Psychologia

Dlaczego faceci mają nas dość? 5 błędów (każdej) żony

Redakcja
Redakcja
18 kwietnia 2018
Fot. iStock/Martin Dimitrov
Następny

Kiedy wychodzimy za mąż, jesteśmy przekonane, że nasze małżeństwo będzie inne niż wszystkie. Tyle się słyszy o tym, jak ludzie zmieniają się w wieloletnich związkach. Jak wkrada się rutyna, jak szybko stajemy się zrzędliwe, a faceci znudzeni. Wierzymy, że z nami będzie inaczej, że nie wpadniemy w te utarte schematy. A potem? Nagle się orientujemy, że stanowimy jedną z tych typowych par, które z trudem wytrzymują pod jednym dachem. Mamy dużo do zarzucenia facetom. Uważamy, że kiedy już zdobędą kobietę, przestają się starać. Przychodzą do domu jak do hotelu i liczą, że będzie posprzątane i ugotowane. Rozrzucają te swoje brudne ubrania i zostawiają skarpetki przy łóżku. Nie pomagają w opiece nad dziećmi lub wprowadzają własne, rodzicielskie standardy, które są dalekie od naszych. Jesteśmy w stanie wskazać wiele niedociągnięć naszych mężów i partnerów, tymczasem kompletnie nie zauważamy tego, ile błędów same popełniamy. Błędów, które powodują, że ci nasi ukochani mężowie mają nas serdecznie dosyć. Cóż, te wszystkie dowcipy nie wzięły się z kosmosu.

Problem w tym, że potrzeba wiele odwagi, by przyznać się do swoich własnych błędów. Niewiele z nas potrafi na chłodno przeanalizować swoje zachowanie i wyciągnąć wnioski. Susannah B. Lewis, blogerka publikująca na portalu Your Tango, opisała kilka błędów, które sama popełniła w swoim kilkunastoletnim związku. Czytając o nich, trudno nie dostać rumieńców – możemy sobie podać ręce. Większość z nas mogłaby podpisać się pod jej słowami.

Traktujemy męża jak kolejne dziecko

Kobiety bardzo szybko wchodzą w rolę opiekunki. Szczególnie, gdy mają dzieci. Wówczas stają się opiekunkami dla wszystkich innych wokół. Z łatwością przychodzi nam patrzenie z wyższością na swojego partnera i traktowanie go jak dziecka. Upominamy, gdy nakruszy, krzyczymy, by sprzątał naczynia ze stołu, nalegamy, by ciepło się ubierał i przypominamy o myciu rąk po przyjściu do domu. Poza tym podtykamy pod nos talerz z obiadem, wydzielamy leki w trakcie choroby i prasujemy stosy męskich koszul. Zapominamy, że nasz mąż jest facetem. Że jest PARTNEREM. Mężczyzną. Zbyt często okazujemy brak szacunku i patrzymy na niego z góry.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Psychologia

Jesteś ze szkła, z plastiku, czy ze stali? Jak reagujesz na stres? [Test]

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
18 kwietnia 2018
Fot. iStock/Adkasai
 

W pracy nerwy, rachunki się piętrzą, w domu konflikt… W obliczu stresu większość z nas radzi sobie tak, jak umie najlepiej. Staramy się wyciszyć, idziemy na spacer, medytujemy… Ale czasami to nie wystarcza, zwłaszcza jeśli nasza historia jest wyjątkowo skomplikowana. Jak bardzo się stresujesz? Jak reagujesz na stres?

Odpowiedz „tak” lub „nie” na każde z poniższych pytań, a test pokaże ci, czy w obliczu stresu jesteś jak szkło, plastik czy stal

 1. Czy często szukasz aprobaty innych, starasz się ich zadowolić?
 2. Czy jesteś odporny na zmiany?
 3. Czy osądzasz siebie samego surowo, jesteś bardzo krytyczny wobec siebie?
 4. Czy zamieniłbyś się na życie z kimś innym?
 5. Czy często jesteś zły lub denerwujesz się na rzeczy, na które nie masz wpływu?
 6. Czy boisz się bliskości innych?
 7. Czy uginasz się pod presją innych?
 8. Czy czujesz się niekompletny, masz wrażenie, że tylko ktoś inny jest w stanie cię dopełnić?
 9. Czy zazwyczaj stawiasz potrzeby innych nad własnymi?
 10. Czy podważasz swoją wiedzę, kompetencję i umiejętności?
 11. Czy czujesz się godny miłości innych ludzi?
 12. Czy przez większość czasu skupiasz się na tym, co dobre?
 13. Czy w większości sytuacji jesteś w stanie zachować optymizm?
 14. Czy czujesz się dobrze „sam na sam” ze sobą?
 15. Czy jesteś otwarty na nowe pomysły, nowatorskie rozwiązania?
 16. Czy w każdej sytuacji spodziewasz się jak najbardziej pomyślnego obrotu spraw?
 17. Czy wierzysz w siebie?
 18. Czy potrafisz docenić samego siebie?
 19. Czy łatwo ci wyrazić swoje prawdziwe uczucia?
 20. Czy jesteś otwarty?

Oblicz swój wynik

Zaczynasz, przyznając sobie 60 punktów. Odejmij 2 punkty za każdą odpowiedź „tak” i dodaj po 2 punkty za odpowiedź „nie” przy pytaniach od 1 do 10. Odejmij 2 punkty za każdą odpowiedź „nie” i dodaj po 2 punkty za każdą odpowiedź „tak” przy pytaniach od 11 do 20. Im wyższy wynik, tym większa odporność na stres.

Jeśli Twój wynik to:

90-100: Jesteś ze stali. Stres odbija się od ciebie, nie wyrządzając ci krzywdy.

70-89: Jesteś „plastyczny” ,  stres powoduje pewne „wgniecenia”, ale niektóre twoje cechy pomagając ci sobie z nim radzić.

Poniżej 69: Jesteś szkłem, narażonym na ryzyko roztrzaskania się z powodu stresu.


Na podstawie: psychologytoday.com

 


Psychologia

Zmiany, które nastąpią już po 20 minutach, gdy tylko rzucisz palenie

Redakcja
Redakcja
18 kwietnia 2018
Fot. iStock/Sezeryadigar

Słabość do papierosów to najczęściej spotykany nałóg. Niby każdy wie, jakie są konsekwencje palenia, ale nie na każdym robi to piorunujące wrażenie. Zdrowie swoją drogą, a chęć na dymka zwycięża. A gdyby tak pójść w inną stronę? Zamiast przypominać o brzydkiej cerze, niemiłym zapachu, raku płuc, może lepiej wyjaśnić, jakie zmiany odczuje twój organizm, gdy tylko zgasisz ostatniego papierosa?

Proszę bardzo, zobacz jak szybko nastąpią pierwsze, pozytywne reakcje:

20 minut bez papierosa 

Puls zaczyna wracać do normy, poprawia się praca serca, samopoczucie.

8 godzin bez papierosa 

O ponad połowę spada stężenie nikotyny i tlenku węgla we krwi, w naczyniach krwionośnych pojawia się więcej tlenu. Dzięki temu lepiej odżywiony i jest cały organizm, w tym mózg, który tlenu potrzebuje do sprawnego funkcjonowania.

48 godzin bez papierosa

Następuje wyeliminowanie tlenku węgla z organizmu, płuca zaczną oczyszczać się ze śluzu i trujących substancji pochodzących z dymu papierosowego. Po tym czasie wyostrzają się zmysły smaku i zapachu, dzięki czemu będziesz mogła lepiej poczuć i posmakować to, który cię otacza

72 godziny bez papierosa

Nikotyna znika z krwioobiegu, znacznie łatwiej ci oddychać. Płuca, oskrzela pracują lepiej, są bardziej wydolne, poziom energii wzrasta jeszcze bardziej, co możesz już odczuć.

Między 2 a 12 tygodniem bez papierosa

Układ krążenia pracuje na pełnych obrotach, zauważasz, że zwiększa się wydolność twojego organizmu.

Między 3 a 9 miesiącem bez papierosa 

Zniknie kaszel palacza, świszczący oddech, a twoje płuca będą pracowały aż ok. 10% efektywniej. Ryzyko chorób serca spadnie o połowę, w stosunku do innych, aktywnych palaczy.

Po 10 latach bez papierosa

Zmniejszysz o połowę szanse zachorowania na nowotwór płuc.

Po 15 latach bez papierosa

Ryzyko wystąpienia zawału serca spadnie do poziomu, który reprezentują osoby nigdy niepalące papierosów.

 

Warto?

źródło:  www.hellozdrowie.pl


Zobacz także

7 najczęstszych przyczyn lęku i depresji

Gdzie leży granica, czyli 7 sytuacji, w których doświadczasz molestowania seksualnego, choć nie zawsze zdajesz sobie z tego sprawę

8 rzeczy, z których powinnaś zrezygnować, bez względu na to, co mówią inni