Go to content

10 rzeczy, których NIE WOLNO robić po kłótni z facetem

Toksyczny związek - jak rozpoznać, co robić, jak sobie pomóc?
FOT. Milos Dimic/iStock

Choć kłótnie w związku mogą wydawać się końcem świata i największą katastrofą jaka mogła się przydarzyć, to tak naprawdę nie są niczym nadzwyczajnym. To zupełnie normalne, że macie odmienne zdania, poglądy i podejście do pewnych spraw. Jednak trzeba wiedzieć, jak po kłótni się zachować i jakich rzeczy pod żadnym pozorem nie wolno robić.

1. Nie udawaj, że nic się nie stało

Ignorowanie, że to, co zapoczątkowało kłótnię już nie istnieje, nie jest dobrym pomysłem. Zamiatanie problemów pod dywan, nie jest rozwiązaniem. Należy podjąć wysiłek i
spróbować znaleźć kompromis, tak by uniknąć kolejnej sprzeczki będącej wynikiem niewyjaśnionej sytuacji.

2. Nie czekaj zbyt długo

Im dłużej się kłócicie i macie do siebie pretensje, tym większą złość i gniew poczujecie. Im dłużej odwlekacie pogodzenie się i zażegnanie konfliktu, tym bardziej cierpicie i jesteście
narażeni na większy stres. Co więcej, wraz z upływem czasu coraz trudniej jest przypomnieć sobie wszystkie czynniki, które były przyczyną konfliktu – co jeszcze bardziej utrudnia jego
rozwiązanie.

3. Nie dziel się szczegółami na mediach społecznościowych

Kłótnia w związku nie jest walką, o której należy publicznie opowiadać. Dzielenie się szczegółami, wytykanie błędów i obwinianie faceta w mediach społecznościowych nie jest
dobrym pomysłem. Takie zachowanie może doprowadzić do jeszcze większego konfliktu i utraty zaufania, które trudno potem w pełni odbudować. Pamiętaj, Internet nie zapomina. Tego co przeczytają wasi znajomi, nie da się cofnąć.

4. Nie bądź uparta

I choć twój facet mocno cię wkurzył, masz go dosyć i chwilowo nie możesz na niego patrzeć, to postaraj się nie być upartą. Jeśli głównym powodem kłótni była tak naprawdę błahostka,
daj się przeprosić. Nikt nie jest idealny i nieskazitelnie czysty, jednak najważniejsze by zrozumieć swój błąd i spróbować go naprawić.

Kłótnie są jak pryszcze, ból głowy czy sraczka – pojawiają się nagle i nie wiadomo skąd

5. Nie mów – nie to miałam na myśli

Niejedna kobieta, po bezmyślnej kłótni chciałaby cofnąć czas. Jednak jeśli nawet żałujesz tego co powiedziałaś i w głębi serca tak nie myślisz, to nigdy nie mów – nie to miałam na myśli. Słowa te nie tylko irytują, ale pokazują, że nie potrafisz przyznać się do winy i nie masz odwagi przeprosić.

6. Nie uprawiaj seksu jeśli nie masz ochoty

Seks to intymność, więź, ciepło, bliskość. By seks był przyjemny, oboje musicie go chcieć. Bez pozytywnych emocji, wibracji i odpowiedniego nastroju się nie uda. Zbliżenie, takie na
zgodę, na które tak naprawdę nie masz ochoty, nie ma sensu. By zażegnać konflikt, porozmawiaj szczerze ze swoim facetem – nie musisz od razu iść z nim do łóżka.

7. Nie koncentruj się na przyczynie

Oczywiście tylko wtedy, gdy przyczyną kłótni jest błahostka. Gdy zdradził – nie daruj. Jednak gdy wracając z pracy zapomniał kupić pieczywa, nie roztrząsaj problemu, a spróbuj znaleźć najrozsądniejsze wyjście z sytuacji. Być może na wycieczkę do sklepu nie jest jeszcze za późno.

8. Nie wymyślaj wymówki

Kiedy emocje już opadną, nie wymyślaj wymówki. Nie wymyślaj, że przyczyną negatywnych emocji był zły dzień w pracy, pogorszone samopoczucie czy konflikt z koleżanką. Wymówki są pewnego rodzaju „szansą” by pozbyć się odpowiedzialności, a w dorosłym życiu trzeba umieć zmierzyć się z problemami i przyznać do winy.

9. Nie używaj słów, których będziesz żałować

Impulsywne i emocjonalne kobiety, kłótnie z facetem często kończą wyzwiskami i krzywdzącymi słowami. Zamiast obrażać i wykrzykiwać w nerwach, lepiej powiedz co tak naprawdę czujesz. Mów szczerze, ale spokojnie. Nie bój się okazywać uczuć. Nie bój się przyznać do żalu i smutku. Jeśli czujesz się samotna w związku powiedz to otwarcie i wprost.

10. Nie bądź na siebie zła

Jeśli poczułaś się skrzywdzona i walczyłaś o swoje, nie miej sobie tego za złe. Nie myśl, że mogłaś przemilczeć i ugryźć się w język. O uczuciach trzeba mówić głośno. Nie bój się wyrażania własnego zdania. Troszcz się o siebie i zawsze myśl o sobie, dopiero później o facecie.