Zdrowa relacja w związku opiera się na szczerości. W przypadku niezdrowych relacji między partnerami jedno z nich (lub oboje) dopuszczają się manipulacji. Wierzysz, że jesteś obiektem szczerego uczucia? Zanim zwiążesz się z kimś „na poważnie”, podejmiesz decyzje, które zaważą na całym twoim życiu, mądrze byłoby rozwiać kilka wątpliwości. Z bliska pewnych rzeczy nie widać, z perspektywy można wiele dostrzec. Ten, który mówi, że cię kocha może być przecież sam ofiarą swoich pragnień i uczuć.
Jak odróżnić zdrową relację w związku od niekorzystnej:
1. Dawanie bezinteresowne/dawanie po to by coś dostać
W zdrowej relacji obdzielamy się uczuciem, czułymi gestami, troską z potrzeby serca. Bo nam zależy. W związku toksycznym dajemy oczekując, że dostaniemy coś z zamian. W dobrym związku jesteście dla siebie na pierwszym miejscu, a zaufanie jest czymś naturalnym. Jeśli to prawdziwa miłość, dbacie o siebie wzajemnie, jakby mówiąc: „ Jestem tuż obok”. Nie musicie martwic się o tę relację, wiecie, że partner was nie zdradzi, nie zawiedzie. Gdy natomiast jedna ze stron zawsze „wydziela” uczucie i gesty miłość żądając (nawet podświadomie) czegoś w zamian (lojalności, posłuszeństwa, kłamstwa w swojej sprawie) to jasny znak, że nie dzieje się dobrze.
2. Akceptacja/chęć zmieniania partnera na „lepsze”
W zdrowej relacji akceptujemy się takimi jakimi jesteśmy. Szczerość i gotowość kochania partnera takim jakim jest to coś naturalnego, choć czasem wypracowanego intencjonalnie. W toksycznych związkach skupiamy swoją energię na próbach zmian na siłę. Chcemy by ta druga osoba „pasowała” do naszych potrzeb, oczekiwań, wymagań. Kontrola jest narzędziem, którym posługujemy się by dostać to, czego oczekujemy.
3. Szczere intencje/wymuszanie
W niezdrowej relacji partner wymusza na tobie działania i zachowania za pomocą poczucia winy. Szantaż emocjonalny jest tu na porządku dziennym. Jego słowa i gesty sprawiają, że czujesz się źle, czujesz, że go zawodzisz. To nie jest komfortowa sytuacja, więc starasz się zrobić to, czego on od ciebie oczekuje, żeby wprowadzić lepszą atmosferę między wami. Jeśli miłość po obu stronach jest dobra i szczera, dajecie sobie to, co najlepsze z troski o ukochaną osobę, a nie dlatego, że padliście ofiarą manipulacji.
4. Manifestacja uczuć/ochrona prywatności związku
To bardzo częsty zabieg: w toksycznym związku jedno z partnerów robi wszystko by stworzyć pozory idealnej relacji. Cierpi w samotności, nakładając na siebie ogromne emocjonalne obciążenie. Wybiera niszczące dla siebie rozwiązanie i budując w oczach rodziny i przyjaciół obraz miłości doskonałej i wspaniałego, oddanego partnera. Wiąże się to z częstym manifestowaniem wielkiego uczucia i publicznymi wyznaniami. Jeśli między wami jest wszystko dobrze, nie obnosicie się tak ze swoim uczuciem, chronicie swoją prywatność. Intymność jest dla was szczególnie ważna, nie skupiacie się na udowadnianiu innym, że jesteście ze sobą szczęśliwi.
5. Zemsta/ulepszanie
W zdrowej relacji argumenty, które padają podczas kłótni nie mają na celu zranić drugiej strony, ale lepiej ją zrozumieć, poznać i umocnić związek. Jeśli zaś podczas sprzeczki wykorzystujecie niekorzystne fakty z życia partnera by go pogrążyć i poniżyć, sytuacja jest daleka od normalności.
6. Egocentryzm/wspólne marzenia
Prawdziwa miłość nieco ujednolica nasze marzenia. Wchodząc w związek, w naturalny sposób tworzymy wspólne cele, które mają przynieść nam obojgu wiele dobrego. W niezdrowej relacji, jedna ze stron stale rezygnuje z siebie, ze swoich marzeń na rzecz partnera. To on znajduje się na pierwszym planie i jego satysfakcja jest najważniejsza.
Źródło: Lifehack.org