Go to content

Kiedy ktoś próbuje przekroczyć twoje granice. Dziewięć  niezdrowych zachowań, na które nie musisz pozwalać

Fot. iStock

Rzadko kiedy myślimy, że ktoś chciałby nas źle potraktować, wykorzystać. To się jednak zdarza, zwłaszcza w toksycznych relacjach, które przesuwają nasze granice na skraj przepaści, z której mogą spaść. Jeśli w jakieś relacji czujesz niepokój, jest ona inna od tych, w których masz poczucie komfortu i bezpieczeństwa, warto się przyjrzeć tej znajomości. Być może masz blisko siebie kogoś, kto w różny sposób próbuje naruszyć twoje granice, by wykorzystać cię do zaspokojenia własnych potrzeb i celów.

Psychologiczna nagląca potrzeba

Psychologiczna nagląca potrzeba jest pojęciem, które wyjaśnia nasze zachowanie, kiedy czujemy, że musimy zareagować na coś, zanim będzie za późno. Może to być odbierane jako forma manipulacji, zmuszenie cię do decyzji, rozmowy, wyrażenia swojej opinii w nadziei, że zareagujesz impulsywnie, co później zostanie wykorzystane przeciwko tobie.

Częste próby „schwytania cię”

Czy kiedykolwiek poznałaś kogoś, kto nieustannie o tobie myśli? Wysyła SMS-y, dzwoni, pyta, co u ciebie. To niekoniecznie powinno ci schlebiać, zwłaszcza, gdy ta uwaga jest interesowna. Spróbuj takiej osobie odmówić pomocy, gdy o to poprosi, a wtedy poznasz jej prawdziwą naturę. Jej zainteresowanie ma w tobie wzbudzić poczucie winy, gdy nie pozwalasz być używaną.

Brak uznania dla twoich emocji

Ta relacja sprawia, że czujesz się zdezorientowana, twoje emocje są podważane, twoje opinie ignorowane, nie uzyskujesz odpowiedzi na pytania, zastanawiasz się, czy to co czujesz jest słuszne.

Życie twoim życiem

Są ludzie, którzy nie potrafią żyć swoim życiem, tylko nieustannie potrzebują w nim obecność innych, a każda twoja odmowa wiąże się z obrażaniem, fochem, a nawet agresją. Masz prawo do decydowania czego chcesz, na co pozwalasz, jak bardzo chcesz, by twoje życie było wykorzystywane jako pretekst działania dla innych.

Brak szacunku dla twojej prywatności

Twoja potrzeba przestrzeni i prywatności zawsze powinna być szanowana. Zasługujesz na to. Każdy na to zasługuje. Unikaj ludzi, którzy tego nie rozumieją, nie szanują, one zawsze będą naruszać twoje granice.

Próby naruszenia twoich granic

Manipulanci nie boją się autorytetu, za nic mają uczucia i myśli innych. Lubią przesuwać czyjeś granice, zdobywać to, czego chcą przy pomocy przymusu, strachu lub manipulacji. Mają skłonność powtarzania w kółko sytuacji, w której w końcu się poddacie. Potrafią mówić, robić te same rzeczy tak długo aż poczujecie zmęczenie lub złość. To bardzo subtelny rodzaj manipulacji.

Brak równości

W relacji z kimś, kto narusza twoje granice nigdy nic nie będzie równe i wspólne. Zawsze będziesz czuła się tak, jakbyś była gorsza, a do tego wykorzystywany, maltretowana lub poniżana. Nie toleruj takich zachowań.

Działanie za twoimi plecami

Jeśli wiesz, że ktoś co innego ci mówi, a co innego robi lub przekazuje za twoimi plecami, odpuść sobie tę znajomość. Jeśli tego nie zrobisz, zawsze będziesz się rozbijać o potrzebę kontroli, tego, że on czy ona muszą wiedzieć, co się dzieje w twoim życiu.

Szantaż emocjonalny

Masz poczucie winy, gdy czegoś odmawiasz albo nie angażujesz jej czy jego w swoich planach? Zastanów się, czy podobne uczucia towarzyszą ci wobec innych przyjaciół, znajomych. Jeśli odpowiedź będzie brzmiała „nie”, przyjrzyj się relacji z kimś, kto być może próbuje manipulować tobą emocjonalnie i psychicznie.


źródło: Psychcentral