Go to content

7 mitów na temat związków, które sprawiają, że zbyt szybko się rozstajemy

Fot. iStock

Macie w swoim życiu miłosnym taką historię, do której wracacie czasami z żalem, myśląc: „to mogła być naprawdę piękna historia, ale nie wyszło”? Nie potraficie nawet określić, co poszło nie tak. Może coś przeoczyliście, może nie zadbaliście w odpowiednim momencie o partnera i o tę relację. A może uwierzyliście w któryś z siedmiu mitów na temat związków.

7 mitów na temat związków, które sprawiają, że zbyt szybko się rozstajemy

Mit numer 1: „Jak kocha, to poczeka”

Wydaje nam się, że możemy dowolnie testować partnera. Nie szanujemy jego czasu, planów, uważamy, że skoro nas kocha, to powinien być dla nas zawsze. Niech czeka, niech się postara, niech zasłuży… A gdzie zwykły szacunek dla drugiego człowieka? Miłość nie polega na testowaniu, ile ktoś jest dla nas w stanie znieść.

Mit numer 2: „Widocznie nie byliśmy sobie przeznaczeni”

Jasne, istnieją pewne, dość niezwykłe zbiegi okoliczności, które pchają ku sobie dwoje ludzi. Jednak w większości przypadków powodzenie związku nie zależy od ślepego losu. Miłość spełniona jest częściej wyborem, decyzją popartą ciężką pracą i wolą obu stron, a nie szczęśliwym zbiegiem okoliczności.

Mit numer 3: „Nie sprzyjał nam czas”

Nie ma czegoś takiego, jak lepszy lub gorszy czas na miłość. Jeśli jest uczucie, dobre chęci, oboje partnerzy dążą do tego by razem pokonywać wszelkie przeciwności i życiowe meandry. Miłość silna łączy i pomaga walczyć razem o dobrą codzienność.

Mit numer 4: „Jeśli związek jest dobry, namiętność nie wygasa”

Zakładamy, że pasja, namiętność, dobry seks będą trwały wiecznie. A jeśli tak nie jest, to „nie może to być właściwy związek” lub „nasz związek musi przechodzić trudny okres”. Jednak namiętność naturalnie zanika we wszystkich związkach. Psychologowie uważają, że to codzienne czynności są jednym z winowajców. Gdy liczba obowiązków rośnie, partnerzy mają coraz mniej czasu i energii dla siebie.

Mit numer 5: „Dziecko wzmacnia związek”

Pojawienie się dziecka to dla związku prawdziwe wyzwanie i test, już od samego początku. Dolegliwości związane z ciążą, wydatki, choroby, obowiązki związane z opieką nad dzieckiem i jego wychowaniem mogą zbliżyć do siebie partnerów, ale wcale… nie muszą. Wiele zależy od naszych charakterów, poczucia odpowiedzialności i szczerości uczucia.

Mit numer 6: „Gdyby on mnie naprawdę kochał, wiedziałby czego potrzebuję”

Nawet najbardziej uważny, czuły i kochający partner nie jest magikiem, który czyta w twoich myślach. O problemach, deficytach, ale i o tych dobrych stronach związku trzeba rozmawiać otwarcie, a nie udawać do ostatniego momentu, że wszystko jest w porządku, a my jesteśmy niebotycznie szczęśliwi. Mów o swoich potrzebach i szanuj potrzeby drugiej strony.

Mit numer 7: „Nad dobrym związkiem nie musisz pracować”

Nad każdym związkiem trzeba pracować, o każdy trzeba dbać. Relacja dwóch, zupełnie różnych osób, które decydują się dzielić ze sobą codzienność wymaga wysiłku i codziennej pracy obu stron. Bo kiedy jednej już ma siły, druga podtrzymuje promyk nadziei. Związek to współpraca i wspieranie się na drodze do wspólnego celu.

Nie poddawajcie się zbyt szybko. Dobra miłość to wspaniały podarunek, z którym po prostu zdrowiej i łatwiej żyć.