Lifestyle

7 oznak, że jesteś urodzoną artystką. Nawet, jeśli jeszcze nią się nie czujesz

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
26 września 2016
Fot. iStock / Roberto A Sanchez
 

Możesz być zaskoczona, że to właśnie ty nosisz w sobie cechy artystki z prawdziwego zdarzenia. Nie, nie przeglądaj się w lustrze na wszelki wypadek, przecież nie chodzi to o wygląd i strój pomazany farbami, ani o ekstrawagancki styl życia. Pierwiastek artystycznej duszy nosisz w sobie od zawsze, jedynie w pewnych przypadkach wymaga on wsłuchania się w siebie, by zrozumieć, że on tam cały czas był. 

Jak odkryć w sobie artystyczny potencjał?

Nie potrzeba wielkiego wysiłku, sama będziesz zaskoczona, jak wiele z niego masz w sobie, choć na co dzień, o tym nie rozmyślasz. Istnieją cechy, na pozór mało istotne, które powinnaś pielęgnować w sobie przez resztę życia.

7 cech osób z artystyczną ikrą

1. Początek i koniec kręcą cię tak samo

Nie da się ukryć, że zazwyczaj koniec podejmowanego projektu czy przedsięwzięcia, cieszy o wiele bardziej niż początek. Ludzie w większości nastawieni są na szybki i efektowny koniec swoich działań. Oczekują szybkich powodów do zadowolenia, interesują się przede wszystkim osiągniętymi wynikami oraz tym, co w zamian za włożoną pracę można osiągnąć — nagrody, zwroty inwestycji i inne profity. Początek traktowany jest wyłącznie jako start, coś, co należy przejść sprawnie i bez zawahania się. Natomiast osoby z artystycznym zacięciem, właśnie na ten początek patrzą inaczej, z większą uwagą. Dostarcza on takiej samej radości jak koniec, bo oznacza w równym stopniu podekscytowanie i satysfakcję z podjętego działania. Artyści uwielbiają zagłębiać się w nowe projekty, odkrywać nieznane, i czerpać jak najwięcej przyjemności planując działania od początku aż po efekt końcowy. Równie dobrze planowane zakończenie jednego projektu, może stać się początkiem drugiego.

2. Cenisz pracę innych ludzi, choć jesteś ostrożna w zachwalaniu własnych starań 

Ponieważ wkładasz mnóstwo serca w realizację własnych projektów, masz pewne obawy, by otwarcie pochwalić się nimi przed innymi osobami. Za to efekty pracy innych doceniasz i potrafisz to szczerze okazać. Okazujesz zainteresowanie cudzymi projektami i chętnie słuchasz tego, w jaki sposób one powstawały, czerpiąc z tego wiadomości i inspirację do własnych działań. Nie obawiaj się pokazać światu własnej pracy, bo dzięki temu, że wkładasz w nią tyle serca serce, zostanie doceniona.

3. Wrażliwość, to twoje drugie imię

Nie pozostajesz obojętna na świat, który cię otacza. Jesteś empatyczna i potrafisz współodczuwać radość innych ludzi, emocje, jakie im towarzyszą. Potrafisz dzięki tej wrażliwości nawiązać interakcję z innymi, a gdy jesteś sama, łapiesz dystans i żyjesz w zgodzie z własnymi emocjami. Jesteś wrażliwa, a to pozwala ci na czerpanie energii i inspiracji do własnych działań.

Fot. iStock / wundervisuals

Fot. iStock / wundervisuals

4. Nie pieniądze są dla ciebie najważniejsze

Owszem, potrzebujesz ich, ale nie stają się one dla ciebie esencją życia. Nie żyjesz tylko po to, by zarabiać i wydawać, przy takim układzie wolałabyś nie być bogaczką, ale robić to, co kochasz. Właśnie to daje ci prawdziwe szczęście, choć bez milionowych zysków. Nie zależy ci na zakupach w markowych sklepach, wolisz zatroszczyć się o sprzęt potrzebny ci do realizowania własnych pasji. Inwestycja w siebie jawi się tu jako szansa, a nie zbędny wydatek. W związku z tym dobrze się czujesz w miejscach, gdzie możesz obcować ze sztuką, gdzie znajdziesz podobnych sobie ludzi a może nawet publiczność do zaprezentowania talentu. Opinia innych na temat tego, co zrobiłaś jest warta dla ciebie więcej niż finansowa gratyfikacja.

5. Możesz samą siebie chwalić, ale i krytykować

Narcystyczne uwielbienie własnej osoby i działalności nie jest domeną każdego artysty. To cecha charakteru, która równie dobrze może się schować na rzecz niepewności. Zapewne wierzysz w to, co robisz i chcesz robić to dobrze, by móc pokazać dzieło ze spokojem światu. To powoduje u ciebie przypływ ambicji i dumy. Ale mając do czynienia z poczuciem niedoskonałości, zastanawiasz się, czy to, co robisz jest „wystarczająco dobre”. Wątpliwości mogą nie być ci obce, ale nie przeszkadzają w realizowaniu pasji.

6.Wracasz do tego, co kochasz

Nawet jeśli w twoim życiu wydarzy się prawdziwa rewolucja, zawsze wracasz do tego, co ci w duszy gra. Możesz mieszkać gdzie indziej, pracować inaczej, mieć nowych znajomych, a twoja pasja prędzej czy później wróci jak bumerang. To jedna z tych stałych w życiu, która zawsze przynosi coś znajomego, pewne ukojenie i oderwanie od codzienności.

7. Notujesz, by nic nie umknęło twojej uwadze

Twoja głowa jest skarbnicą pomysłów, kreatywności zdecydowanie ci nie brak. Jednak pomysły bywają ulotne, a żeby ich nie pogubić, skrzętnie notujesz to, co akurat wpadnie do głowy. Masz przy sobie notatnik, jeśli nie tradycyjny, to elektroniczny i tam choćby hasłami zapisujesz rzeczy warte uwagi. Nawet jeśli w dane chwili nie masz czasu spożytkować tych idei, mając je zapisane zawsze są do twojej dyspozycji.


źródło: www.lifehack.org


Lifestyle

Jak Krystyna Janda inspiruje Polki do zorganizowania ich własnego strajku. Czy wy też weźmiecie udział w Czarnym Poniedziałku?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
26 września 2016
Fot. Zbigniew Kresowaty / CC0 1.0
 

Krystyna Janda słynie z zaangażowania w życie polityczne i społeczne naszego kraju. Na swoim profilu na Facebooku często zamieszcza komentarze do spraw bieżących, zwłaszcza tych, dotyczących kobiet. Dwa dni temu umieściła post, który jeszcze mocniej zmotywował polskie internautki do walki o prawa kobiet w Polsce.

Aktorka zamieściła link do artykułu o strajku islandzkich kobiet, który dał początek konkretnym zmianom.  4 października 1975 r. 90 proc. islandzkich kobiet przerwało pracę (gospodynie domowe również!) i wyległo na ulice, by brać udział w wiecach i dyskusjach o nierównościach. Ten jeden dzień, który Islandczycy nazywają „długim piątkiem”, spowodował prawdziwą rewolucję. 5 lat po tym wydarzeniu, Islandia jako pierwszy kraj na świecie wybrała kobietę na prezydenta, a dziś  jest uważana za jedno z najbardziej przyjaznych kobietom państw.

Krystyna Janda swój wpis opatrzyła jednak komentarzem: To tylko taka propozycja niestety wśród kobiet polskich nie ma solidarności za grosz.

Wygląda na to, że tym razem pani Krystyna się pomyliła. Internet na to wyzwanie odpowiedział natychmiast. Okazało się, że na Facebooku powstało już wydarzenie „Ogólnopolski strajk kobiet”.

Jego organizatorki piszą:

Wzorem kobiet w Islandii, które 41 lat temu sparaliżowały swój kraj, robimy jednodniowy protest ostrzegawczy przeciwko ustawie procedowanej w polskim parlamencie przez morderców kobiet!

3 października:
– bierzemy urlop na żądanie
– bierzemy dzień wolny na opiekę nad dzieckiem
– nie idziemy na uczelnię
– bierzemy urlop bezpłatny
– korzystając z jakiejkolwiek innej legalnej możliwości – nie idziemy do pracy i na uczelnię!

CHCĄ ODEBRAĆ KOBIETOM PRAWA! Nie godzimy się na to! Zróbmy im #czarnyponiedzialek

Wydarzenie nabiera rozpędu z szybkością i efektywnością śniegowej kuli. Liczba osób, które deklarują swój udział rośnie z godziny na godzinę i prawdopodobnie zaskoczyła już nawet panią Krystynę Jandę:). A Wy? Przyłączycie się 3 października do Ogólnopolskiego Strajku Kobiet?


Lifestyle

Dlaczego Millenialsi zapominają o pigułce? Zapominamy, bo…

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
26 września 2016
Millenialsi zapominają o pigułce
Fot. iStock / © Katie Little

Najnowsze badania dowodzą, że pod wpływem stresu i zmian codziennego życia młode kobiety zapominają o zażyciu pigułki antykoncepcyjnej.

· 39% kobiet w wieku 21-29 lat stosujących doustne środki antykoncepcyjne przyznaje, że w zeszłym miesiącu co najmniej raz zapomniało o zażyciu pigułki

· Główna przyczyna: napięty rozkład dnia.

– Kobiety z pokolenia Millenialsów zmagają się z wieloma właściwymi dla ich wieku zmianami w codziennym życiu, m.in. nagromadzeniem zadań do wykonania. Międzynarodowe badanie „Millennial and Contraception – Why do we forget?” („Kobiety z pokolenia Millenialsów i antykoncepcja – dlaczego zapominamy?”) przeprowadzone na zlecenie firmy Bayer wykazuje, w jaki sposób zmiany, których młode kobiety doświadczają na co dzień, podnoszą ich poziom stresu. To z kolei prowadzi do częstszego zapominania o zwyczajowych czynnościach – włącznie z zażywaniem pigułki antykoncepcyjnej.

Badanie wskazuje, że – niezależnie od tego, czy chodzi o nowy związek, rozstanie, czy zwrot w życiu zawodowym – kobiety doświadczyły w minionym roku przeciętnie dwóch istotnych zmian, a w niektórych przypadkach – nawet sześciu. Trzy czwarte badanych (75%) przyznało, że zmiany te spotęgowały ich stres.
Dr Linda Papadopoulos mówi: „Nie jest żadną tajemnicą, że życie po dwudziestce jest stresujące. To czas podejmowania ważnych decyzji i czas istotnych zmian, które często powodują stres. Stres ten może zaburzać proces kodowania i przywoływania wspomnień, co w konsekwencji może mieć negatywny wpływ na zapamiętywanie.”

Kobiety z „Pokolenia Y” uczestniczące w badaniu i stosujące codzienną antykoncepcję regularnie zapominają o takich czynnościach, jak zażycie pigułki, zmycie makijażu przed snem czy naładowanie komórki.

39% kobiet z „Pokolenia Y” stosujących doustne środki antykoncepcyjne przyznaje, że w zeszłym miesiącu co najmniej raz zdarzyło im się zapomnieć o zażyciu pigułki (niemal równie częste jest zapominanie o zmyciu makijażu przed snem). Niektóre kobiety zapominały o pigułce nawet raz w tygodniu lub częściej. Jako główne przyczyny wskazują wiele obowiązków i nieprzechowywanie pigułki w widocznym miejscu.

Dr Tina Peers, zauważa: „Podczas gdy niektóre czynności, o których zapominają młode dojrzałe kobiety, takie jak zapomnienie o zmyciu makijażu przed snem, mają minimalne konsekwencje dla dalszego życia, inne, np. konieczność codziennego zażywania pigułki antykoncepcyjnej, mogą mieć konsekwencje decydujące o kształcie dalszego życia i zmuszające do zmiany wcześniejszych planów. Kobiety powinny porozmawiać ze swoim lekarzem, aby poznać wszystkie dostępne możliwości i móc wybrać tę, która jest dla nich najlepsza i najlepiej dopasowana do ich stylu życia.”

Dlaczego Millenialsi zapominają o pigułce? Zapominamy, bo…

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

linia 2px

Informacje o badaniu

Badanie „Millennials and Contraception – Why do we forget” („Kobiety z pokolenia Millenialsów i antykoncepcja – dlaczego zapominamy?”) przeprowadziła firma Opinion Health za pomocą kwestionariusza internetowego. Było realizowane w dziewięciu krajach: Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Belgii, Irlandii, Meksyku, Brazylii i USA, wśród łącznie 4 500 kobiet (po 500 w każdym kraju) w wieku 21-29 lat, stosujących codzienną antykoncepcję doustną. Badanie dotyczyło zmian, na które narażone są młode kobiety w krótkim czasie, oraz wpływu na zwykłe czynności, w tym codzienne zażywanie pigułki antykoncepcyjnej.

Bayer dla zdrowia kobiet

Firma Bayer działa zgodnie z misją „Science For A Better Life”, zapewniając szereg innowacyjnych terapii. Mając wieloletnie doświadczenie w działalności na rzecz zdrowia kobiet, Bayer oferuje wiele skutecznych długo- i krótkoterminowych metod planowania rodziny. Firma proponuje ponadto terapie menopauzy oraz chorób ginekologicznych, a także inne rozwiązania obecnie podlegające badaniom klinicznym.

Bayer: Science For A Better Life

Bayer to międzynarodowa firma działająca w obszarach Life Science: ochrony zdrowia oraz rolnictwa. Produkty i usługi Bayer mają na celu przynoszenie ludziom korzyści i ulepszanie jakości ich życia. Bayer tworzy wartość poprzez innowacje, wzrost i zapewnianie wysokich zysków. Będąc firmą odpowiedzialną społecznie, Bayer przestrzega zasad zrównoważonego rozwoju. W roku podatkowym 2015 grupa Bayer zatrudniała 117 000 pracowników, a wysokość sprzedaży wyniosła 46,3 mld €. Wydatki inwestycyjne wyniosły 2,6 mld €, a wydatki na badania i rozwój 4,3 mld €. Powyższe dane obejmują wyniki dywizji wysokospecjalistycznych materiałów, która weszła na giełdę 6 października 2015 jako nowa firma Covestro.


Zobacz także

Kiedyś odejdę. List (bardzo) miłosny do męża. O tym dlaczego kobiety porzucają

W tej historii nie ma katów, nie ma zbrodniarzy, maltretujących swoje dzieci. Jest ciężkie życie, zbyt ciężkie dla dorosłego

Maria Nurowska

Maria Nurowska nie żyje. Znana pisarka, która po stracie ukochanego zaczęła wszystko od nowa