Lifestyle Psychologia

Emocje i postawy, które niesłusznie określamy jako negatywne

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
3 czerwca 2017
Fot. iStock/Borut Trdina
 

Podobno nie ma złych emocji, są tylko te, które przeżywamy w niewłaściwy sposób lub nie umiemy sobie z nimi odpowiednio poradzić. Często jednak pewne uczucia i postawy traktujemy jako gorsze, mówimy, że są złe, negatywne i tym samym nie pozwalamy sobie na bycie autentycznym i szczerym – bo przecież człowiek nie składa się z samych radości, uniesień i wzruszeń! Mieszka w nas także smutek i złość, pojawia się uczucie zagubienia, upór czy bunt- ważne, by nie wypierać ich, pozwolić sobie na ich przeżywanie i dostrzec rolę, jaką pełnią w naszym życiu.

Złość

Złość to uczucie z fatalnym PR-em. Mawiamy, że szkodzi piękności, unikamy jej okazywania, udajemy, że nas nie dotyczy i w ogóle jej nie odczuwamy. A przecież każdy z nas ma prawo do złości! Gdy widzimy niesprawiedliwość lub sami jej doświadczamy, gdy ktoś nas oszukuje lub przekracza pewne granice, coś nam nie wychodzi pomimo naszych starań, pojawia się właśnie złość i nie ma co się oszukiwać, że jest inaczej. Mało tego, tłumienie w sobie tego uczucia prowadzi do jego spotęgowania i narastania wewnętrznego napięcia i frustracji. Lepiej spotkać się ze złością oko w oko, pozwolić sobie na jej okazanie i wyzwolić się z niej – poczujemy się lepiej, zdrowiej i będziemy gotowi, by iść dalej.

Smutek

Uczucie to jest normalną, ludzka reakcją na spotykające nas przykre wydarzenia. Nikt nie lubi być smutnym, ale każdy od czasu do czasu jest. I choć świat dookoła powtarza „keep smiling”, zachęca do pozytywnego myślenia i czerpania radości z każdej chwili, to smutek, płacz, odczuwany żal i poczucie straty pozwalają na oczyszczenie się, wewnętrzne katharsis, emocjonalne odrodzenie. Uczucia te są także sygnałem dla innych – oto ja, wrażliwa, empatyczna, otwarta na emocje. Oto ja – człowiek.

Egoizm

Nikt z nas nie chce, by inni postrzegali go jako egoistę, choć dla własnego dobra, każdy z nas powinien nim po trochę być! Pozytywny egoizm to nic złego – to, że lubisz siebie, akceptujesz własne niedoskonałości i wady, dbasz o swoje potrzeby i od czasu do czasu stawiasz je na pierwszym miejscu, jest wręcz konieczne dla zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia. Jeśli nikogo nie krzywdzisz swoim zachowaniem to nie musisz się martwić – walcz o swoje marzenia, realizuje pragnienia i ciesz się życiem!

Bunt

Jaki byłby świat bez buntowników i rewolucjonistów! To oni popychają go do zmian, inspirują i motywują. Nie bój się zatem uczucia buntu, który zrodził się gdzieś wewnątrz ciebie – to jasny sygnał, że pora coś zmienić, że jakaś sfera życia przestała ci odpowiadać i wymaga modyfikacji. Zasady są ważne, ale czasami warto je złamać, by odkryć nową jakość i zrobić krok do przodu.

Zagubienie

Czujesz się zagubiona? Wspaniale, bo to oznacza, że przed tobą czas odkrywania, zmian i szukania nowej drogi. Choć poczucie zagubienia nie jest przyjemne, to nie sposób go uniknąć. Każdy człowiek napotyka w swoim życiu na momenty przełomowe, kryzysy, które zmuszają go do zmiany swojej dotychczasowej drogi i obrania nowego kierunku. A to prowadzi do rozwoju, nowych doświadczeń, zwiększania swojego potencjału i poszerzania wiedzy na temat samego siebie.

Podejmowanie ryzyka

Ryzyko kojarzy nam się z niebezpieczeństwem, czymś groźnym i niepewnym. Jedni unikają go za wszelką cenę, inni szukają, gdzie tylko można i wychodzą mu naprzeciw z radością. Pewne jest jedno – nie da się przejść przez życie bez podejmowania jakiegokolwiek ryzyka! Towarzyszy ono każdej zmianie, innowacji, nowości i wcale nie jest niczym złym. Kto nie ryzykuje, ten nie odnosi sukcesów – komfort i bezpieczeństwo są ważne, ale mały dreszczyk niepewności i skok adrenaliny to dopiero życie!

Lenistwo

W dzisiejszych czasach bezczynne siedzenie i leniuchowanie traktowane jest wręcz nagannie – nauczyliśmy się być ciągle zajęci, w biegu, w wiecznym niedoczasie i ze zbyt dużą ilością obowiązków. A przecież każdy z nas potrzebuje chwili odpoczynku i wyłączenia się z życia! Przestańmy ganić się za to, że leżymy po prostu gapiąc się w niebo zamiast gonić za kolejnym projektem i odhaczać punkty z listy rzeczy do zrobienia – takiego lenistwa potrzebuje od czasu do czasu nasz umysł! Potraktujmy to jako przerwę techniczną i inwestycję w siłę do działania, kreatywność i zdrowie psychiczne – brzmi znacznie lepiej, prawda?

Upór

Bycie upartym wcale nie oznacza, że jesteś zamknięta na sugestie i dobre rady innych, ale że trzymasz się wyznaczonego celu i dążysz do realizacji zamierzonych planów. To oznaka twojej wewnętrznej siły, determinacji i niesłabnącej motywacji. Jeśli nie stoisz przy swoim zdaniu jedynie dla przekory lub by nie dać innym satysfakcji, ale czujesz, że jesteś na dobrej drodze i pomimo różnych podpowiedzi, a nawet przeciwności losu, powinnaś się jej trzymać, to idź za głosem intuicji i zaufaj swoim przeczuciom.


Lifestyle Psychologia

Kochana Siostro! Dziękuję ci nie tylko za to, że jesteś, lecz także za to, że pokazałaś mi, jak być kobietą, jak żyć i cieszyć się każdym dniem

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
3 czerwca 2017
Fot. iStock/DariaZu
 

To obok matki najważniejsza kobieta w życiu kobiety, która ją ma. Siostra, to słowo, które nosi w sobie duże pokłady emocji i uczuć, kojarzy się z miłością, przyjaźnią, zaufaniem, tęsknotą oraz – nierzadko – zazdrością. To osoba, bez której nie wyobrażasz sobie życia, a te kobiety, które jej nie mają, żałują, że nie poznały smaku siostrzanej więzi. Za co jesteśmy wdzięczne osobie, z którą spędziłyśmy kawał życia? I to nieważne, w jakich relacjach, bo wiadomo, że życie różnie się układa i można mieć do siebie pretensje, nie mieć kontaktu, jednak mimo wszystko, jest to dalej ktoś ważny w życiu. Co dla ciebie zrobiła? Z co możesz jej podziękować i być jej wdzięczna?

Możesz ją jawnie krytykować, a ona i tak będzie cię kochać i cię nie opuści

Wiele rzeczy, które ona robi, nie są zgodne z twoimi przekonaniami. Możesz krytykować ją za lekkomyślne podejście, nierozsądne (twoim zdaniem) decyzje oraz życie chwilą bez myślenia o konsekwencjach i przyszłości. Denerwowało cię, kiedy ty przed maturą zarywałaś noce, a ona przed swoimi egzaminami zamiast kuć, zapraszała koleżanki, z którymi plotkowała i głośno się śmiała. A mimo wszystko dobrze jej poszło i dostała się na wymarzone studia. Wiele razy przeprowadzałaś z nią poważne rozmowy, że powinna się mocniej przyłożyć do nauki, a ona zawsze odpowiadała, że życie ma się tylko jedno, a młodość tak szybko mija… I choć używałaś często mocno słów, ona tylko na chwilę się na ciebie obrażała i wychodząc trzaskała drzwiami, ale zaraz wracała i mocno się do ciebie tuliła. Bo wiedziała, że się o nią martwisz i chcesz dla niej jak najlepiej.

 Nauczyła cię zdrowej rywalizacji

Siostry często ze sobą rywalizują. O uwagę rodziców, o lepsze wyniki w nauce, o to, która jest ładniejsza i mądrzejsza. Jednak choć możesz czuć się źle i być zazdrosna, kiedy jej się udaje, a tobie nie, to w głębi duszy cieszysz się z jej sukcesów. Bo w końcu to twoja siostra, która nie chce cię skrzywdzić, a jedynie chce sprostać swoim ambicjom i być spełnioną kobietą. Dlatego pamiętając, jak się czujesz w tych momentach, chcesz być lepsza. Jej sukcesy cię motywują do zmiany i pracy nad sobą.

W  dzieciństwie przeżyłyście wiele niezapomnianych chwil

Pamiętasz wspólne wakacje u dziadków? Zapach siana, ogniska nad stawem i wyprawy na jagody? Z nikim nie przeżyłaś tyle, co z nią. Teraz, kiedy prowadzicie dorosłe życie, a dzieciństwo jest dla was daleką przeszłością, lubicie siąść przy kawie, wziąć zdjęcia i wspominać. Nie brakuje przy tym wzruszeń i śmiechu, którego nie możecie powstrzymać. Czujecie się tak, jakbyście na nowo przeżywały tamte chwile i przygody. W tych momentach jesteście sobie szczególnie bliskie, bo łączy was coś, czego nikt nigdy wam nie odbierze.

Fot. iStock/Sasiistock

Fot. iStock/Sasiistock

 

Zawsze cię rozumiała, bo przechodziła w domu to samo, co ty

Kłótnie, utrata pracy któregoś z rodziców, zdrada, choroba bądź rozwód – to tylko niektóre sytuacje, które mocno wpływają na psychikę członków rodziny, a przede wszystkim na dzieci. Muszą się one odnaleźć w nowej sytuacji, często zostają pozostawione same sobie, bo rodzice muszą uporządkować swoje sprawy. W tych momentach rodzeństwo powinno być dla siebie oparciem i trzymać się razem. – Kiedy tata wyjechał za granicę, mocno to przeżyłam. Runął mój cały bezpieczny świat. W tym momencie najważniejsza stała się siostra, która czuła to samo, co ja, chociaż rozstanie przeżywałyśmy na różny sposób. Ja często płakałam, ona udawała twardą. Ale zawsze wtedy, kiedy było mi naprawdę smutno, mocno mnie tuliła. Wiedziałam, że to pomaga nie tylko mi, lecz przede wszystkim jej. Tej twardej i nieokazującej słabości dziewczynie – mówi 30-letnia Zosia. – Jestem jej za to wdzięczna, że odważyła się przełamać i była przy mnie wtedy, kiedy jej potrzebowałam. Bez niej bym tego nie przeżyła…

 Poznałaś dzięki niej wartościowych ludzi

Twoja siostra przebywała w innym towarzystwie niż ty i dzięki temu nawiązałaś wartościowe znajomości. Wiesz, że możesz liczyć na ich pomoc, której ci nie odmówią. Bo siostra ich przyjaciółki jest dla nich ważna i zawsze pod ich opieką. Nigdy nie zapomną, jak wpadałaś do pokoju i z uśmiechem wyjawiałaś tajemnice i kompromitujące sytuacje z życia siostry.

Godzinami słucha o twoim ukochanym dziecku i jego dniu

– Cześć, co słychać?- pytasz. – U mnie dobrze, ale wyobraź sobie, że Marysia w nocy… – twoje rozmowy z siostrą zaczynają się zazwyczaj w ten sposób? Wiesz, że tylko ona wysłucha godzinnych zachwytów nad tym, co twoje dziecko robiło w nocy, co jadło i jak śmiesznie się zachowało na placu zabaw.

Nauczyła cię być kobietą

W przeszłości mogłaś mieć wiele kompleksów. Cierpiałaś z tego powodu, ale  wstydziłaś się powiedzieć o nich przyjaciółkom, dlatego zwierzałaś się siostrze, której ufałaś. Ona cię zawsze wspierała i dodawała otuchy. Przyznałaś się jej, że masz niską samoocenę – a ona wtedy pracowała nad tobą tłumacząc ci, że jesteś wartościową osobą, która ma wiele do zaoferowania. Kiedy przybrałaś na wadze i źle się czułaś sama ze sobą – chodziła z tobą na basen i ćwiczyła w domu. Dzięki niej wyrosłaś na świadomą siebie kobietę i za to jesteś jej wdzięczna.

Pogoniła tego dupka, który złamał ci serce

Była przy tobie, kiedy miałaś złamane serce. I nie przepuściła temu dupkowi, który na dyskotece poszedł odprowadzić do domu nową koleżankę, która bała się wracać sama. Zaplanowała zemstę, bo nie mogła patrzeć, jak cierpisz po tym nic nie wartym typie, który nie zasługiwał na tak wspaniałą dziewczynę, jak ty. To dzięki niej nie wróciłaś do niego i nie zmarnowałaś sobie życia.

A ty za co jesteś wdzięczna swojej siostrze? Powiedziałaś jej kiedyś o tym? Jeśli ona nie wie od ciebie tego, co dla ciebie zrobiła, może właśnie nadszedł ten moment, kiedy powinnaś jej wyznać: tak się cieszę, że ciebie mam i że jesteś. A najbardziej jestem ci wdzięczna za… Otwórz się i swoje serce. Bo siostra to jeden z największych skarbów, jakie masz:)


Lifestyle Psychologia

Mistrzowskie Warsztaty Agaty Steczkowskiej. Przyjdź i odkryj w sobie talent, niemożliwe nie istnieje

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
3 czerwca 2017
Fot. Archiwum Agata Steczkowska

Mamy swoje życia, swoje kariery, rodziny i obowiązki, ale często wciąż odczuwamy pustkę, którą trudno nam wypełnić. Czas płynie, a my ciągle jeszcze szukamy odpowiedniej dla siebie ścieżki rozwoju osobistego. Jeśli chcecie spróbować odkryć w sobie talent, wspaniałą możliwością będą dla was Mistrzowskie Warsztaty Artystyczne Agaty Steczkowskiej. Najbliższa edycja rusza już 1 lipca, w Starachowicach.

Idea jest prosta: przez 10 dni, we wspaniałej atmosferze będziesz uczestniczyć w wybranych przez siebie zajęciach.  Możesz tańczyć, śpiewać, rysować, próbować swoich sił na scenie jako aktor, malować czy rzeźbić. Możesz zrealizować marzenia, przełamać wstyd i strach, zbudować na nowo swoją pewność siebie. Zaskoczyć siebie i innych tym, co potrafisz, choć do tej pory nie zdawałeś sobie z tego sprawy. Na koniec warsztatów, weźmiesz udział w wielkim przedstawieniu, podczas którego będziesz mógł zaprezentować wszystkim swoje umiejętności, na scenie. Twórcze podejście do nauczania i autorskie programy pomogą ci przełamać wszelkie ograniczenia, zainspirować się do dalszej nauki.A5

Motywacja i ciekawość, chęć odkrywania w sobie talentu, przekraczania swoich możliwości i przełamywania oporów, w połączeniu z profesjonalizmem instruktorów, prawdziwych mistrzów w swoich dziedzinach, prowadzących zajęcia

Mistrzowie to prawdziwe autorytety w swoich dziedzinach, ludzie o zdolnościach pedagogicznych, którzy wiedzą jak pokierować twoim rozwojem, jak zachęcić cię do kontynuacji pielęgnowania odkrytego w sobie talentu.

Na warsztatach nie będzie dla ciebie rzeczy niemożliwych. Tam możesz i potrafisz naprawdę wszystko, dlatego nie usłyszysz słów „nie dam rady”.

Udział w Warsztatach mogą wziąć osoby w każdym wieku, bo talent nie zagląda w metrykę:). Są jeszcze wolne miejsca, więc koniecznie zajrzyjcie na stronę warsztatów na  Facebooku.

 

 

 


Zobacz także

Makijaż z Maffashion – współpraca marki Makeup Revolution ze znaną Influencerką

To takie miejsce, które każdy powinien poznać i doświadczyć niesamowitych emocji z nim związanych. O czym mowa?

Zdrowy związek oparty jest na szacunku, zaufaniu i trosce. Ubliżanie i obrażanie jest formą przemocy