Go to content

13 cech, które zdradzają prawdziwego narcyza

Jak odróżnić narcyza od osoby pewnej siebie? To bardzo proste
Fot. iStock / RyanJLane

Kto z nas choć raz w życiu nie spotkał na swojej drodze narcyza z prawdziwego zdarzenia? Człowiek zapatrzony w siebie, tak bardzo pewien swoich atutów i mocy sprawczej, to nie jedyne wyznaczniki osoby, która kocha najczęściej tylko siebie. Ma wdzięk i charyzmę, określa się mianem człowieka sukcesu i znakomicie potrafi wpływać na inne osoby. 

Gdy spotykasz narcyza-mężczyznę, może ci się nawet wydawać, że to facet doskonały. Bo jego przeświadczenie o własnej wyjątkowości nie bierze się przecież znikąd. Ale za fasadą ideału, kryją się inne, niej sympatyczne cechy, które przy bliższym poznaniu nie dodają mu uroku. Czy potrafisz określić, czym tak właściwie charakteryzuje się „rasowy” narcyz? Jeśli tak, jesteś bezpieczna, bo nie pozwolisz się omotać jego niewątpliwym urokiem i zaletami. A jeśli nie miałaś jeszcze kontaktu z narcyzem, poznaj jego cechy i omijaj go z daleka.

13 cech, które zdradzają prawdziwego narcyza:

1. Ma rozbuchane ego

Czuje się lepszy od otoczenia i potrafi dać temu wyraz. Nie zawsze okazuje szacunek innym, żyjąc w wykreowanym przez siebie micie zwycięzcy, człowieka w czepku urodzonego. Chce zawsze imponować innym i czuć się lepszym od nich.

2. Chce być wyjątkiem od reguły

Niezwykłym, podziwianym i uwielbianym przez wszystkich. Dla własnej przyjemności narusza zasady i normy społeczne, nie przejmując się konsekwencjami. Traktuje życie jako wyzwanie i nie przejawia wielkiej skruchy za sytuacje, w których przekracza dopuszczalne granice.

3. Wymaga uwagi

Uważa się za centrum świata, oczekując od innych, że docenią to i będą gotowi spełnić jego oczekiwania. Wierzy w swoją wyjątkowość i chętnie otacza się ludźmi jego pokroju lub przynajmniej takich, którzy są w stanie patrzeć na niego zupełnie bezkrytycznie.

4. Obraża się na krytykę

Rozmowa z narcyzem jest sympatyczna do momentu, gdy wszystko idzie po jego myśli. Gdy pada krytyka pod jego adresem, zamiast chwili refleksji, narcyz po prostu ją od siebie odsuwa. Jest gotów obrazić się za uwagi nie po jego myśli i szybko ucina niekomfortowe znajomości.

5. Jest charyzmatyczny

Przyciąga do siebie ludzi, bo posiada nieodparty urok. Chętnie wykorzystuje swoje atuty i korzysta z łatwości w uwodzeniu. Skupia na sobie uwagę rozmówców, ma satysfakcję, gdy otacza go wianuszek zainteresowanych dziewczyn. Schlebia mu to, ale jednocześnie szybko nudzi się zainteresowaniem kolejnych kobiet, szukając nowych wyzwań.

6. Manipuluje

Wykorzystuje swoje zalety i ukrywa jednocześnie wady, starając się ugrać dla siebie jak najwięcej. Nie brzydzi się technikami manipulacji, wykorzystując innych ludzi do osiągnięcia własnych celów. Tworzy atmosferę niepokoju i braku zaufania, wpływając na słabsze jednostki w pracy.

7. Ma kruche ego

Pod fasadą umiłowania własnej osoby i bezczelnego podejścia do innych, może ukrywać się mały chłopiec, który tylko zgrywa macho. Może być nadwrażliwy na krytykę i chronić swoje kruche ego. Aby to zamaskować, stwarza pozory, wykorzystuje ludzi, majątek lub pozycje w pracy, chcąc dobrze wyglądać we wszystkich aspektach życia.

8. Winnych szuka gdzie indziej 

W przypadku zawalenia jakiegoś zadania czy niepowodzenia np. w pracy, narcyz nie bierze na siebie odpowiedzialności. Prędzej poszuka winnych, wyłączając z tego własną osobę. Nie chce dopuścić do siebie świadomości, że to jego błędy są przyczyną porażki.

9. Nie jest wymarzonym partnerem

Trudno oczekiwać po kimś, kto najczęściej kocha tylko siebie, że obdarzy bezwarunkowym uczuciem inną osobę. Ponadto jego rozbuchane ego popycha do zachowań, które przekreślają szansę na poważne związki. Narcyzowi wydaje się, że akurat jemu nawet zdrada będzie wybaczona, więc wcale się nie przejmuje konsekwencjami. Często traktuje partnerki jako ozdoby pasujące w danym momencie do jego stylu życia.

10. Ani myśli się zmieniać

Narcyzowi jest dobrze samemu ze sobą, więc wątpliwe jest, by zechciał się zmienić ze względu na drugą osobę. Uważa się za lepszego, więc wszelkie niedociągnięcia zrzuca na innych. Cały czas karmi własne ego, co nie pozwala mu dokonać potrzebnej zmiany.

11. Nie wie, że rani innych

Działając zawsze na swoją korzyść, narcyz nie ma świadomości, jak bardzo przy tym może ranić ludzi. Skupiając się na własnych uczuciach, nie ogląda się na innych, nie wnika, jak jego postawa wpływa na ich samopoczucie. Wychodzi z założenia „co złego, to nie ja!”.

12. Nie jest empatyczny

Wielu narcyzów nie czuje empatii i współczucia dla innych. Jeśli w ogóle zastanawia się nad kimkolwiek, to raczej w kontekście złości, wykazania czyjejś winy, manipulacji i pogardy dla innych. Głęboko przeczuwają, że coś jest nie tak, ale nie potrafią wczuć się w emocje innych ludzi.

13. Uważa, że wszystko wie najlepiej

Jest przekonany o własnej nieomylności, bogatej wiedzy. Chętnie edukuje inne osoby podczas rozmowy, pozostając wyłącznie przy własnym stanowisku. Uważa, że jego przekonania są słuszne i nie boi się twardo obstawiać przy swoim, jako przy czymś oczywistym.


 

źródło: www.lifehack.org, zwierciadlo.pl