Go to content

Bądź wdzięczna za to, co masz, nawet gdy los nie sprzyja. Łatwiej docenisz szczęście

Fot. iStock / martin-dm

Nie jest tajemnicą, że w życiu raz bywa lepiej, a innym razem sytuacja zmienia się na naszą niekorzyść. Nie zawsze można być w zapasach z życiem górą, a porażka wpisana jest w nasze jestestwo. Jednak, gdy gorszy czas rozciąga się na długie tygodnie czy miesiące, można stracić wiarę w siebie, przyszłość i odpuścić walkę. A wtedy trudno docenić to, co mamy.

W obliczu trudnych sytuacji, świat rysuje się w czarnych barwach. I chyba tylko wybitni optymiści starają się mimo przeszkód patrzeć na to swoje nie zawsze łatwe życie z wiarą w przyszłość.

Wbrew samopoczuciu bądź wdzięczna za to, co daje ci los

Tak, to prawdziwe wyzwanie. Trudno jest doceniać życie, gdy zawisa nad nim jakieś fatum. Bo z czego się cieszyć, skoro najbliższą osobę dotyka straszna choroba, widmo komornika wisi nad niezapłaconymi rachunkami czy po raz kolejny trzeba szukać innej pracy, bo dziecko choruje, a szef ani myśli przedłużać umowy z wiecznie nieobecną pracownicą?

A właśnie wbrew życiowym trudnościom, umiejętność odczuwania wdzięczności za to, co otrzymujemy od losu, pozwala lepiej żyć i zauważać wiele aspektów, których na co dzień nie doceniamy. Bądźmy więc wdzięczni za to, co mamy, bo w ostatecznym rozrachunku życie i tak daje nam więcej dobrego, pięknego, przyjaznego, niż tych trudnych do udźwignięcia dni.

Wdzięczność pomaga przeciwdziałać negatywnym emocjom

Bez problemu wypracowujemy w sobie wdzięczność, gdy jesteśmy niesieni przez falę sukcesów i realizujemy jedno za drugim marzenie. Bo mamy za co dziękować. Jednak w czasie trudnym dla każdego z nas trudno jest wykrzesać z wnętrza pogodę ducha. Naturalnie towarzyszy nam smutek, troska, złość, bunt, a także wiele innych emocji, które ciężko jest utrzymać w ryzach. Natomiast rzecz tak trudna, jak odczuwanie wdzięczności, paradoksalnie w trudnych momentach, ma potężne znaczenie.

Psychologowie twierdzą, że jest to szczególnie potrzebne, bo może przeciwdziałać zalewającej fali negatywnych emocji, które zagrażają zdrowiu zarówno psychicznemu, jak i fizycznemu. Należy podkreślić, że wdzięczność nie oznacza przyklejenia sztucznego uśmiechu na twarz, wtedy, gdy nie mamy powodów do radości. Tu ważna jest perspektywa i zracjonalizowanie: są rzeczy, za które możemy być wdzięczni, pomimo ciężkich doświadczeń.

Sztuka wytwarzania poczucia wdzięczności

Naukowiec Robert Emmons, profesor psychologii na University of California w Davis, określa, w jaki sposób osiągać powyższy cel. 

Należy złapać się negatywnej myśli i przekierować ją na inny tor. Na przykład, gdy po głowie krąży stale myśl, że po raz kolejny nie poradzisz sobie w stresującej sytuacji w pracy i zawalisz termin, masz ogromne szanse, że właśnie przez takie myślenie osiągniesz niechciany skutek. Zamiast czarnowidztwa, należy zmienić myślenie z „już nigdy nie będzie lepiej” na coś zupełnie odwrotnego. Spróbuj przypomnieć sobie dobre rzeczy w swoim życiu. Przestrzeń, osoby, sytuacje, o których myśl przynosi ukojenie i  uchroni przed lękiem, nawet jeśli tylko na kilka chwil — warto w ten sposób budować swoją siłę.

Efekt może okazać się lepszy od przewidywań

Zapewne w ten sposób nie wpłyniesz na zewnętrzne, niepokojące zdarzenia, ale utrzymasz w ryzach odbierające chęć do życia, emocje i zachowasz wewnętrzny spokój, szerzej patrząc na swoje życie. Praktykowanie wdzięczności pozwala na rozwijanie odporności emocjonalnej, która daje siłę do walki z przeciwnościami losu. Poza tym wdzięczność może obniżać ciśnienie krwi, pomaga głębiej spać i lepiej żyć. Stajemy się również bardziej skłonni do wybaczania, nie gromadząc w sobie negatywnych emocji, bardziej empatyczni, łatwiej budujemy dobre relacje z ludźmi.

Kilka wskazówek, jak świadomie praktykować wdzięczność

Nie ma złego czasu na to, by docenić życie. I nie wymaga to wielkiej filozofii a jedynie korekty myślenia i podejścia do pewnych spraw. Wdzięczność za los można samodzielnie wypracować i korzystać z efektów przez cały czas.

1. Zanotuj listę rzeczy wyjątkowych

Wypisz i umieść w widocznym miejscu w domu listę rzeczy, za które możesz być wdzięczna losowi. Coś lub kogoś, kto jest niezwykle istotny dla ciebie, to pomaga złapać utraconą równowagę, polepszyć samopoczucie i oddalić czarnowidztwo.

2. Módl się lub medytuj

Najmniej istotne jest, jaką formę wyciszenia da siebie wybierzesz. Chodzi o to, by w spokoju pozwolić oddalić się myślom w pełną spokoju i harmonii przestrzeń, oderwać się od dręczącego problemu.

3. Skupiaj się na drobnych rzeczach, praktykuj uważność

Celebruj chwile. To przede wszystkim one składają się na poczucie spełnienia i szczęścia, a nie jedynie sukcesy, którymi można się pochwalić. Warto koić duszę widokiem zachodzącego słońca, kwitnących kwiatów, smakować w prostym daniu, w które ktoś włożył całe serce. Takie drobinki znakomicie poprawiają humor i pokazują, że od małych kroczków zaczyna się wielka podróż.

4. Wyciągaj wnioski z lekcji danych przez los

Gdy życie postawi cię w trudnej sytuacji, nie pytaj, dlaczego to ciebie spotyka? Zadaj sobie pytanie, czego możesz się dzięki temu nauczyć? Jeśli na początku jest trudno, zapytaj siebie o to samo raz jeszcze, gdy emocje powoli zaczną opadać.

To proste sposoby na wypracowanie w sobie wdzięczności, szczególnie w trudnych chwilach. Dzięki temu ujrzysz swoje życie w zupełnie innej perspektywie, czerpiąc z każdej chwili jak najwięcej.


źródło: www.huffingtonpost.comwellbelicious.com