Lifestyle Psychologia Związek

12 kroków do stworzenia trwałego związku

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
31 marca 2018
Fot. iStock / Pekic
Następny

Co sprawia, że niektóre związki trwają i trwają – a ona i on są nadal szczęśliwi i zakochani jak przysłowiowe szczeniaki? Jak przetrwać próbę czasu?

Badania naukowe dotykające miłości są często oderwane od rzeczywistości. Po pierwsze trudno miłość zamknąć w laboratorium, po drugie trudno pewne miłosne perypetie odnaleźć w chętnych do zbadania studentach. Jest jednak jedno cudowne badanie – przeprowadzone na parach z co najmniej 10-letnim stażem. A obserwacje z niego wynikające to 12 rad od kochających długo i szczęśliwie :).

Można łatwo sprawdzić, czy daleko nam do szczęśliwych, miłosnych mistrzów. Co pomaga i jest cechą takiego związku?

Jak przetrwać próbę czasu? 12 kroków do stworzenia trwałego związku


 Czytaj dalej na następnej stronie

Źródło:  Is Long-Term Love More Than A Rare Phenomenon? If So, What Are Its Correlates?

Lifestyle Psychologia Związek

Jak zachowuje się dorosły człowiek, którego rodzic cierpiał na depresję?

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
31 marca 2018
Następny

Coraz więcej osób zmaga się z pewnymi objawami depresji. I nie mówimy tu wcale o chwilowym spadku energii, gorszych dniach, życiowych zakrętach. Chodzi o ludzi, którzy naprawdę mają problemy z codziennym funkcjonowaniem, wykonywaniem prostych czynności. Ich zdrowie i kondycja psychiczna to jedno. Zapominamy jednak, że większość tych dorosłych osób ma pod opieką dzieci, które patrzą na swoich rodziców i kompletnie nie wiedzą, co się z nimi dzieje. Jakie może mieć to dla nich skutki w przyszłości? 

Według najnowszych danych prawie 20 procent wykazuje pewne cechy, czy też zachowania typowo depresyjne. To co piąta spotkana na ulicy osoba. Statystyki są przerażające, a liczba osób cierpiących na depresję stale rośnie. Wpływ na to mają stres, przemęczenie, zbyt dużo pracy i zbyt mało odpoczynku, do tego znikoma aktywność fizyczna i nieodpowiednia dieta.

Czynniki zewnętrzne to tylko jedna strona medalu. Druga to genetyka. Stąd właśnie prawdopodobieństwo przekazania skłonności do depresji swoim dzieciom. Według badań z grudnia 2011 roku, 25 procent dzieci, których oboje rodziców zmagali się z depresją ma problem emocjonalne. Jakie?

Oto 8 najczęściej występujących zachowań, które pojawiają się u dorosłych, którzy będąc dziećmi byli świadkami walki rodziców z depresją:

1. Skłonności do uzależnienia

Zaobserwowano, iż dorosłe dzieci depresyjnych rodziców częściej uciekają w używki, by radzić sobie z „gorszymi” momentami w swoim życiu. Jak wskazuje Amerykańskie Towarzystwo Chorych na Depresję i Stany Lękowe (ADAA), około 20 procent z zaburzeniami nastroju ma problem z nadużywaniem alkoholu oraz substancji odurzających. Działa to również w drugą stronę – osoby pijące lub zażywające substancje psychotropowe mogą odczuwać pogłębione stany lękowe i zmienność nastojów. Specjaliści udowodnili, że na krótką metę takie metody łagodzą objawy depresji, jednak w dłuższej perspektywie pogłębiają chorobę.

2. Zachowania aspołeczne

Rodzice cierpiący na depresję rezygnują z wielu rodzinnych aktywności, rzadziej spędzając czas z dzieckiem, wybierając samotność. Dzieci uczą się świata poprzez obserwację i naśladowanie, dlatego w wieku dorosłym powielają zachowania rodziców zapamiętane z młodości. Zwłaszcza, gdy w dzieciństwie jedynym wzorcem są rodzice. Ci, zaniedbując obowiązki rodzicielskie, nie zapewniają malcom odpowiedniego wsparcia i nie zaspokajają jego potrzeb emocjonalnych. Sprawiają, że w dorosłym życiu stają się oni wycofani, wrogo nastawieni i powielający zachowania wyniesione z domu rodzinnego.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Lifestyle Psychologia Związek

Dlaczego inni się ciebie boją? Kilka sygnałów, że masz zbyt silną osobowość

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
31 marca 2018
Fot. iStock/anyaberkut

Masz wrażenie, że inni się ciebie boją? Nie potrafisz znaleźć przyczyny takiego stanu rzeczy? Nie martw się, prawdopodobnie masz po prostu silną, dominującą osobowość, a to z reguły komplikuje nasze relacje z innymi. Trudno cię zrozumieć, a to co niezrozumiałe napawa lękiem lub sprawia, że trzymamy się na dystans.

Niektórzy myślą, że dominujesz. Niektórzy, że jesteś źle  wychowany. Ale żaden z tych osądów nie jest do końca prawdą. Te słowa nie odzwierciedlają właściwie twojej osobowości.

Pewnie, niektórzy ludzie mogą się ciebie bać. Ale dzieje się tak tylko dlatego, że nie rozumieją, w jaki sposób możesz czuć się aż tak komfortowo z samym sobą, że nie potrzebujesz niczyjej akceptacji.

Skąd wiedzieć, że masz silną osobowość, która może sprawiać, że inni czują przed tobą respekt?

1. Nie tolerujesz wymówek

Nie lubisz marudzenia, usprawiedliwiania, uciekania. Wolisz skupić się na tym, co możesz zrobić i jak pokonać dane problemy.

2. Bardzo dbasz o to, kogo wpuszczasz do swojego życia

Jako osoba silna, nie polegasz na innych ludziach, którzy mówiliby ci kim jesteś, jaki jesteś i co powinieneś zrobić. Nawet jeśli jeszcze nie wiesz dokładnie, kim jesteś, wiesz, że nie potrzebujesz chłopaka, dziewczyny, szefa, najlepszego przyjaciela lub członka rodziny, aby się określić.

3. Nie lubisz czczego gadania

Nie chcesz tracić czasu na mówienie o szczegółach, kiedy możesz już ruszyć zmienić świat.

4. Nie tolerujesz nieczułości, idiotyzmu lub niewiedzy

Nienawidzisz, gdy ludzie oceniają rzeczy, sytuacje i osoby, o których nic nie wiedzą.

5. Umiesz słuchać

Ludzie o silnych osobowościach wiedzą, jak słuchać. Można by pomyśleć, że ludzie to docenią. Ale w rzeczywistości nie są do tego przyzwyczajeni.

6. Nie potrzebujesz uwagi

A mimo to, twoja osobowość przyciąga innych do ciebie.

7. Nie okazujesz lęku

Pewnie są rzeczy, których się boisz. Ale różnica między tobą a innymi ludźmi polega na tym, że nie pozwalasz, by strach dyktował ci sposób, w jaki żyjesz.

8. Brak pewności traktujesz jak szansę.

Wiesz, że nie jesteś doskonały, ale jeśli nie próbujesz się uczyć i ewoluować, mimo ryzyka, że ​​się ośmieszysz, to nie czujesz, że żyjesz.


Na podstawie: themindsjournal.com

 


Zobacz także

Matka na randce, czyli – UWAGA – tych facetów unikajcie jak ognia

facet nie jest z tobą szczęśliwy

8 sygnałów wskazujących na to, że twój facet nie jest z tobą szczęśliwy

5 zdrowszych przepisów na świąteczne ciasteczka