Może doświadczyłaś tego osobiście, może widziałaś swoją przyjaciółkę, która zmagała się z podobnymi problemami. Partner dosłownie hamuje cię w twoich działaniach, które są niezbędne dla twojego poczucia szczęścia, satysfakcji z życia i harmonijnego rozwoju osobistego. Zamiast iść do przodu, cofasz się, stale wyciągając do niego rękę. Wasza relacja trwa twoim kosztem, nie zyskujesz nic, co by cię wzbogaciło, wzmocniło jako osobę. Partner cię „blokuje”.
Nie zawsze łatwo się zorientować, że to nasza relacja z ukochaną osobą stanowi źródło problemu. Zazwyczaj wypieramy myśl, że ktoś, kto powinien być podporą, jest obciążeniem emocjonalnym, sprawia, stoisz w miejscu i koncentrujesz się głównie na waszej relacji i sprawach swojej połówki.
Oto pięć najczęstszych sygnałów, że partner cię blokuje
1. Przestałaś robić to, co lubisz
To może być hobby albo ulubiony sport, może cotygodniowe wycieczki do galerii sztuki? Może przestałaś podróżować, może nie czytasz tyle, ile byś chciała? A wszystko dlatego, że on uważa, że to banalne lub głupie. Za bardzo pochłonęły cię jego sprawy, jego zainteresowania, problemy, choć wcale nie jest to początek waszego związku.
2. Przestałaś odczuwać ciekawość świata
Zauważasz, że jesteś zbyt zmęczona, by tak jak kiedyś poczytać ulubione pismo popularne naukowe, obejrzeć wiadomości w telewizji, przeczytać o czymś, co zawsze cię interesowało, nauczyć się czegoś nowego. Gdybyś spojrzała na swoje życie z boku, zobaczyłabyś, że jest ono dość monotonne…
3. Ograniczyłaś znacznie kontakt z przyjaciółmi lub bliskimi
To bardzo niepokojący sygnał. Dobrze jest mieć wyjątkową więź z partnerem, ale jeśli z jego powodu przestajesz widywać się z innymi, ważnymi dla ciebie osobami, to znaczy, że relacja miłosna ogranicza ciebie jako osobę i wpływa negatywnie na emocje, które wiążą cię z przyjaciółmi lub rodziną.
4. Masz poczucie „uwierania”
Kochasz partnera, ale zaczynasz łapać się na tym, że swobodniej czujesz się, gdy relacje między wami się rozluźniają, gdy jesteście nieco dalej siebie. Odczuwasz ten związek jako coś niewygodnego, ograniczającego. Czasem wyobrażasz sobie, jakby to było bez niego.
5. Czujesz, że przy nim nie jesteś sobą
Może boisz się, że nie akceptuje cię w pełni takiej, jaką jesteś. Może to jego uwagi sprawiają, że milkniesz, nie kończysz zdania, nie chcesz być do końca szczera? Zastanów się, dlaczego właściwie ze sobą jesteście. Czy macie w tym związku równe prawa? Czy czujesz się doceniana, kochana, ważna? Czy czujesz, że się liczysz?…