Go to content

9 błędów, które popełnia facet w czasie kłótni, jeśli w dzieciństwie nie szanowano jego uczyć

Fot. iStock/South_agency

Jak twój partner radzi sobie z konfliktem? Czy czujesz, że brakuje mu niezbędnych umiejętności emocjonalnych? No właśnie, jeśli odpowiedź brzmi „tak”, koniecznie przeczytaj ten tekst. „Największym testem dla związku nie jest to, jak bardzo jesteście kompatybilni ani jak bardzo się kochacie. Prawdziwym testem jest to, jak wspólnie rozwiązujecie problemy. Jeśli rodzice zaniedbywali wasze emocje, to teraz twoja zdolność do komunikowania się będzie osłabiona. Szczególnie w sytuacjach, w których występują negatywne emocje”, napisała Jonice Webb, psycholog i autorka poradników „Running on empty. Pokonaj emocjonalne zaniedbanie z dzieciństwa”.

Wyobraź sobie, że popełniłaś błąd i poskarżyłaś się na swojego męża mało dyskretnej przyjaciółce, która rozgadała temat dookoła. Cóż, potrzebowałaś wsparcia i miałaś do tego prawo. Ale przyjaciółka wygadała wszystko najpierw mężowi. Powiedziała, że płakałaś do słuchawki, bo twój facet nie potrafi się przeciwstawić swojej mamie. A on już dalej puścił opowieść w eter. Teraz już całe wasze towarzystwo wie, że on przytakuje mamusi i że musicie jeździć z nią na wakacje i to ona wybiera dokąd. Twój facet (załóżmy, że nazywa się Michał) uważa, że to są wasze prywatne sprawy i że nie miałaś prawa o tym opowiadać. Jeśli on faktycznie w dzieciństwie wychowywał się w rodzinie, która zaniedbywała emocje, może teraz zachowywać się w mało racjonalny sposób, który będzie dla ciebie (nazwijmy cię Katarzyną) trudny do zrozumienia i przewidzenia. Mamy dla was dziesięć przykładów. Ale uwierzcie, że osoby zaniedbywane emocjonalnie w dzieciństwie – mogą kłócić się na dziesiątki, jak nie setki, toksycznych (mniej lub bardziej) sposobów.

1. Ucieka tam, gdzie nie da się porozmawiać

Ucieczka może być spowodowana tym, że Michał czuje, że otwarta rozmowa przewyższa jego umiejętności emocjonalne. Ale nie tylko. Wielu mężczyzn boi się swojego gniewu i agresji. Wiedzą, co mogłoby się wydarzyć, gdyby podążali za tym popędem. Jeśli nikt w dzieciństwie nie uczył ich radzić sobie z trudnymi emocjami, wolą usnąć się w cień. Ale w tym czasie ich partnerki wściekają się, że partnerzy są niedostępni, że puszczają to, co one mówią mimo uszu, że o niczym nie chcą podyskutować.

2. Krzyczy, płacze, tupie

Jeśli zachowanie Michała jest dziwnie nieadekwatne, być może on reaguje tak naprawdę na coś, co działo się w przeszłości. Jeśli kiedyś rodzice nie szanowali jego tajemnic i dzielili się nimi przy stole z resztą rodziny, nie rzadko wyśmiewając się z chłopca, on w podobnej sytuacji dziś zachowuje się identycznie – jak mały Michałek: obraża się, płacze, tupie. A Katarzyna patrzy na to w osłupieniu, bo widzi zachowanie 5-latka, a nie 40-letniego faceta.

3. Natychmiast rzuca przedmiotami

Michał może też reagować bardzo impulsywnie, np. agresją. Zamiast powiedzieć zwyczajnie: „Zdenerwowałaś mnie”, on wścieka się, klnie i obraża, a nawet rzuca przedmiotami. A za chwilę przychodzi do Katarzyny skruszony i przeprasza. Zachowuje się tak, jakby nic się nie stało. Czy ten właśnie sposób zachowania i radzenia sobie z silnymi emocjami widział w domu? Pewnie dlatego dziś inaczej nie potrafi.

4. Przestaje się odzywać

Jeśli rodzice Michała nie potrafili się komunikować wprost, nie pozwalali dzieciom płakać i czasem pozłościć się, on może dziś (jak jego matka) za karę nie odzywać się do partnerki albo (jak ojciec) rzucać sarkastycznymi dowcipami, nazywając Katarzynę: „Babą mielącą długim ozorem”. To wszystko są przejawy biernej agresji i skutek niepozałatwianych wcześniej problemów.

5. Wkurza się na dzieci

Michał mógł też w swoim domu nauczyć się przemieszczać swój gniew. Dlatego jeśli dziś czuje, że nie może w bezpieczny sposób wyrazić go wobec partnerki, szuka kogoś słabszego. Niestety najprawdopodobniej będą to dzieci lub zwierzęta, które oberwą w najmniej spodziewanej sytuacji i z byle powodu.

6. Zachowuje się, jakby nic się nie stało

Jeśli w czasie dorastania rodzice Michała ignorowali jego uczucia, nauczyli go, że jego emocje są bezużyteczne lub bez znaczenia. Dlatego Michał dziś może bardzo szybko odrzucić własne uczucia, bo sobie nie ufa. Mówi: „Tak naprawdę nic wielkiego się nie stało. Po prostu przesadzam i wyolbrzymiam”. Wymyśla więc uzasadnienia, które wydają się bardziej logiczne lub łatwiej akceptowane społecznie niż własne impulsy.

7. Sięga po papierosy lub wędruje do lodówki

Jeśli Michał nauczył się ignorować swoją złość, może odreagowywać napięcie: pijąc alkohol, paląc papierosy, a nawet objadając się po nocy. Destrukcyjne zachowania łagodzą jego stres, ale szkodzą jego zdrowiu.

8. Przeinacza twoje uczucia

Kiedy Katarzyna mówi, że nie rozgadała prywatnych spraw Michała celowo i że nie ma siły się już z nim o to kłócić, że przeprasza i że chce mu wynagrodzić, on mówi: „To wszystko nieprawda” Obwinia Katarzynę, twierdząc, że wcale nie jest jej przykro, że czuje złość i dumę, bo w końcu udało jej się na nim zemścić. Mechanizm, polegający na przypisywaniu innym ludziom własnych najczęściej negatywnych myśli i uczuć, ma swoją nazwę w psychologii – to projekcja.

9. Trzaska drzwiami i idzie pobiegać

Jedną z najzdrowszych reakcji obronnych jest sublimacja. Oznacza skierowanie energii związanej z mocnym impulsem na taki, który jest bardziej akceptowany społecznie. Jeśli Michał czuje, że zaraz wybuchnie, zakłada buty do biegania i wychodzi z domu, by znaleźć ujście dla swoich emocji.