Go to content

4 stereotypy, których musimy się pozbyć, by mieć naprawdę udany związek

Fot. iStock/Geber86

Tak wiele zostało napisane i powiedziane o miłości i związkach,  a jednak najważniejsze pozostaje zawsze nasze osobiste doświadczenie – to ono uczy nas najwięcej o uczuciach. Nie ma tu uniwersalnych zasad ani porad. Każdy ze swoją miłością musi „uporać się” sam. Ważne jednak, by nie kierować się stereotypowym, sztampowym myśleniem o partnerze i związku.

Nie wierz zatem ślepo w to, że aby mieć udany związek:

1.Partnerzy muszą mieć te same zainteresowania

Prawda jest taka, że to różnice  między nami najbardziej rozwijają nasz związek. To dzięki nim uczymy się akceptacji i bezinteresownej miłości. Głębokie uczucie rodzi się wtedy, gdy podziwiamy naszego partnera, gdy jesteśmy go stale ciekawi, gdy pozwalamy mu być innym niż my. Akceptacja tej inności oznacza szacunek dla tego, kogo kochamy. To, co poszerza nasze horyzonty, zbliża nas do siebie.

2.  W dobrych związkach nie ma kłótni

To bardzo krzywdzący stereotyp, który sprawia, że zbyt często poddajemy się lub czujemy się winni tego, że gniewamy się na ukochaną osobę, lub nie zgadzamy się z nią. Zupełnie niepotrzebne. Okazywanie emocji, nawet negatywnych świadczy o pewnym zaufaniu, którym darzymy partnera, o tym, że możemy się przed nim otworzyć. Kłótnia, wymiana zdań, która nie rani obu stron, a jest jedynie mocniejszym zaakcentowaniem swojego punktu widzenia, czy faktu, że się z czymś nie zgadzamy, nie oznacza, że mamy zły związek.

3. Masz obowiązek lubić przyjaciół i rodzinę swojego partnera

Całe szczęście nie mamy takiego obowiązku. Oczywiście, powinniśmy szanować osoby bliskie partnerowi, ale nie musimy ich lubić. Jesteś w związku z nim, a nie z nimi. To jest bardzo ważna kwestia, która obie strony (oraz ich otoczenie) powinny rozumieć. Kluczem do udanej relacji jest umiejętne postawienie granic wszystkim „postronnym”.

4. Musicie zawsze spędzać ze sobą wolny czas

Nie. I to, że macie czasem ochotę od siebie odpocząć nie oznacza, że przestaliście się kochać lub, że oddalacie się od siebie. Każdy z nas dla własnej higieny psychicznej potrzebuje mieć swoją przestrzeń, pobyć trochę samemu lub z przyjaciółmi. Dzięki temu nabieramy odpowiedniego dystansu do relacji i jej problemów, uświadamiamy sobie co cenimy w naszym związku i chętniej „wracamy” do partnera.


Na podstawie: curiousmindmagazine.com

FB/ohmepl