Go to content

12 sygnałów ostrzegawczych, które mówią, że związałaś się z psychopatą

W stanie zakochania trudno wymagać od partnerów, by spojrzeli na siebie nie przez różowe okulary, ale chłodnym okiem. To jednak większości z nas oszczędziłoby bolesnych rozczarowań i nieskutecznych poszukiwań drugiej połowy. Ale czy ktokolwiek pod wpływem hormonów czy emocji, rozkładał na czynniki pierwsze swoją miłość?

Z powodu niedopasowania, związki się rozpadają. Jedne rozluźnia upływający czas, w innych okazuje się, że partner nie do końca jest taki, jaki być powinien. Bo to, z kim tak naprawdę się wiążemy, zazwyczaj wychodzi na jaw po dłuższym czasie. Wspólne doświadczenia zbliżają, pozwalają lepiej się poznać i zrozumieć drugą osobę. Albo otwierają oczy na to, jak bardzo myliliśmy się co do niej.

Psychopata — najgorszy kandydat na partnera

Szacuje się, że około 0,2% do 3,3% ogółu społeczeństwa to psychopaci — głównie mężczyźni. Są to osoby antyspołeczne, niezdolne do empatii, nieodczuwające poczucia winy, z wyrachowaniem wykorzystujące nieświadome ofiary. Najczęstszymi, bo najłatwiejszymi do omotania ofiarami, są osoby z niskim poczuciem wartości, zagubione, zranione w poprzednich związkach i z depresją. Żadna kobieta nie chciałaby się pewnego dnia obudzić w łóżku z psychopatą. A jednak wiele z nas uświadamia sobie, że pod fasadą miłego, troskliwego faceta, kryje się zupełnie inny, trochę przerażający człowiek.

Dlaczego trudno jest rozpoznać, że nasz partner może nas skrzywdzić? Ponieważ psychopaci to nie tylko stereotypowe osiłki lubiące dręczyć małe zwierzątka, ale inteligentni ludzie, czasem na wysokich stanowiskach, którzy potrafią dobrze się kamuflować. Nikt z nich raczej nie krzyczy i nie biega z nożem po mieście. Psychopata ma za to szereg innych cech, które powinny stać się dla każdej kobiety światełkiem ostrzegawczym.

12 sygnałów ostrzegawczych, które mówią, że związałaś się z psychopatą

1. Kłamie dla przyjemności

Psychopata bez zająknięcia wymyśla wszystkie kłamstwa, aby osiągnąć swój cel. Robi to dla czystej przyjemności, aby uzależnić od siebie partnerkę, przejąć nad nią kontrolę. Potrafi wymyślić sobie pół życia i na bieżąco dopowiada do tego pasujące wersje.

2. Nie uznaje norm i zasad

Wygląda na nonszalanckiego buntownika, a jednak to typ osoby, która nie potrafi funkcjonować zgodnie z ustalonymi zasadami czy normami. To nie typ rewolucjonisty, a trochę anarchisty, który ma wszystko gdzieś i swoje, częste naginanie granic zachowania tłumaczy swoimi potrzebami, nie licząc się z konsekwencjami. Jak sobie wymyśli, tak robi.

3. Narzuca szalone tempo związkowi

Już po pierwszej randce ma ochotę zaciągnąć cię do łóżka, po miesiącu znajomości chce się do ciebie wprowadzać, a po trzech żenić z tobą. Szalone tempo nie jest objawem bezwarunkowej miłości! To raczej świadczy o  obsesji i chęci przywłaszczenia kobiety na wyłączność.

4. Sprawnie manipuluje

Powie ci wszystko to, co chcesz usłyszeć. Przedstawi ci takie argumenty, które nawet gdy wcześniej cię niepokoiły, teraz wydają się całkiem sensowne. Psychopaci mają wielki talent do osiągania swoich założeń rękoma innych. Największą radość ma w sytuacji, gdy jego starania powodują konsekwencje w życiu innych, np. skłócenie z rodziną.

5. Nie uznaje swojej winy

Robi źle, ale gdy musi ponieść tego konsekwencje, nie chce ich uznać. Wg niego może on pozwalać sobie bezkarnie na wszystko, nie oglądając się na innych. Cokolwiek by się nie zadziało, wina zawsze będzie leżała po twojej stronie, albo zrzuci to na karb niesprzyjającej sytuacji.

czytaj dalej

Fot. iStock/jpa1999

1/1 12 sygnałów ostrzegawczych, które mówią, że związałaś się z psychopatą

6. Przejawia sadystyczne skłonności 

Lubi sprawiać komuś ból (nie tylko ten fizyczny), nie widzi nic złego np. w kopnięciu ujadającego obok psa, żeby go uciszyć. Niszczy i demoluje bez zawahania to, co nie należy do niego. Nie ma szacunku do ludzi, zwierząt i przedmiotów.

7. Wyżywa się, gdy ma zły humor

Szukając ujścia dla złego humoru, psychopata będzie zaczepiał, mówił złośliwe rzeczy, obrażał, by sprowokować awanturę. Szybko się nakręca w gniewie i nie potrafi ugryźć się w język, by nie sprawiać przykrości innym.

8. Nie wzrusza się

To jedna z głównych cech charakteryzujących psychopatów — brak empatii i uboższy, niż u innych, sposób odczuwania i wyrażania emocji. Zachowuje się jak twardy głaz, co może wyglądać na postawę w typie macho, jednak to nie poza, a prawdziwe deficyty.

9. Uważa, że jest najważniejszy

Psychopata z radością koncentruje uwagę bliskich na sobie. To egoista, który jest w stanie zrobić wiele, by zostać zauważonym. Mężczyzna w związku może posłużyć się nawet szantażem np. popełnienia samobójstwa, by skupić uwagę i zaangażowanie partnerki wyłącznie na sobie.

10. Nie planuje przyszłości 

Żyje tu i teraz, nie zastanawia się nas wspólnymi planami i pomija kwestię poczucia bezpieczeństwa kobiety, z którą przecież jest w związku. Często tkwi też w przeszłości, która bywała dla niego traumatyczna. Rozpamiętuje wszystko to, co było dla niego przykre i chętnie rozmyśla nad planem odegrania się za doświadczone krzywdy.

11. Seks jest dla niego najważniejszy

Jest wspaniałym kochankiem, który zdaje się mieć w małym paluszku wszystkie tajniki sztuki miłosnej. Miał wiele partnerek, ponieważ kreuje się na czarującego i uwodzicielskiego faceta. Nawet w związku nie potrafi dotrzymać wierności i decyduje się nawet na seks bez zabezpieczenia na boku. Dla niego liczy się przyjemność tu i teraz. To stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia kobiet, które miały z nim styczność.

12. Jego mimika i gesty bywają przesadzone 

Ponieważ psychopata m problem z odczuwaniem i wyrażaniem emocji, przez nadmierne używanie rąk, gestów i min próbuje w wyuczony sposób ubogacić swój przekaz. To często prowadzi do odgrywania różnych scenek, które mają zamaskować problem. Gdy dodatkowo partner unika pewnych tematów, zmienia je tak, by jemu było wygodnie, kobieta powinna być bardziej czujna względem partnera.

Jeśli zauważysz pojedynczą cechę z powyższego zestawienia u swojego partnera, nie oznacza to, że jest on psychopatą. Ludzie mogą cierpieć z powodów różnych zaburzeń, a niektórzy po prostu mogą przejawiać pewne zachowanie, wynikające np. z braku dojrzałości. Jednak gdy problemy zauważają twoi bliscy, lepiej jest przyjrzeć się dokładniej, z kim chcesz iść przez życie, by się mocno nie rozczarować.

źródło: kobietapo30.plkobieta.wp.pl