Lifestyle Psychologia

13 cech, które zdradzają prawdziwego narcyza

Redakcja
Redakcja
23 maja 2017
Jak odróżnić narcyza od osoby pewnej siebie? To bardzo proste
Fot. iStock / RyanJLane
 

Kto z nas choć raz w życiu nie spotkał na swojej drodze narcyza z prawdziwego zdarzenia? Człowiek zapatrzony w siebie, tak bardzo pewien swoich atutów i mocy sprawczej, to nie jedyne wyznaczniki osoby, która kocha najczęściej tylko siebie. Ma wdzięk i charyzmę, określa się mianem człowieka sukcesu i znakomicie potrafi wpływać na inne osoby. 

Gdy spotykasz narcyza-mężczyznę, może ci się nawet wydawać, że to facet doskonały. Bo jego przeświadczenie o własnej wyjątkowości nie bierze się przecież znikąd. Ale za fasadą ideału, kryją się inne, niej sympatyczne cechy, które przy bliższym poznaniu nie dodają mu uroku. Czy potrafisz określić, czym tak właściwie charakteryzuje się „rasowy” narcyz? Jeśli tak, jesteś bezpieczna, bo nie pozwolisz się omotać jego niewątpliwym urokiem i zaletami. A jeśli nie miałaś jeszcze kontaktu z narcyzem, poznaj jego cechy i omijaj go z daleka.

13 cech, które zdradzają prawdziwego narcyza:

1. Ma rozbuchane ego

Czuje się lepszy od otoczenia i potrafi dać temu wyraz. Nie zawsze okazuje szacunek innym, żyjąc w wykreowanym przez siebie micie zwycięzcy, człowieka w czepku urodzonego. Chce zawsze imponować innym i czuć się lepszym od nich.

2. Chce być wyjątkiem od reguły

Niezwykłym, podziwianym i uwielbianym przez wszystkich. Dla własnej przyjemności narusza zasady i normy społeczne, nie przejmując się konsekwencjami. Traktuje życie jako wyzwanie i nie przejawia wielkiej skruchy za sytuacje, w których przekracza dopuszczalne granice.

3. Wymaga uwagi

Uważa się za centrum świata, oczekując od innych, że docenią to i będą gotowi spełnić jego oczekiwania. Wierzy w swoją wyjątkowość i chętnie otacza się ludźmi jego pokroju lub przynajmniej takich, którzy są w stanie patrzeć na niego zupełnie bezkrytycznie.

4. Obraża się na krytykę

Rozmowa z narcyzem jest sympatyczna do momentu, gdy wszystko idzie po jego myśli. Gdy pada krytyka pod jego adresem, zamiast chwili refleksji, narcyz po prostu ją od siebie odsuwa. Jest gotów obrazić się za uwagi nie po jego myśli i szybko ucina niekomfortowe znajomości.

5. Jest charyzmatyczny

Przyciąga do siebie ludzi, bo posiada nieodparty urok. Chętnie wykorzystuje swoje atuty i korzysta z łatwości w uwodzeniu. Skupia na sobie uwagę rozmówców, ma satysfakcję, gdy otacza go wianuszek zainteresowanych dziewczyn. Schlebia mu to, ale jednocześnie szybko nudzi się zainteresowaniem kolejnych kobiet, szukając nowych wyzwań.

6. Manipuluje

Wykorzystuje swoje zalety i ukrywa jednocześnie wady, starając się ugrać dla siebie jak najwięcej. Nie brzydzi się technikami manipulacji, wykorzystując innych ludzi do osiągnięcia własnych celów. Tworzy atmosferę niepokoju i braku zaufania, wpływając na słabsze jednostki w pracy.

7. Ma kruche ego

Pod fasadą umiłowania własnej osoby i bezczelnego podejścia do innych, może ukrywać się mały chłopiec, który tylko zgrywa macho. Może być nadwrażliwy na krytykę i chronić swoje kruche ego. Aby to zamaskować, stwarza pozory, wykorzystuje ludzi, majątek lub pozycje w pracy, chcąc dobrze wyglądać we wszystkich aspektach życia.

8. Winnych szuka gdzie indziej 

W przypadku zawalenia jakiegoś zadania czy niepowodzenia np. w pracy, narcyz nie bierze na siebie odpowiedzialności. Prędzej poszuka winnych, wyłączając z tego własną osobę. Nie chce dopuścić do siebie świadomości, że to jego błędy są przyczyną porażki.

9. Nie jest wymarzonym partnerem

Trudno oczekiwać po kimś, kto najczęściej kocha tylko siebie, że obdarzy bezwarunkowym uczuciem inną osobę. Ponadto jego rozbuchane ego popycha do zachowań, które przekreślają szansę na poważne związki. Narcyzowi wydaje się, że akurat jemu nawet zdrada będzie wybaczona, więc wcale się nie przejmuje konsekwencjami. Często traktuje partnerki jako ozdoby pasujące w danym momencie do jego stylu życia.

10. Ani myśli się zmieniać

Narcyzowi jest dobrze samemu ze sobą, więc wątpliwe jest, by zechciał się zmienić ze względu na drugą osobę. Uważa się za lepszego, więc wszelkie niedociągnięcia zrzuca na innych. Cały czas karmi własne ego, co nie pozwala mu dokonać potrzebnej zmiany.

11. Nie wie, że rani innych

Działając zawsze na swoją korzyść, narcyz nie ma świadomości, jak bardzo przy tym może ranić ludzi. Skupiając się na własnych uczuciach, nie ogląda się na innych, nie wnika, jak jego postawa wpływa na ich samopoczucie. Wychodzi z założenia „co złego, to nie ja!”.

12. Nie jest empatyczny

Wielu narcyzów nie czuje empatii i współczucia dla innych. Jeśli w ogóle zastanawia się nad kimkolwiek, to raczej w kontekście złości, wykazania czyjejś winy, manipulacji i pogardy dla innych. Głęboko przeczuwają, że coś jest nie tak, ale nie potrafią wczuć się w emocje innych ludzi.

13. Uważa, że wszystko wie najlepiej

Jest przekonany o własnej nieomylności, bogatej wiedzy. Chętnie edukuje inne osoby podczas rozmowy, pozostając wyłącznie przy własnym stanowisku. Uważa, że jego przekonania są słuszne i nie boi się twardo obstawiać przy swoim, jako przy czymś oczywistym.


 

źródło: www.lifehack.org, zwierciadlo.pl


Lifestyle Psychologia

9 pytań, które pomogą ci zrozumieć, czy miałaś toksycznych rodziców i jak oni wpłynęli na twoje dorosłe życie

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
23 maja 2017
Fot. iStock/LittleBee80
 

Zobaczcie, jak często nie potrafimy zrozumieć pewnych naszych zachowań. Inni wytykają nam potknięcia, nawyki, przekonania, a my, choć wcale nie chcielibyśmy ich mieć, to jednak bezwiednie staliśmy się ich właścicielami. To, z czego zostaliśmy zbudowani ma swoje źródło w naszym dzieciństwie, w bagażu, w który wyposażyli nas nasi rodzice. I choć oni z pewnością w większości przypadków chcieli dla nas jak najlepiej, to niestety, bywa, że obarczyli nas rzeczami, które utrudniają nam bycie szczęśliwymi.

A może nasze zachowania są wynikiem tego, że nasi rodzice byli (często nadal są) bardzo toksyczni? Warto zdać sobie z tego sprawę, wówczas łatwiej pracować nad sobą, nad własną zmianą.

Odpowiedz sobie na tych kilka pytań.

Czy rodzice dawali ci wsparcie i poczucie bezpieczeństwa?

Może doświadczyłaś tak zwanej trudnej miłości, bo twoi rodzice uważali, że tylko taka najlepiej uzbroi cię na przyszłość. Wymagająca, oczekująca i surowa – być może nawet wierzysz, że taka miłość miała pozytywny wpływ na twoje życie. Ale jeśli rozsypujesz się po, porażkach, jeśli nie nieustannie boisz się odrzucenia, to najprawdopodobniej wynika to z bardzo małego poczucia bezpieczeństwa zapewnianego ci przez rodziców, z braku wsparcia, bo rodzice mówili: „musisz radzić sobie sama”.

Czy rodzice krytykowali cię nieustannie?

Każdy rodzic krytykuje od czasu do czasu swoje dziecko. Ale bywają rodzice, którzy zwracają uwagę swoim dzieciom przez cały czas. Być może słyszałaś na każdym kroku, że coś robisz źle: źle niesiesz kubek, źle się ubrałaś, źle coś powiedziałaś, źle się zachowałaś? Rodzice myślą często, że jeśli będą krytykować swoje dziecko, ono w przyszłości uniknie błędów. Ale to tak nie działa. Czy masz w sobie bardzo szorstkiego wewnętrznego krytyka, który nie pozwala ci być zadowoloną z samej siebie?

Czy rodzice zabiegali o twoją uwagę?

Cały czas chcieli być w obecni w twoim życiu, odciągali cię od różnych rzeczy. Słynne: „chcesz iść z koleżankami? A mamusia chciała zabrać cię a lody” z zaznaczeniem, jak ranisz uczucia rodzica, to spustoszenie w naszych emocjach. To tak ładnie wygląda, że rodzice z dzieckiem wszędzie i zawsze razem, ale tak naprawdę to pasożytnicza relacja. Trudno ci się uwolnić od rodziców, do dzisiaj dzwonią o każdej porze dnia i nocy ze swoimi problemami odbierając energię i czas, których dla siebie też potrzebujesz?

Czy usprawiedliwiasz złe traktowanie ciebie?

Twój ojciec cię bił? Może wyzywał i pił? A może mama potrafiła karać się zupełnie nieproporcjonalnie do wagi twoich przewinień? A ty wychowywana byłaś w przekonaniu, że na takie traktowanie zasłużyłaś? Jeśli tak, to być może do dzisiaj usprawiedliwiasz tych, którzy traktują ciebie bardzo źle, biorąc na siebie winę za ich zachowanie… To nie jest dobra droga.

Czy rodzice pozwalali ci na negatywne emocje?

Mogłaś się złościć, smucić, frustrować? A może wręcz przeciwnie, rodzice zawsze wymagali, byś była uśmiechnięta, zostawiali ciebie, gdy czułaś się inaczej. Takie lekceważenie uczuć w dorosłym życiu może prowadzić do depresji, sprawiać problem z radzeniem sobie z negatywnym opiniami na swój temat.

Czy masz wieczne poczucie winy, gdy nie zwracasz uwagi na uczucia rodziców?

Już jako dorosła masz problem z planowaniem wakacji, obiadu, sposobu spędzania świąt bez konsultacji z rodzicami? I nie wynika to z chęci spędzenia wspólnie czasu, ale ze strachu, że oni zaraz się obrażą, pomysł im się nie spodoba i będą ci robić wyrzuty? To sygnał, że wychowali się w toksycznej aurze, kiedy to ich uczucia zawsze musiały być na pierwszym miejscu, kiedy musiałaś tłumić własne emocje, aby potrzeby rodziców były zaspokojone.

Czy masz poczucie, że rodzice nieustannie cię kontrolują?

Wygląda to tak, jakby interesowali się twoim życiem – niewinnie. A tak naprawdę chcą mieć we wszystkim udział, współdecydować o każdym twoim ruchu. Bardzo często objawia się to tym, że obdarowują ciebie i twoją rodzinę drogimi prezentami oczekując zawsze czegoś w zamian. Sprawiają, że masz poczucie nieustannej zależności od nich.

Czy rodzice przekraczają twoje granice?

Przychodzi czas, kiedy my sami ustawiamy swoje granice. Prosimy, by nie wchodzić do pokoju bez pukania, nie czytać pamiętnika, nie przeglądać telefonu. Później, by rodzice nie ingerowali w wychowanie naszych dzieci, by chcąc wpaść na kawę, najpierw zadzwonili, bo możemy mieć inne plany, i tak dalej i tak dalej. Ale toksyczni rodzice tych granic zdają się nie dostrzegać, zawsze je przekraczają, naruszają. To powoduje, że pozwalamy też na to innym, jest nam bardzo trudno zadbać o swoją autonomiczność.

Czy czujesz się odpowiedzialna za szczęście swoich rodziców?

Słyszałaś, że dla ciebie zrezygnowali ze swojego szczęścia, ze swoich planów, z życiowych szans? Rodzice zakorzenili w tobie przekonanie, że dla ciebie poświęcili całe swoje życie? Niestety, to jedno z toksycznych zachowań, kiedy w nas tkwi poczucie odpowiedzialności za ich szczęście, kiedy robimy wszystko, by im było lepiej z poczucia winy, które w nas dawno temu pod wpływem ich słów zakiełkowało. A przecież to oni nie wzięli odpowiedzialności za swoje życie, znaleźli sobie kozła ofiarnego, na którego mogą zrzucić wszystkie swoje niepowodzenia. Nie jesteś im winna ich własnego szczęścia. Pamiętaj o tym.


źródło: lifehack.com

 


Lifestyle Psychologia

„Jestem taka niezorganizowana!”. Jeśli to o tobie, sprawdź 5 prostych wskazówek, dzięki którym ogarniesz chaos wokół siebie

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
22 maja 2017
Fot. iStock / KristinaJovanovic

Życie dzisiaj wydaje się być trudniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. W dobie internetu, maili i ciągłego dostępu do telefonu, zatracamy równowagę pomiędzy byciem tu i teraz a byciem w sieci. To może doprowadzić m.in. do stresu, depresji, wypalenia zawodowego i utraty zdrowia. Poza tym my, kobiety, musimy łączyć wiele ról. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia organizacja. Jeśli zauważyłaś, że wokół ciebie panuje chaos, poznaj wskazówki, które pomogą ci zachować równowagę i zdrowie. Weź głęboki wdech i uporządkuj swoje życie. Zobacz, jak możesz to zrobić.

Zrób hierarchię maili, czytaj tylko to, co ważne

Jocelyn K. Glei, autorka książki „Unsubscribe” twierdzi, że otrzymanie e-maila aktywuje pierwotny impuls w mózgu, który odpowiada za szukanie nagrody. Znaczy to tyle, że ciągle sprawdzamy skrzynkę z nadzieją, że może dostaliśmy jakąś fantastyczną wiadomość. A tak zazwyczaj się nie dzieje. Glei twierdzi, że jest to czynność, która zabiera nam czas. Radzi, by przeglądać maile dwa razy dziennie np. przez 30 minut – czas zależy od tego, ile ich dostajemy – i dokonywać selekcji. Jeśli widzimy, że dostaliśmy reklamę, nie musimy w nią wchodzić. Ceńmy swój czas i czytajmy tylko te wiadomości, które mogą mieć dla nas znaczenie.

Miej na uwadze, że twoja pamięć może być zawodna. Notuj wszystko

Zapisywanie wszystkiego, co masz zrobić, pomoże ci się lepiej zorganizować. Mając wszystko na papierze, dokonasz hierarchii zadań i unikniesz stresu, który często wynika z tego, że sobie nagle o czymś przypomniałaś. Możesz nosić ze sobą notatnik, kalendarz bądź korzystać z telefonu – wybierz taką formę, która najbardziej ci odpowiada. Tylko zapisuj wszystko na bieżąco, bo jeśli zostawisz to na później, możesz zapomnieć, co chciałaś zanotować.

Trzymaj wszystko na swoim miejscu

Jednym z najprostszych sposobów na uniknięcie chaosu jest odkładanie wszystkiego na swoje miejsce. Unikniesz stresu związanego z szukaniem potrzebnej rzeczy, którą musisz mieć na teraz. Zrób porządek w swoich rzeczach oraz w komputerze. Stwórz odpowiednie foldery, do których segreguj pliki. Jeśli wszystko będziesz miała ułożone według swojego systemu, będzie ci łatwiej coś wyszukać i unikniesz niepotrzebnych nerwów.

Znajdź czas na zaplanowanie dnia/tygodnia

Możesz spędzać 15 minut w ciągu każdego dnia np. wieczorem, na zaplanowanie dnia następnego. Da ci to poczucie kontroli nad sytuacją i pozwoli oswoić się z ilością obowiązków oraz opanować stres, który może się z nimi wiązać. Możesz także prowadzić takie sesje co tydzień. Będziesz panią swojego czasu i życia.

Unikaj wykonywania wielu czynności naraz

Jeśli masz do wykonania projekt i zbliża się termin jego zakończenia , powinnaś się poświęcić  jego wykonaniu i nie dać się wybić z rytmu. By mieć poczucie kontroli nad sytuacją, nie daj się rozproszyć przez technologię czyli np. sprawdzanie wiadomości co chwila bądź przeglądania tablicy na Facebooku.

Warto skorzystać z tych wskazówek, aby zachować zdrowie i unikać stresów. I tak mamy ich już za dużo.


 

Źródło: theguardian.com


Zobacz także

Siadać na desce sedesowej w publicznej toalecie czy nie? Czas rozwiać zakorzenione mity

30 rzeczy, które wydarzą się wtedy, gdy naprawdę pokochasz siebie i zaczniesz o siebie dbać

Witaj Szkoło! Praktyczny poradnik od marki Activejet