Go to content

Jak mężczyzna odczuwa twoje emocje. Nie myśl, że mu nie zależy, on też cierpi

Fot. istock/TheRabbitHolePictures

Wiele związków rozpada się z powodu poczucia, że nasz partner nie rozumie naszych potrzeb emocjonalnych. „Powinien był się domyślić” – uważamy, sądząc, że jeśli ktoś naprawdę kocha, ma z nami wyjątkową więź, łączącą dwoje ludzi nicią niewidzialnej telepatii. Ale sprawy wyglądają inaczej, ponieważ mężczyźni i kobiety mają dwa różne systemy emocjonalne. Czy wiesz, jak mężczyzna odbiera twoje emocje?

Wyobraź sobie, że przechodzisz przez moment bardzo silnego stresu zawodowego. Kiedy wracasz do domu, potrzebujesz, żeby twój partner cię wysłuchał i wziął cię w ramiona. Kiedy jednak zaczynasz mówić o swoich problemach, on wpada w „tryb robota” i zaczyna ci mówić, co możesz zrobić, żeby zmienić sytuację.

Jesteś zdenerwowana, uważasz, że on nie rozumie, co się tobą dzieje i że nie dba o twoją sytuację. On z kolei, również jest zdenerwowany, kiedy widzi cię w takim stanie, ale nie może znaleźć idealnego sposobu, aby ci pomóc, ponieważ nawet jeśli przedstawi ci dostępne jego zdaniem rozwiązania, to ty nie spróbujesz wprowadzić ich w życie. Ten konflikt bierze swoje źródło w procesach myślowych, które są uruchamiane inaczej w mózgach mężczyzn i kobiet.

Kiedy kobieta płacze, może spowodować prawdziwy „ból mózgu” u swojego mężczyzny. Kiedy narzekałaś na swoje problemy i w twoich oczach pojawiły się łzy, twój partner czuł twoje emocjonalne cierpienie, łączył się z tobą w empatii.

Ale to poczucie uruchomiło w jego mózgu empatię poznawczą, która pozwala analizować sytuację i szukać rozwiązań, ale również pozwala postawić wyraźną granicę pomiędzy emocjami podmiotu i innych, co często uniemożliwia zanurzanie się w emocjach bliskiej osoby. Wzmacnia za to zdolność do poszukiwania rozwiązań analitycznie i poznawczo, co jest bardzo praktyczne w pragmatycznym świecie, w którym żyjemy. Gdybyśmy mogła przeskanować mózg swojego partnera, zobaczyłabyś, że gdy przedstawił on swoje rozwiązania twoich problemów udało mu się złagodzić jego ból.

Jego mózg nie zauważy już twoich emocji, ponieważ wyłączył obszar emocjonalnej empatii, szukając praktycznego rozwiązania twojego problemu za pomocą empatii poznawczej.

To, co naprawdę się dzieje na linii emocji kobieta – mężczyzna, nie jest rozbieżnością punktów widzenia, ale wykorzystaniem różnych procesów mózgu. Musimy zatem wyciągnąć wniosek, że życie emocjonalne mężczyzny nie jest mniej bogate i mniej ważne niż życie kobiety, ale że po prostu funkcjonujemy inaczej na poziomie mózgowym. Może to powodować wiele problemów w zrozumieniu, ale także może być źródłem pewnej komplementarności.


Na podstawie: nospensees.fr