Miłość powinna być dobra. Co to znaczy? To znaczy, że powinna sprawiać, że chcemy się rozwijać, że jesteśmy szczęśliwi, że… znamy swoją wartość. Kiedy związek jest dobry, emocje między partnerami czyste i pozytywne, a ukochana osoba pokazuje nam uczucie i szacunek, poczucie wartości nie jest zagrożone. Inaczej dzieje się, gdy pewne zachowania partnera cię niszczą…
Nikt tak jak osoba, którą kochasz, nie jest w stanie dodać ci skrzydeł, podnieść na duchu, przekonać, że jesteś ważny i wartościowy. I nikt nie może cię tak łatwo skrzywdzić. Bo kiedy kochamy, zależy nam na tym żeby ci, których darzymy uczuciem myśleli o nas jak najlepiej. Mocno przyjmujemy do siebie ich krytykę i mocno przeżywamy wyrazy podziwu. Ufamy, że wszystko co on/ona mówi lub robi, dzieje się w dobrej wierze. Ale nie zawsze tak jest…
Jakie zachowania partnera wpływają negatywnie na naszą samoocenę?
1. Nie robi nic, abyś poczuła się ważna
Nie stara się, żebyś w ogóle poczuła, że jesteś dla niego istotna. Nie robi dla ciebie nic, co sprawia, że poczujesz się dla niego wyjątkowa.
2. Przejmuje pełną kontrolę nad związkiem
Okazuje ci brak zaufania. Chce przez cały czas sterować waszym związkiem ponieważ: „ty nie potrafisz podejmować udanych decyzji”.
3. Nie sprawia, że czujesz, że cię rozumie
To tak, jakbyście rozmawiali mówiąc w różnych językach. W rezultacie sprawia, że czujesz, że twoje myśli i opinie są nieważne. Myślisz, że powinnaś milczeć, ponieważ i tak nikt cię nie zrozumie.
4. Lubi dramaty
Utrzymuje w związku atmosferę niepokoju i zmartwień. I zawsze lubi tworzyć przy tym „coś z niczego”. Wyolbrzymia szczegóły, szuka „dziury w całym”.
5. Sprawia, że czujesz się nieważna i słaba
On cię obraża. Nie traktuje cię jak kogoś równego sobie. Sprawia, że czujesz się ciężarem i nieudacznikiem.
6. Daje ci poczucie, że jego miłość do ciebie jest obwarowana pewnymi warunkami
Nie masz pewności, że za chwilę nie odejdzie. Postępujesz z nim niezwykle ostrożnie, bo nie wiesz, w którym momencie odwróci się obrażony na pięcie i wyjdzie z domu.
7. Lekceważy ważne dla ciebie sprawy i ludzi, których lubisz i podziwiasz
Bo co ty możesz wiedzieć? Nie potrafisz przecież słusznie ocenić czyjegoś zachowania i postaw.
8. Za bardzo cię krytykuje
W związku zawsze powinno być miejsce na krytykę; ale zawsze powinna być to krytyka konstruktywna i wypowiadana z szacunkiem. Nie chodzi o to, by sprawić ci ból, ale okazać troskę i miłość.
9. Gdy coś pójdzie nie tak, automatycznie zakłada, że jesteś winna
I ty przejmujesz to myślenie. Zaczynasz wierzyć w to, że nie jesteś w stanie nic zrobić dobrze.
10. Czujesz, że choć nie jesteś szczęśliwa w tym związku, musisz się zadowolić tym, co jest
Powinnaś wierzyć, że zasługujesz na taką relację, która sprawi, że poczujesz się szczęśliwa i spełniona.