Dom i wnętrze Zdrowie

Jak chronić bliskich przed skutkami alergii wziewnej?

Redakcja
Redakcja
4 kwietnia 2016
Jak chronić bliskich przed skutkami alergii wziewnej?
Fot. Pixabay / pezibear / CC0 Public Domain
 

W obecnym czasie alergia staje się palącym problemem zdrowotnym ludzi na całym świecie. Naukowcy alarmują, że nietolerancja na coraz większą liczbę substancji zaczyna lawinowo dotykać ogromną grupę osób w różnym wieku, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Objawy takiej nadwrażliwości mogą się pojawić znienacka i mają ścisły związek ze spadkiem kondycji immunologicznej organizmu.

Jedną z najbardziej doskwierających i trudnych w leczeniu alergii jest uczulenie na substancje zawarte we wdychanym powietrzu. Czynniki wywołujące alergię wziewną są bardzo trudne do wyeliminowania na co dzień, dlatego w tym wypadku wyjątkowego znaczenia nabiera powiedzenie, że znaczniej lepiej jest zapobiegać alergii, niż ją leczyć.

Alergia wziewna – problem całoroczny

Alergia wziewna stanowi ogromny problem w dużej mierze dlatego, że lista czynników, które mogą ją uaktywnić, jest długa, a ich występowanie w powietrzu nie jest na tak sezonowe, jak mogłoby się wydawać. Okresy pylenia drzew, krzewów i traw nakładają się na siebie i trwają w zasadzie od połowy zimy do późnej jesieni, a potem prym w powietrzu zaczynają wieść grzyby i pleśnie. Sytuacji nie ułatwia również ciągłe przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, z pozoru sterylnych, jednak w rzeczywistości wypełnionych powietrzem zmieszanym z ogromną ilością toksycznych substancji. Takie nieustanne stykanie się organizmu z alergenami oraz substancjami szkodliwymi prowadzi do obniżenia spadku odporności i zwiększa ryzyko występowania chorób układu oddechowego.

Objawy alergii wziewnej są bardzo uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu. Chroniczny obrzęk śluzówki, ciągły katar i świąd nosa utrudniają oddychanie i zaburzają węch. Dodatkowo podrażnienie śluzówki prowadzi do stanów zapalnych i daje objawy, które łatwo pomylić z infekcją wirusową. Również dolne drogi oddechowe nie funkcjonują prawidłowo: suchy uporczywy kaszel, trudności w oddychaniu czy uczucie ucisku w klatce piersiowej powodują na co dzień ogromny dyskomfort i stanowią permanentne zagrożenie dla zdrowia (efektem zaniedbania niniejszych objawów może być na przykład wystąpienie astmy oddechowej). Sytuację pogarsza również częste występowanie świądu i obrzęku oczu oraz łzawienie.

Leczenie alergii wziewnej jest procesem skomplikowanym ze względu na liczbę potencjalnych alergenów oraz występowanie nadwrażliwości krzyżowej na produkty spożywcze (większość alergików uczulonych na białka alergenów obecnych w powietrzu cierpi na krzyżową alergię pokarmową). Proces leczenia w zależności od stanu zaawansowania choroby sprowadza się do przyjmowania leków antyhistaminowych i prób odczulania z użyciem specjalistycznych szczepionek. Jednak niezmiernie istotne jest, aby oprócz podjęcia leczenia farmakologicznego przestrzegać określonych zasad w codziennym funkcjonowaniu w przestrzeni domowej i poza nią. Dzięki temu można uniknąć wystąpienia alergii lub zmniejszyć jej objawy, jeśli już ona się pojawi.

Jak ułatwić sobie i bliskim życie z alergią?

Aby zapobiec alergii lub zmniejszyć jej negatywne skutki, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Po pierwsze, niezależnie od tego, jaki czynnik wziewny powoduje reakcję alergiczną, zawsze warto ograniczyć ilość roztoczy kurzu domowego. W tym celu zaleca się częste pranie pościeli w temperaturze wyższej niż 55°C. Pościel i ubrania warto prasować, ponieważ wysoka temperatura gwarantuje, że roztocza wyginą. Na materac łóżka osoby uczulonej na kurz warto nałożyć specjalny pokrowiec, który będzie izolował od kontaktu z mikrobami. Należy również regularnie wietrzyć pościel, ale trzeba pamiętać, by unikać tego w okresie intensywnego pylenia danego alergenu (lekarze zaznaczają, że najskuteczniejsze wietrzenie odbywa się podczas mrozów). W okresie intensywnego pylenia roślin należy również unikać suszenia prania na zewnątrz, aby pyłki nie osiadały na materiale i osoba chora nie miała z nimi ciągłego kontaktu.

W wypadku występowania alergii wziewnej bardzo ważne jest regularne wietrzenie i sprzątanie pomieszczeń. Warto się upewnić, że odkurzacz, którego używamy w domu, ma właściwe filtry antyalergiczne, i te filtry należy regularnie wymieniać. Koniecznie trzeba wyeliminować przedmioty, na których łatwo osiada kurz (np. książki warto przechowywać na regałach zaopatrzonych w szklane drzwiczki). Aby niepotrzebnie nie wzniecać kurzu, podczas sprzątania najlepiej używać mokrych ściereczek.

Koniecznością wydaje się również usunięcie dywanów, zasłon, a w miarę możliwości – również firan. Jeśli jednak zdecydujemy się na ich pozostawienie, warto pamiętać o ich regularnym praniu, aby nie osiadały na nich kurz i alergeny. Źródłem drobnoustrojów chorobotwórczych są również pluszowe zabawki dziecięce – zgromadzone na nich substancje mogą wzmagać objawy alergii. Dlatego warto pamiętać, aby w miejscu przebywania chorych osób było tych przedmiotów jak najmniej. Jeśli jednak są, to należy je regularnie wietrzyć, prać, a nawet przemrażać w zamrażarce lub zimą – na zewnątrz.

Optymalna temperatura powietrza w pomieszczeniach powinna wynosić 20–21°C, a wilgotność – sięgać 45%. Jeśli do tego zadbamy o regularne wietrzenie i właściwą cyrkulację powietrza, to uda się nam zoptymalizować warunki panujące w domu i zminimalizować skutki potencjalnej alergii.

Jak pozbyć się alergenów obecnych we wdychanym powietrzu?

Aby zneutralizować szkodliwe substancje zawarte w powietrzu, nie wystarczy jednak tylko regularnie wietrzyć pomieszczenia i je sprzątać. Warto zadbać o to, aby usunąć i zneutralizować substancje szkodliwe dla zdrowia, którymi nieustannie oddychamy w szczelnie docieplanych domach i mieszkaniach. W takiej przestrzeni brak wentylacji i cyrkulacji powietrza, a zanieczyszczenia chemiczne, drobnoustroje chorobotwórcze i alergeny rotują, nie znajdując ujścia.

W tej sytuacji właściwym rozwiązaniem jest zakup profesjonalnego sprzętu do oczyszczania i uzdatniania powietrza. Ważne jest jednak, aby kupić właściwe urządzenie: skuteczne i optymalne dla zdrowia oraz domowego budżetu. Nowoczesne urządzenia są wyposażone nie tylko w filtry węglowy i HEPA, lecz także w jonizatory i lampy UV.

Takim właśnie zaawansowanym technologicznie urządzeniem jest wielofunkcyjny oczyszczacz powietrza AIRCARE. Jest znacznie skuteczniejszy od innych tego typu urządzeń dostępnych na rynku. Jego innowacyjność wynika z zastosowania wielostopniowego systemu oczyszczania powietrza i neutralizacji szkodliwych substancji. Dzięki specjalnemu układowi filtrów: wstępnemu, HEPA, węglowemu oraz katalitycznemu, jest możliwe niemal 100-procentowe oczyszczenie powietrza z kurzu, sierści zwierząt, większości pyłów, roztoczy, komórek grzybów, bakterii i pleśni, a także lotnych związków organicznych. Dodatkowo zastosowana lampa UV całkowicie niszczy zarodniki grzybów, a jonizator przywraca właściwy poziom zjonizowania cząsteczek powietrza.

Zastosowanie tak zaawansowanego technologicznie rozwiązania daje gwarancję, że urządzenie przywróci powietrzu właściwe parametry. Dzięki niemu domownicy będą oddychać powietrzem, które przestanie zagrażać ich zdrowiu, a stanie się dobroczynne dla funkcjonowania organizmu. Dzięki urządzeniu AIRCARE również alergicy będą mogli odetchnąć pełną piersią.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


Artykuł powstał we współpracy z firmą KLIMAWENT S.A.


Dom i wnętrze Zdrowie

Przenieś wiosnę z łąk do kuchni i salonu. Niech twój stół zakwitnie kolorami i świeżością

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
4 kwietnia 2016
Fot. Materiały prasowe
 

Wraz z pierwszymi wiosennymi promieniami słońca i podmuchami ciepłego wiatru, nabieramy chęci na dokonanie zmiany. Koncentrujemy się na różnych aspektach życia, czasem pozwalamy sobie na nową fryzurę, kolor włosów, a jeszcze innym razem szalejemy z kolorem paznokci i zawartością garderoby. Podobnie jak lubimy wprowadzać zmiany w naszym wyglądzie, nie boimy się również nowości w otaczającej ją przestrzeni. Piękny dom czy mieszkanie nie wymagają od razu przeprowadzenie rewolucji. Niekiedy wystarczy wprowadzić subtelnie zmiany, dołożyć wiosenny akcent w wystroju wnętrza, by przestrzeń wokół nas, napawała radością i energią.

Najlepsze inspiracje czerpiemy z natury

Wiosna kojarzy się z przebudzeniem, energią, radością i chęcią do życia. Po długich, szarych miesiącach marzymy o tym, by czerpać z bogatych barw wiosny i sycić nimi oczy jak najdłużej. Jeśli szukasz inspiracji do zmian, wyjdź na spacer i rozejrzyj się dokoła, budzący się do życia świat, przygotowuje dla ciebie niezwykłe niespodzianki.

Zwróć uwagę na świeże kwiaty, które choć nietrwałe, skutecznie ubogacają swoim pięknem wnętrze. Na stole lub meblach ustaw wazony w których zagoszczą żółte forsycje, różnokolorowe tulipany, zachwycające szafirki, narcyzy i aromatyczne hiacynty. Na parapetach postaw kwitnące rośliny, a w oknach zmień firanki i zasłonki na krótsze i bardziej delikatne, tak by kojarzyły się z lekkością i wpuszczały do wnętrza dużo więcej słońca.

Twój salon dumnie zdobi rodzinny stół? Niech i na nim zagości wiosna

Jeśli do tej pory to drewniane serce salonu stało bez ozdób lub jedynie narzucone białym obrusem, zmień to jak najszybciej. Przełam monotonne kolory fioletem, żółcią, zielenią i innymi energetycznymi barwami, które dodadzą energii pomieszczeniu, symbolizując radość i nadzieję. Śmiało możesz postawić zarówno na intensywne odcienie jak i pastelowe barwy. Jeśli podobają się Tobie motywy roślinne, postaw na bieżnik z motywem zielonego bluszczu czy innych roślinnych wzorów, które od razu będą się kojarzyły z wiosenną energią. 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Zastawa również powinna zachwycać lekkością i pięknem

Do wiosennej dekoracji stołu idealnie będą pasować naczynia ozdobione motywem kolorowych kwiatów z kolekcji Anemon, marki Altom Design. Wyjątkowa zastawa dostarczy Tobie i Twoim gościom niezapomnianych wrażeń i będzie prawdziwą ucztą dla zmysłów. Piękno i delikatność łąki pełnej rozłożystych anemonów, zaczaruje zwykły posiłek i  odmieni wystrój każdego domu. Nadszedł czas na prosty, klasyczny fason, który idealnie wpisuje się w najnowsze trendy w aranżacji pomieszczeń.

Piękno i florystyczny wzór to nie jedyne, za co można pokochać tę zastawę. Jej elementy wykonane zostały z porcelany, która jest higieniczna i bezpieczna w kontakcie z żywnością. Powierzchnia naczyń jest gładka i błyszcząca, łatwa w utrzymaniu czystości, ponieważ można myć je w zmywarkach. Wyrazisty wzór pozostanie więc na swoim miejscu, a gospodyni nie będzie musiała zaprzątać sobie głowy koniecznością ręcznego zmywania po posiłku. Jeśli zamarzysz o nabyciu pojedynczych elementów tej zastawy, kupisz je bez problemu, dzięki czemu skompletujesz zestaw, idealnie dopasowany do swoich potrzeb, lub ofiarujesz komuś subtelny prezent.

Urzekające kieliszki dla miłośników wina

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Sprawdzą się doskonale tam, gdzie ich wyjątkowy kształt wydobędzie wszystkie walory szlachetnych trunków. Kieliszki XXL kiwi Marki Royal Leerdam  to propozycja wyróżniająca się nóżką w odcieniu intensywnej, świeżej zieleni. Kieliszki posiadają imponującą pojemność 700ml, doskonale sprawdzą się  do serwowania wody, wina, a nawet deserów. Naczynia w całości wykonane ze szkła są higieniczne i łatwe w utrzymaniu czystości, z możliwością mycia w zmywarce.

Detale dopełnią wiosennego klimatu

Kolekcję Anemon, marki Altom Design uzupełniają maty stołowe ozdobione taką samą grafiką co porcelana. Ozdobią one i ochronią rodzinny stół. Oczywiście wiosna nie musi koncentrować się jedynie w tematyce stołu i zastawy, bo przecież każda uczta zaczyna się od zajęć w kuchni. Marzysz o lekkim fartuszku, który pasuje do całości kwiatowego konceptu anemonów? To także jest w Twoim zasięgu, podobnie jak inne rodzaje kwiatowych tekstyliów wykonanych w 100% z bawełny. Po zabrudzeniu bez obaw możemy je wyprać w pralce z dodatkiem łagodnych detergentów. Wyjątkowo szeroka oferta kolekcji Anemon pozwala na dobranie podstawowych elementów wyposażenia kuchni i jadalni, które wspólnie stworzą niepowtarzalną kompozycję.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Połącz tradycję i nowoczesność podczas gotowania

Oczywiście, zanim zaprosisz gości do stołu, musisz włożyć odrobinę czasu i serca do przygotowania posiłku. Chcąc cieszyć się łagodnym, wiosennym klimatem także w kuchni, zdecyduj się na wyjątkowe emaliowane garnki, które tak kochały nasze mamy i babcie. Połączenie tradycji i nowoczesnego wyglądu jest możliwe dzięki naczyniom emaliowanym o prostych kształtach, w modnych wzorach i kolorach, lub propozycji bardziej nowoczesnej, w których emalię połączono z elementami ze stali nierdzewnej oraz szkła. Różnorodność wzorów i kolorów oraz uniwersalność i niezawodność emalii sprawia, że naczynia FNE Silesia Rybnik doskonale sprawdzą się w każdej kuchni – tradycyjnej i nowoczesnej.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Zaproś wiosnę do Twojego domu, niech zagości od kuchni aż do salonu na długi czas. Wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz na stronie sklepu internetowego pieknowdomu.pl


 

Wpis powstał we współpracy z firmą Altom


Dom i wnętrze Zdrowie

Oczyszczacz powietrza – luksus czy konieczność?

Redakcja
Redakcja
4 kwietnia 2016
Fot. Pixabay / milivanili / CC0 Public Domain

Na zdrowy tryb życia składa się wiele czynników. Istotne są między innymi aktywność fizyczna, to, co jemy, ile czasu poświęcamy na sen. Jednak często zapominamy, że gwarantem dobrego zdrowia jest przede wszystkim powietrze, którym stale oddychamy. To właśnie ono determinuje nasze samopoczucie: jego czystość wpływa na jakość naszego funkcjonowania i wypoczynku, a zanieczyszczenia powodują wiele dolegliwości, takich jak ból głowy czy senność.

W zamkniętych pomieszczeniach przebywamy w zasadzie większość swojego życia: praca, nauka, wypoczynek po skończonym dniu, sen – wszystko to najczęściej dzieje się wewnątrz budynku. Wypoczywania na świeżym powietrzu nie ułatwia również polski klimat – w jesienne i zimowe popołudnia szybko zachodzi słońce, a nieprzewidywalna pogoda w pozostałej części roku także nie zachęca do regularnego wychodzenia.

Tymczasem naukowcy biją na alarm. Stałe przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach i oddychanie powietrzem pełnym zanieczyszczeń bardzo osłabia układ immunologiczny: powoduje spadek odporności, ból głowy, podrażnienie oczu, gardła i śluzówki nosa, a także problemy z zatokami. Sytuację dodatkowo pogarsza nieustanna pogoń za tworzeniem budynków, w których nie dochodziłoby do strat energii cieplnej. Efektem tych działań jest wszechobecny „syndrom chorych budynków” – szczelnych jak puszka pomieszczeń, w których nie zachodzi wentylacja i cyrkulacja powietrza, a zanieczyszczenia chemiczne, drobnoustroje chorobotwórcze i alergeny rotują, nie znajdując ujścia. Niemożność wymiany powietrza na świeże powoduje powstawanie szkodliwej dla zdrowia, wręcz trującej mieszanki, z którą nasz organizm podejmuje walkę i niestety – coraz częściej przegrywa. Konsekwencją opisanego wyżej syndromu jest lawinowy wzrost liczby chorób układu oddechowego, takich jak alergia czy jej groźna dla zdrowia odmiana – astma.

W kontekście niepokojących wyników badań istotne staje się pytanie, jakie środki należy podjąć, aby poprawić jakość powietrza, którym nieustannie oddychamy. Rutynowe częste wietrzenie nie zawsze jest przecież wystarczającym sposobem, bo jakość powietrza na zewnątrz, zwłaszcza w miastach, również pozostawia wiele do życzenia. Jak zatem pozbyć się groźnych dla zdrowia zanieczyszczeń? Jak zniwelować „syndrom chorych budynków” i pozbawić je szkodliwej dla zdrowia szczelności? Wreszcie jak zneutralizować działanie drobnoustrojów i alergenów, z którymi nasz organizm codziennie podejmuje walkę? W kontekście niniejszych pytań jedynym rozwiązaniem wydaje się być kupno profesjonalnego oczyszczacza powietrza.

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza?

Zdecydowanie warto zaopatrzyć swój dom w profesjonalny sprzęt do uzdatniania powietrza. Ale ważne jest, aby kupić ten właściwy: skuteczny i optymalny dla zdrowia oraz domowego budżetu.

Na co zatem należy zwrócić uwagę podczas zakupu takiego urządzenia? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że zadaniem oczyszczacza powietrza ma być pochłonięcie nie tylko grubocząsteczkowych zanieczyszczeń, takich jak kurz, pyłki roślin czy fragmenty zwierzęcej sierści. Wartościowe urządzenie musi sobie poradzić również z mikrozanieczyszczeniami, takimi jak drobnoustroje czy wirusy, a także opary budowlane i pochodzące z detergentów, których na co dzień używamy.

Eliminacja wymienionych czynników jest niezwykle ważna, ponieważ nasz organizm nie jest w stanie uporać się z nimi samodzielnie. Wprawdzie zadaniem śluzówki nosa jest oczyszczanie wdychanego powietrza, jednak nie jest to filtr doskonały. Nos nie oczyszcza powietrza w 100% – wiele substancji i potencjalnych alergenów trafia do naszej krtani i oskrzeli, a nawet przenika do płuc, powodując stany zapalne i nadwrażliwość.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacze powietrza są najczęściej zbudowane z systemu filtrów – głównie węglowego i HEPA. Zanieczyszczone powietrze jest zasysane do środka oczyszczacza, a następnie – po przefiltrowaniu – wraca do pomieszczenia. Bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia mają zainstalowane jonizatory i lampy UV, a te najnowocześniejsze wykorzystują technologię wielostopniowej filtracji.

Przykładem takiego zaawansowanego, wielofunkcyjnego urządzenia jest oczyszczacz powietrza AIRCARE. Jego skuteczności nie sposób porównać z możliwościami innych tego typu urządzeń dostępnych na rynku. Innowacyjność wynika z zastosowania wielostopniowego systemu oczyszczania powietrza i neutralizacji szkodliwych substancji.

W urządzeniu zostały zainstalowane kolejno następujące elementy:

Filtr wstępny zatrzymuje takie cząstki, jak kurz, sierść zwierząt i większość pyłów.

Filtr HEPA wykonany ze szkła spiekanego ma za zadanie pochłonąć drobne pyły, roztocza, komórki grzybów, bakterii oraz pleśni (skuteczność filtracji pyłów powyżej 0,3 mikrona wynosi 99,9%, grzybów: 70%, a pleśni: 50%),

Filtr węglowy jest zbudowany z aktywnych granulek sprasowanych w tysiące mikropor. Skutecznie eliminuje lotne związki organiczne (m.in. w 80% formaldehydy), zmniejsza stężenie ozonu oraz neutralizuje nieprzyjemne zapachy.

Filtr katalityczny pokryty tlenkiem tytanu jest obecnie najlepszym fotokatalizatorem w procesach rozpadu związków organicznych (np. skuteczność eliminacji bakterii tlenowych wynosi w tym wypadku 70%).

Lampa UV całkowicie niszczy zarodniki grzybów.

Jonizator powietrza przywraca właściwy poziom zjonizowania.

Zastosowanie tak zaawansowanego technologicznie rozwiązania daje gwarancję, że urządzenie przywróci powietrzu właściwe parametry i dzięki temu domownicy będą oddychać mieszanką, która przestanie zagrażać ich zdrowiu, a stanie się dobroczynna dla funkcjonowania całego organizmu.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


Artykuł powstał we współpracy z firmą KLIMAWENT S.A.


Zobacz także

„Bardzo pomocnym ćwiczeniem, kiedy depresja pchała mnie ku śmierci, było wyobrażenie sobie własnego pogrzebu”

Rak, który atakuje osoby pomiędzy 20. a 40. rokiem życia. Kiedy i co nam zagraża?

Hipoterapia - co to jest, zalety, przeciwwskazania

Hipoterapia – dlaczego jest tak ważna? Zalety hipoterapii