Go to content

10 rzeczy, które powinniście mówić sobie w związku, kiedy wszystko się komplikuje

fot. Michal Parzuchowski/Unsplash

Przychodzi ten moment, kiedy miłość zaczyna się „psuć”. Relacje między wami stają się coraz bardziej napięte, coraz trudniej o dobre słowo. Właśnie, słowa. Niekontrolowane, raniące, bezmyślne fruwają jak odbijana z coraz większą energią  piłeczka. Mogłyby wiele naprawić, ale pozwalacie im zniszczyć wszystko jeszcze bardziej. Tak łatwo teraz ze wszystkiego zrezygnować, odejść. Zatrzymaj się. Zanim wykrzykniesz coś o rozstaniu, o tym, jak jesteś nieszczęśliwa, zamknij na chwilę oczy, uspokój emocje. Spróbuj POWIEDZIEĆ coś zupełnie innego. Nie przekreślaj tego związku tak łatwo.

10 rzeczy, które powinniście mówić sobie w związku, kiedy wasze relacje są coraz bardziej napięte

1. Co chciał(a)byś, żebym teraz zrobił(a)?

Zamiast wybuchnąć, zapytaj o oczekiwania tej drugiej strony. Z poziomu emocji, zejdź do poziomu konkretów. Zdarza się, że tylko jedno z was jest akurat w nastroju do walki, drugie chce uniknąć tej sytuacji. Warto pokazać, że potrafimy jeszcze siebie nawzajem słuchać i, że potrzeby naszego partnera są dla nas ciągle ważne.

2. Jak mogę ci pomóc? 

Codzienne obowiązki, zmęczenie, napięcie „przyniesione” do domu z pracy… Dlaczego nie wyjść sobie naprzeciw, zanim rozdrażnienie postawi między nami kolejny mur? Filiżanka herbaty podana z uśmiechem, ciepło jego ramion, troska o nastrój ukochanej osoby rozładują napięcie. To jest właśnie „tworzenie komuś domu”, miejsca, w którym można odpocząć.

Nie pielęgnujemy tych małych gestów, zapominamy o nich, uważając, że przecież „nam też się należy”. Ale związek jest wzajemnym dbaniem o siebie, obietnicą, że nie zostawimy się w potrzebie.

3. Przepraszam

W uniesieniu, gniewie, coraz większej złości, wypowiadamy to słowo coraz rzadziej, albo czekamy, aż ON/ONA powie je najpierw. Tracimy w ten sposób cenny czas. Mówiąc ukochanej osobie „przepraszam”, udowadniasz jej w najprostszy sposób, że ci na niej ciągle zależy, że zależy ci na tej relacji, że  ciągle jeszcze jesteś skłonny do kompromisów. Za tym słowem powinny iść inne, z propozycją rozwiązania problemu, który was dzieli.

4. Dziękuję

To zbyt oczywiste? Może, ale jak często dziękujesz swojemu partnerowi za to, co dla ciebie robi, za to, że jest? Wydaje ci się, że okazywanie wdzięczności w związku, który ma już jakiś większy staż jest niepotrzebne? Bardzo się mylisz. Wiele nieporozumień, konfliktów, poczucie samotności w relacji z drugim człowiekiem wynika z faktu, że czujemy się w naszych związkach niedoceniani.

5. Jestem z ciebie dumny/a

Nie potrafisz powiedzieć tego swojemu partnerowi wprost, ale przed znajomymi chwalisz się jego osiągnięciami. Dlaczego najtrudniej nam wyrazić dumę i radość z sukcesu ukochanej osoby przed nią samą? Takie słowa sprawiają, że twój partner odczuwa jeszcze większą satysfakcję, że jeszcze bardziej cieszy się z tego, co udało mu się zrealizować. A to oznacza lepszą atmosferę między wami.

6. Jesteś najlepszą mamą/ojcem dla naszych dzieci

Może jedno z was pracuje obecnie w domu, opiekuje się małymi dziećmi, a drugie wychodzi codziennie do biura. Oboje dbacie najlepiej jak można o szczęście i komfort waszej rodziny. Warto mówić o tym głośno, stawiać swojego partnera za przykład waszym dzieciom. Oboje zasługujecie na te słowa.

7. Wybacz mi

Przyznać się do błędu i poprosić o przebaczenie – to bywa trudne, gdy wasze relacje są coraz bardziej napięte. Nie oczekuj, nie żądaj, że partner przebaczy od razu, że zapomni, zwłaszcza jeśli naprawdę skrzywdziłeś. Ale nie rezygnuj z naprawiania szkód, nawet jeśli wydaje ci się, że sprawa jest beznadziejna, że nic już nie da się uratować. Uczucie, emocje, które ciągle jeszcze w was się tlą, pozytywne, dobre wspomnienia… Ciągle wiele was łączy.

8. Kocham cię

Bo przecież to wciąż prawda. Mimo tego całego napięcia, mimo złości, smutku, poczucia krzywdy, zniecierpliwienia, ciągle kochasz. Wydaje ci się, że to nie czas i miejsce, żeby o tym mówić? To duży błąd. Warto przypominać sobie o tym, jak jesteśmy dla siebie ważni, jak najczęściej.

9. Chcę, żebyś był/a szczęśliwy/a

Kiedy kogoś kochasz, chcesz dla niego jak najlepiej. Taka deklaracja zobowiązuje cię do pracy nad związkiem. Skoro naprawdę chcesz, by ukochana osoba była szczęśliwa, zrób wszystko by ją uszczęśliwić.

10. Szanuję cię

Miłość karmi się wzajemnym szacunkiem. Kiedy go brak, uczucia umierają, relacje stają się coraz bardziej skomplikowane, bo coraz mniej zależy nam na tym, by dojść do porozumienia. Słowa świadczące o wzajemnym szacunku pozwalają uspokoić emocje, spojrzeć na wszystko z innej perspektywy, docenić  swojego partnera, zastanowić nad tym, co naprawdę się liczy, jeśli chodzi o wasz związek.


Źródło: themindsjournal.com