinę snu. Dla wielu osób zmiana czasu na letni, a później na zimowy jest uciążliwa i wiąże się z chwilowymi trudnościami. Przyzwyczajenie się do wcześniejszych o godzinę pobudek bywa uciążliwe i potrzeba kilku dni by organizm dostosował się do wprowadzonych zmian.

Zmiana czasu – co nam daje?

Zmiana czasu z zimowego na letni tłumaczona jest zwiększeniem efektywności wykorzystania światła dziennego i koniecznością oszczędzania energii elektrycznej. Przesuwając wskazówki zegara o godzinę do przodu, w okresie wiosennym i letnim będziemy mogli dłużej cieszyć się światłem dziennym.

W jakich krajach przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu w Polsce jest wynikiem obowiązującej dyrektywy Unii Europejskiej ze stycznia 2001 roku. Zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej, jeszcze przez co najmniej pięć lat będziemy przestawiać wskazówki zegara. W naszej strefie czasowej, gdzie obowiązuje czas środkowo europejski CET (Czas Środkowoeuropejski Standardowy), czas letni oznaczany jest skrótem CEST.

W następnych latach czas z zimowego na letni będziemy zmieniać:

  • 26 marca 2023 r.,
  • 31 marca 2024 r.,
  • 30 marca 2025 r.,
  • 29 marca 2026 r.

Zmiana czasu z zimowego na letni i z letniego na zimowy praktykowana jest w blisko 70. krajach na całym świecie. Na czas letni przechodzą m.in. niemalże wszystkie kraje Europy, USA, Chile, Nowa Zelandia i południowo-wschodnie stany Australii, Iran, Syria, Liban.

Zmiana czasu – czy będzie zniesiona?

Niektóre z państw Unii Europejskiej odchodzą od zmiany czasu. Polska również zastanawia się nad rezygnacją, jednak kiedy miała by mieć ona miejsce – nie wiadomo. Wszystko wskazuje na to, że do 2026 roku, zmiana czasu pozostanie.

Wpływ zmiany czasu na zdrowie

Zmiana czasu niesie za sobą jednak wiele wad. Niektóre osoby mają problem z przestawieniem i dostosowaniem swojego zegara biologicznego do nowej pory roku, co może mieć wpływ na zaburzenia metaboliczne, poznawcze i behawioralne. Niekiedy przyczynia się do rozwoju depresji czy otyłości. W pierwszych dniach, a nawet i tygodniach mogą pojawić się  problemy ze snem, wcześniejszym wstawaniem i nową organizacją dnia. W dniu zmiany czasy podróżni mają kłopoty ze zdążeniem na samolot czy pociąg. Rozregulowanie harmonogramu lotów czy jazy pociągów, autobusów wiąże się ze sporymi kosztami. Może przyczynić się również do wzrostu wypadków. Dlatego warto pamiętać, że na kupionym bilecie na samolot zawsze podana jest data i godzina zgodna z lokalnie obowiązującym czasem. Jeśli podróżujemy przez różne strefy czasowe, powinniśmy pamiętać o przestawieniu zegarów. Należy wziąć również pod uwagę zmianę czasu na letni, co pomoże uniknąć niespodzianek.


źródło: medonet.pl

 


Związek

Jeśli chce, to z tobą będzie. Tak, to aż tak proste

Redakcja
Redakcja
22 marca 2022
fot. AleksandarNakic/iStock

Jeśli naprawdę chce być z tobą, znajdzie czas. „Zajęty” to słowo, którego pozwoliłyśmy mężczyznom używać, by traktowali nas źle lub w sposób, na jaki nie zasługujemy. Ktoś, kto naprawdę cię chce i naprawdę chce być z tobą, zrobi wszystko, żeby tak się stało. Nie ma szarej strefy, jeśli chodzi o zainteresowanie drugą osobą. Nie ma „co jeśli”, „może” lub „prawie”. Ktoś, kto chce być z tobą, będzie. Jaki jest ten właściwy facet?


A jeśli wysyła ci mieszane sygnały, to znaczy, że nie chce cię wystarczająco, a jedynymi ludźmi, których powinnaś chcieć, i jedynymi ludźmi, w których powinnaś zainwestować czas i emocje, są ci, którzy chcą cię mieć blisko.

Twoim zadaniem nie jest przekonywanie kogoś, że powinien chcieć być z tobą.

Nie ma cudów. Kiedy w grę wchodzą emocje i uczucia dwojga ludzi, nie da się uniknąć przeszkód, one będą się pojawiać zawsze. To od ciebie, od was, zależy, czy spojrzycie na te przeszkody jako na coś, co możecie przezwyciężyć RAZEM. Pamiętaj, cały wysiłek nie powinien spoczywać na tobie. Dzieli się na dwa.

Skąd wiadomo, że to nie to?

Jeśli jakaś relacja kosztuje cię zbyt dużo energii i emocji, to nie jest związek dla ciebie. Prawdziwa miłość przychodzi łatwo. I nie ma w niej niepewności.

Nie będzie złego czasu, aby do niego wysłać SMS-a, ponieważ bez względu na to, kiedy to będzie, ucieszy go wiadomość od ciebie. Nie będzie złej pory, aby się zobaczyć. To tylko harmonogram, z którym naprawdę można żyć i pracować – on to zrobi, ponieważ chce się z tobą zobaczyć.

Osoba, na którą zasługujesz, to ktoś, kto będzie cię pożądał tak samo jak ty jego. Jego uczucia cię wypełnią, nie będziesz już czuła wewnętrznej pustki, jak przy niewłaściwej osobie.

Przy właściwej osobie nigdy nie będziesz się głowić, co on naprawdę czuje, ponieważ będzie chciał, abyś był spokojna i pewna jego uczuć. Właściwy facet zdaje sobie sprawę, że jego zadaniem jest, abyś czuła się bezpieczna, kochana i pożądana.

Jeśli ktoś ci tego nie daje, nie jest dla ciebie.

Nie ma wystarczająco silnego uczucia, nie wystarczą chęci, aby zmienić to, co ktoś do ciebie czuje. Jeśli ktoś nie odwzajemnia twoich uczuć, nie inwestuj w tę relację. Jeśli będziesz w to brnąć, wyrządzisz sobie ogromną krzywdę. Wybierz kogoś, kto wybiera ciebie. Faceci mogą próbować zawładnąć twoją głową i sercem, będą wysyłać setki niejasnych sygnałów, ale to twoją rolą jest rozpoznanie tej manipulacji i zakończenie toksycznej relacji jak najszybciej. Takie zachowania to nie znak, że musisz się bardziej starać.

Chłopcy grają w gry. Ale właściwy facet nie.

Właściwy facet cię podbuduje, a nie złamie.

Właściwy facet będzie się troszczył i nie sprawi, że będziesz się zastanawiać, czy tak jest.

Właściwy facet zaakceptuje każdą wadę i niedociągnięcie i zmotywuje cię, abyś zobaczyła, kim możesz się stać. Nie będzie używał twoich wad i słabości przeciwko tobie i próbował coś na nich ugrać.

Właściwy facet sprawi, że poczujesz się bezpiecznie.

Właściwy facet doceni chwile bezbronności i nie będzie patrzeć na ciebie jak na kogoś słabego.

Właściwy facet sprawi, że staniesz się jednym z jego głównych priorytetów. Prawdziwy partner patrzy na miłość i przywiązanie kobiety i nie bierze tego za pewnik.

Właściwy facet zdaje sobie sprawę, jak dziecinne jest ranienie dziewczyn.

Właściwy facet zdaje sobie sprawę, że najlepszą rzeczą, jaką jest w stanie zrobić, jest znalezienie kobiety i sprawienie, by poczuła się najlepszym, co mu się kiedykolwiek przydarzyło. Jego zadaniem jest pozyskać ją i udowodnić, że jest wart jej czasu i uwagi.

Właściwy facet nie boi się wchodzić w związek obiema nogami, nawet jeśli jest tym zestresowany.

Właściwy facet nie używa słowa „zajęty”, ponieważ zawsze potrafi znaleźć czas. Po prostu wszyscy znajdujemy czas dla ludzi, którzy się dla nas liczą.

I to od Ciebie zależy, czy zainwestujesz swój czas w kogoś, kto jest tego wart. A osobą, która jest tego warta, nigdy nie będzie chłopiec, który miesza ci w głowie i odchodzi, zabierając ze sobą twoje serce.


Zobacz także

Kilka sygnałów, które świadczą o tym, że on przestał już kochać

8 oznak, że masz do czynienia z toksycznym narcyzem. Dlaczego świadomie ignorujesz te zachowania?

Młodsi mężczyźni wolą starsze od siebie partnerki – mówią naukowcy. No i jak tu się nie ucieszyć?