Psychologia

Kilka sytuacji z twojego dzieciństwa, które sprawiły, że w dorosłym życiu brak Ci pewności siebie

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
5 kwietnia 2018
Następny

Wiele osób wyrosło w środowisku, w którym ich rodzice, rodzeństwo, członkowie rodziny, nauczyciele, rówieśnicy i podobnie ważne osoby w ich życiu powiedziały im, dały do zrozumienia, że nie są wystarczająco dobrzy. Niektóre z tych wiadomości były kierowane bezpośrednio, inne były przekazami ukrytymi, bardzo subtelnymi, tak, że dziecko nie było nawet świadome tego, że dzieje się coś złego. Dopiero kiedy dorośnie, mocno odczuje skutki tego, co się wydarzyło.

Usiądź, wróć wspomnieniami kilkanaście, a może kilkadziesiąt lat wstecz. Zastanów się, czy

1. Byłeś traktowany tak, jakbyś był całkiem bezwartościowy lub niewiele wart?

Niestety, wielu rodziców i inne, ważne dla nas w dzieciństwie autorytety postrzegają dziecko jako kogoś, kto jest ich „podwładnym” lub własnością. Nie dostrzegają w nim myślącej i czującej istoty.  W rezultacie traktują swoje dziecko surowo i niszczą je psychicznie. Bywa, że dochodzi do nadużyć fizycznych, emocjonalnych, werbalnych. Wiele dzieci wychowuje się w taki sposób, że ich głównym celem staje się zaspokojenie potrzeb rodzica, a nie odwrotnie. Jeśli dziecko nie jest wystarczająco dobre, jest karane, zmanipulowane, zawstydzane i wpędzane poczucie winy. Nic dziwnego, że dorasta ze zaniżoną samooceną, która przejawia się w różnego rodzaju problemach psychologicznych, emocjonalnych i społecznych.

2. Próbowano zmusić cię do osiągniecia nierealnych standardów i fałszywie obwiniano

Dorośli często stawiają swoim dzieciom poprzeczki, które osiągnąć jest bardzo trudno. Przykładem tego jest napięty program dnia, wypełniony szkołą, dodatkową nauką języków, zajęciami pozalekcyjnymi, które nie mają nic wspólnego z przyjemnością. Jeśli dziecko nie osiąga takich wyników, jakich się spodziewamy, sprawiamy, by poczuło się odrzucone i niewystarczająco dobre. Podobne przykłady można znaleźć w życiu rodzinnym dziecka, kiedy to rodzice oczekują od niego wypełnienia określonej roli, którą świadomie lub nieświadomie mu przypisali. Bywa, że dzieci są zmuszane do przestrzegania bezsensownych lub nawet sprzecznych zasad, do wzięcia odpowiedzialności za rzeczy, za które nie są odpowiedzialne. Takie zachowanie prowadzi do rozwoju przewlekłego poczucia winy i wstydu, które będzie się „ciągnęło” za dzieckiem w dorosłym życiu.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Psychologia

Od owrzodzeń po rozmyte widzenie. 8 objawów syfilisu u kobiet

Redakcja
Redakcja
6 kwietnia 2018
Fot. iStock/iascic
Następny

Syfilis (inaczej kiła) jest bardzo poważną chorobą bakteryjną, którą można się zarazić poprzez seks oralny, analny i klasyczny. W 2000 roku w Stanach Zjednoczonych odnotowano 6000 zachorowań. W 2016 roku już 88 042. To, że żyjemy w Polsce, a nie w USA wcale nie oznacza, że zachorowanie nam nie grozi. Co gorsze, choroba może nie dawać o sobie znać przez wiele miesięcy. Jeśli zauważysz u siebie pierwsze objawy, musisz jak najszybciej wybrać się do lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie. Jakie objawy powinny zaniepokoić?

Twarde, okrągłe owrzodzenia

Na pierwszym etapie, który trwa od 3 do 5 tygodni od zakażenia, pojawiają się małe, okrągłe i wyjątkowo jędrne krostki wypełnione płynem. Są bezbolesne, dlatego łatwo je zbagatelizować.

Podwyższona temperatura

Gdy owrzodzenia już znikną, pojawi się podwyższona temperatura. Do tego powiększeniu ulęgną także węzły chłonne. Jeśli nie zauważyłaś u siebie krostek, które występowały na początkowym etapie, możesz z łatwością machnąć ręką na kolejne objawy.

Wysypka

W różnych miejscach na ciele może pojawić się wysypka. Nie tylko w miejscu, które bezpośrednio zostało zakażone (krocze, jama ustna, odbyt). Dzieje się tak, ponieważ bakterie dostały się do krwioobiegu i krążą po całym ciele. Wysypka często pojawia się na dłoniach i stopach.

Bolesne ranki

Na ustach, w okolicy pochwy i odbytu będą pojawiać się bolesne ranki i owrzodzenia o średnicy od 1 do 3 centymetrów. Mogą przypominać opryszczkę. Zdarza się, że na tym stadium diagnozowane są brodawczaki zamiast kiły.

Wypadanie włosów

W stadium wtórnym dochodzi do wypadania włosów. Chociaż jest to rzadki objaw, ma swoją nazwę – „łysienie syfiliczne”. Wypadanie włosów może być jedna spowodowane czymś zupełnie innym, dlatego tak ważny jest szczegółowy wywiad.

Utrata wagi

Ogólne zmęczenie, uczucie rozbicia, niewielka utrata wagi – wszystko to wiąże się z zakażeniem kiłą. Są to niestety tak ogólne objawy, że bardzo trudno postawić odpowiednią diagnozę. Dopiero gdy lekarz zbierze wszystkie części układanki, może wykonać badania w kierunku kiły.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Syfilis objawy

Psychologia

Migrena. Poznaj zapachy, które powodują ataki bólu głowy oraz te, które je łagodzą

Redakcja
Redakcja
5 kwietnia 2018
Fot. iStock/MaximFesenko

Migrena to koszmar wielu osób na całym świecie. Ten niezwykle silny ból głowy nie oszczędza osób i młodszych i starszych, kobiet i mężczyzn, co więcej, tendencje do ataków bólu mogą być dziedziczone. Migreny są bardzo dokuczliwe, a ich przebieg jest rzeczą bardzo indywidualną.

Mogą pojawić się podczas nich nudności, ból połowy twarzy, nadwrażliwość na światło, dźwięki i zapachy. Tego rodzaju atak nie mija po zwykłych lekach przeciwbólowych i może trwać nawet do 72 godzin. Nie wiadomo do końca, co powoduje ataki migreny, jednak jednym z czynników które je wyzwalają, mogą być różnorodne zapachy. Ponad 50% osób cierpiących z powodu migreny przyznaje, że pewne zapachy wywołują ataki bólu.

8 zapachów, które mogą wywoływać ataki migreny

1. Zapach surowej cebuli

2. Zapach świeżego czosnku

3. Środki czystości oraz odświeżacze powietrza

4. Zapach smażonych tłustych potraw oraz fast foodów

5. Zapach dymu papierosowego

6. Intensywna woń perfum

7. Zapach farby i rozpuszczalników

8. Zapach kurzu

5 zapachów, które mogą pomóc podczas ataku migreny

Są również zapachy, które mogą wpływać na łagodzeniu bólu głowy i poprawę nastroju. Znajdziemy je w olejkach eterycznych, które można wykorzystać na kilka sposobów — do nacierania, inhalacji lub kąpieli. Aby olejek był naprawdę skuteczny, nie kupuj syntetycznych produktów, ale naturalne, z odpowiednimi certyfikatami. Pamiętaj o przechowywaniu buteleczki z preparatem z dala od światła i wilgoci.

1. Olejek miętowy

Mentol obecny w mięcie ma właściwości znieczulające, rozluźniające i poprawiające ukrwienie skóry. Warto rozpuścić kilka kropel olejku w łyżce oliwy i natrzeć nimi skroń.

2. Olejek lawendowy

Odpręża i relaksuje, można go wdychać (inhalacje z gorącej wody z kilkoma kroplami olejku) i wcierać bez wcześniejszego rozcieńczania.

3. Olejek bazyliowy

Rozcieńczony olejek sprawdza się podczas masażu, inhalacji i kąpieli. Łagodzi ból głowy, lęki, depresję, relaksuje, rozluźnia i zmniejsza zmęczenie.

4. Olejek majerankowy

Stosowany w kąpieli, inhalacji i do masażu (połączony z oliwą) łagodzi bóle głowy, reguluje ciśnienie krwi i działa uspokajająco.

5. Olejek geraniowy

Do kąpieli, masażu i inhalacji pomaga m.in. przy łagodzeniu migren, leczeniu depresji, napięcia nerwowego, osłabienia.

źródło: zdrowie.dziennik.plwolniodbolu.pl

 


Zobacz także

Jak manifestować swoje prawo do miłości? Po pierwsze: przestań do cholery wierzyć w to, że na miłość trzeba zasłużyć! Kochaj!

Kochaj!

Żeby z nim zostać, musiałaby być jego matką. Wiecznie uśmiechniętą wbrew swoim emocjom, wiecznie tłumaczącą jego zachowanie

Nieustannie się o coś martwisz? 10 nieoczywistych cech tych, którzy nadmiernie się zamartwiają