Lifestyle Psychologia Związek

36 pytań do zakochania, czyli jak zrobić sobie miłość. O słynnych pytaniach Arthura Arona krążą już legendy

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
23 lipca 2017
Fot. iStock / wundervisuals
 

Czy to możliwe, żeby opowiedzenie o sobie obcej osobie gwarantowało miłość? Odkąd Arthur Aron opublikował wyniki swojego eksperymentu, wielu sceptyków i zwolenników zadawało już sobie to pytanie. Jedno jest pewne arkusz Arona, to swego rodzaju fenomen, być może cały jego sekret skrywa się w nadziei na stworzenie prawdziwej, głębokiej relacji, w świecie, w którym tak rzadko patrzymy już sobie w oczy.

Twórca miłosnego kwestionariusza nazwał swoją pracę „Studium bliskości”. Nie sposób odmówić trafności tej nazwie, bo zestaw pytań skłania partnerów do niewymuszonej szczerości. Są w nim pytania bardzo intymne, i te niewinne, zwykłe, niezobowiązujące. Choć początkowo założenie eksperymentu miało polegać na zakochaniu się w sobie na zabój, dwóch obcych osób, miłosnego kwestionariusza można użyć do pogłębienia każdej, istniejącej już relacji.

Po przeczytaniu pytań, sami zobaczycie, że często w naszych – nawet poważnych relacjach – nie rozmawiamy ze sobą otwarcie.  Nie obawiajcie się, pytania są stopniowane tak, abyśmy mieli szanse się rozluźnić i trochę poznać, zanim przejdziemy do najpoważniejszych tematów.

36 pytań do zakochania – „Studium bliskości” Arthura Arona

Zdaniem psychologa, Arthura Arona z Laboratorium Relacji Interpersonalnych na Stony Brook University w Nowym Jorku, odpowiedzenie na pytania zajmuje około 45 minut i  prawie zawsze działa, zbliżając do siebie dwie osoby. Swoją pracę Arthur Aron opublikował w 1997 roku na łamach Personality and Social Psychology Bulletin.

Jak korzystać z pytań:

Każdy z was powinien odpowiadać na każde pytanie. Pamiętajcie o zachowaniu kolejności (możecie patrzcie sobie w oczy).

1. Gdybyś mógł zaprosić kogokolwiek na kolację, kto zostałby twoim gościem?

2. Czy chciałbyś być sławny? W jaki sposób?

3. Czy przed rozmową telefoniczną, robisz „próby” tego, co zamierzasz powiedzieć? Dlaczego?

4. Jaki byłby dla Ciebie idealny dzień?

5. Kiedy ostatnio śpiewałeś dla siebie? A kiedy dla kogoś innego?

6. Jeśli mógłbyś żyć mając 90 lat i zachować umysł lub ciało 30-latka przez ostatnie 60 lat swojego życia, co byś wybrał?

7. Czy masz jakieś przeczucie dotyczącego tego, jak umrzesz?

8. Wymień trzy rzeczy, które ty i twój partner macie wspólne ze sobą.

9. Za co jesteś wdzięczny w życiu?

10. Jeśli mógłbyś zmienić coś w sposobie, jakim zostałeś wychowany, co by to było?

11. Przez cztery minuty opowiedz historię swojego życia tak szczegółowo, jak to możliwe.

12. Jeśli mógłbyś obudzić się jutro, mając jedną nową umiejętność lub zdolność, co by to było?

linia 2px

13. Jeśli kryształowa kula mogłaby ci powiedzieć prawdę o tobie, o twoim życiu, o przyszłości czy czymkolwiek innym, co chciałbyś wiedzieć?

14. Czy jest coś, o czym marzyłeś, co chciałeś zrobić przez długi czas? Dlaczego tego nie zrobiłeś?

15. Jakie jest największe osiągnięcie twojego życia?

16. Co najbardziej cenisz w przyjaźni?

17. Jakie jest twoje najważniejsze, najbardziej cenione wspomnienie?

18. Jakie jest twoje najgorsze wspomnienie?

19. Gdybyś wiedział, że za rok nagle umrzesz, czy zmieniłbyś coś w swoim życiu? Dlaczego?

20. Co dla ciebie oznacza przyjaźń?

21. Jakie role  twoim życiu zajmują miłość i uczucie?

22. Co uważasz za pozytywne w twoim partnerze. Wymień pięć elementów.

23. Powiedz partnerowi jak ciepłe relacje są w twojej rodzinie? Czy masz poczucie, że twoje dzieciństwo było bardziej szczęśliwe niż większości ludzi?

24. Jak myślisz o swojej relacji z matką?

linia 2px

25. Powiedz trzy zdania o was, zaczynając zdanie od „My…”. Na przykład „My jesteśmy w tym pokoju …” itd.

26. Dokończ zdanie: „Chciałbym mieć kogoś, z kim mógłbym się podzielić …”

27. Gdybyś chciałbyś się z kimś zaprzyjaźnić, co powinien o tobie wiedzieć?

28. Powiedz swojemu partnerowi, co ci się w nim podoba, co lubisz. Bądź tym razem bardzo szczery, powiedz coś, czego zazwyczaj nie powiedziałbyś nowo poznanej osobie.

29. Podziel się z partnerem jakimś kłopotliwym wspomnieniem.

30. Kiedy ostatnio płakałeś w samotności? A kiedy przy kimś?

31. Powiedz swojemu partnerowi, co już ci się w nim spodobało.

32. Co, twoim zdaniem, jest zbyt poważnym tematem do żartów?

33. Jeśli miałbyś umrzeć dzisiaj wieczorem bez możliwości porozumiewania się z kimkolwiek,  jakich niewypowiedzianych słów najbardziej byś żałował?? Dlaczego ich nie powiedziałeś dotychczas?

34. Wyobraź sobie, że w twoim domu (w którym masz wszystko, co posiadasz) wybucha pożar. Po bezpiecznym wyprowadzeniu z domu wszystkich ludzi i zwierząt, możesz wejść do niego ostatni raz i zabrać ze sobą tylko jedną rzecz, co by to było?

35. Spośród wszystkich członków twojej rodziny, czyja śmierć byłaby dla ciebie najgorsza? Dlaczego?

36. Podziel się jakimś osobistym problemem i poproś radę partnera. Po wysłuchaniu jego/jej rady poproś, aby odpowiedział ci jak odebrał twój problem (co o nim pomyślał).

Na zakończenie eksperymentu partnerzy powinni patrzeć sobie w oczy przez cztery minuty.

Mamy nadzieję, że spróbujecie wykonać eksperyment np. ze swoim partnerem, z bliskimi osobami, przyjaciółmi, czy rodziną. Wniosek, jaki nasuwa się od razu po jego skończeniu, to bardzo ciepła i pełna nadziei myśl:

Każdy człowiek może okazać się interesujący i bliski, jeśli tylko damy mu szansę i naprawdę zechcemy go poznać.

Być może okaże się, że nigdy wcześniej nie było okazji porozmawiać o pewnych sprawach z osobami, z którymi jesteście związani wiele lat. Warto. Te 45 minut na pewni nie będzie stratą czasu.


Na podstawie: New York Times, Psychology Today


Lifestyle Psychologia Związek

DŹWIĘK, GŁOS, EMOCJE. Niesamowity Las dźwięków w Warszawie

Redakcja
Redakcja
23 lipca 2017
Las Głosów
Fot, Materiały prasowe
 

Od 22.07 do 26.08 w warszawskim parku Morskie Oko można odwiedzać instalację LAS GŁOSÓW VOL. 2. W każdą sobotę niezwykłe mikro koncerty z udziałem Leskiego, Janusza Chabiora Ryszarda Bazarnika, Noviki, Natalii Grosiak oraz Fismolla.

LAS DŹWIĘKÓW W STOŁECZNYM PARKU

LAS GŁOSÓW VOL. 2 to już druga instalacja muzyczna przygotowana przez zespół w składzie  Anna Król / Leski / grupa projektowa Centrala. Tym razem twórcy instalacji przenoszą świat dźwięków do jednego ze stołecznych parków. Skomponowane przez Leskiego utwory stanowią zbiór kompozycji przygotowanych bez wykorzystania klasycznych  instrumentów. Będzie tam można posłuchać głosu miasta i cywilizacji mieszających się z dźwiękami drzew i ptaków. Artysta zarejestrował je za pomocą techniki field recording. Szukałem w różnych miejscach. Na złomie, w hurtowni stali, w lesie, na podwórku, w mieście, w podziemnych przejściach. Inwigilowałem bliskich próbując zarejestrować jakiś niezwykły szept, oddech, skrzyp. Człowiek, przyroda, miasto stanowią bezmiar wyjątkowej muzyki, która pozwala uchronić dzieło od powtarzalności – tłumaczy Leski / autor koncepcji muzycznej

DRUGA ODSŁONA LASU GŁOSÓW SKUPIA SIĘ NA CZŁOWIEKU

LAS GŁOSÓW VOL. 2 to opowieść o świecie wypełnionym emocjami. Jednym ze sposobów na ich ujawnianie jest ludzki głos, poprzez który człowiek reaguje na świat zewnętrzny – opisuje go, opowiada, krytykuje, skarży się. Nigdy nie byliśmy tak bardzo powiązani z cywilizacją i jej wytworami, a jednocześnie tak bardzo stęsknieni za utraconą naturalnością i przyrodą. Ta instalacja jest jak przestrzeń zawieszona poza czasem – surowość drzew zestawiona z odgłosami fabryk, autostrady, miejskiego szumu, a w tym wszystkim człowiek – wyjaśnia Anna Król, autorka i kuratorka pomysłu.

W KAŻDĄ SOBOTĘ KONCERT

Co tydzień od 22 lipca będzie można wziąć udział w mikro koncercie poświęconym jednej wybranej emocji. To opowieść o świecie wypełnionym od zdziwienia poprzez smutek, złość, radość aż do ekscytacji. W sześciu niezwykłych słuchowiskach pomiędzy parkowymi drzewami udział weźmie: Leski w duecie z Januszem Chabiorem oraz muzycznym bandem, Ryszard Bazarnik, Novika, Natalia Grosiak oraz Fismoll.

LAS EMOCJI:

22 LIPCA – LESKI & JANUSZ CHABIOR / ZDZIWIENIE

29 LIPCA – RYSZARD BAZARNIK / RADOŚĆ

5 SIERPNIA – FISMOLL / WSTYD

12 SIERPNIA – NATALIA GROSIAK / ZŁOŚĆ

19 SIERPNIA – NOVIKA / EKSCYTACJA

26 SIERPNIA – LESKI / SMUTEK

Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godz. 21.00.

lasglosowplakat morskie oko warszawa

Instalacja LAS GŁOSÓW VOL. 2 zostanie otwarta w Parku Morskie Oko 22.07. Można ją odwiedzać codziennie, przez całą dobę do 26.08.

Obok Leskiego i Anny Król za stworzenie instalacji odpowiadają projektanci: Małgorzata Kuciewicz i Simone de Iacobis (Grupa CENTRALA).


Lifestyle Psychologia Związek

Sploshing – tego jeszcze nie grali, czyli nowa moda na seks-zabawy z… tortami (i nie tylko). Tego nie „odzobaczysz”!

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
23 lipca 2017
Fot. iStock

Tak, wiemy, że przynajmniej część z was powędrowała myślami do słynnej sceny z American Pie, ale tym razem nie o tym! Mieliście ochotę kiedyś rzucić w kogoś tortem (my, co chwila 😉 )? A usiąść na torcie na golasa? Zaskoczeni? My bardzo!

Sploshing, czyli pięknie nazwana zabawa ze słodkościami, to nowa, modna forma fetyszu.

Fot. iStock

Fot. iStock

Zabawa polega między innymi na siadaniu na torcie, tak, naprawdę na siadaniu na torcie! Wiemy, że się powtarzamy, ale naprawdę chodzi o siadanie na torcie!

Po wybrudzeniu się jedzeniem, można oddać się w ręce partnera (lub iść pod prysznic).

Po dokładnym zgłębieniu tematu, okazuje się, że sploshing, niekoniecznie musi być z seksem związany – bo jego miłośnicy czerpią radość i przyjemność z samego faktu brudzenia się jedzeniem.  W definicji sploshingu pojawia się stwierdzenie, że owo brudzenie i smarowanie się jedzeniem, czy słodkościami ma być zmysłowe, pytamy więc… dlaczego tort???  Zdecydowanie preferujemy wersję staromodną z „9 1/2 tygodnia”.

Po głębokim zastanowieniu, doszłyśmy do wniosku, że lubimy was tak bardzo, że oszczędzimy wam paru zdjęć (jeśli będziecie chcieli, bez trudu wyszukacie je w internecie, na własne ryzyko 😉 . Bądźcie ostrożni, można trafić na tzw. „koniec internetu”, w miejsca, gdzie nawet Chuck Norris nie chadza).

  Na szczęście pod tagiem #sploshing można znaleźć również coś zabawnego 😉 Zielone zawsze jest sexy!  


A może jednak różowy?


Zobacz także

„I obyś mnie w końcu znalazł, kochanie”. Akcja #ListdoNiego

16 sygnałów ostrzegawczych, że dla niego to tylko seks, a nie poważny związek

Dziewczyny, czekałyście na to całe życie! Czyli jak firma BIC wprowadziła na rynek długopisy dla kobiet