Go to content

10 kroków do zbudowania dobrego związku

10 kroków do zbudowania dobrego związku
Fot. Flickr / @diffuser / CC BY

Nie ma takiego związku, który by po prostu był i trwał. Wziął się znikąd, jak miłość, która do niego doprowadziła. Nie ma takiej relacji, która sama by wzrastała i nie więdła. Ani emocji, które nie wymagają od nas niczego. I właśnie to jest w życiu najpiękniejsze. Bo choć tak niewiele od  nas zależy, z tak wieloma sprawami nie mamy szansy wygrać, to akurat miłość – a właściwie dobry związek pełen tej miłości – zależy tylko od nas. Od tego, czy (i co) dwoje ludzi postanowi do niego wnieść. Czego potrzeba do zbudowania dobrego związku?

Relacja nie potrafi przetrwać sama, ani miłość, od której wszystko się zaczęło. Potrzebuje opieki i gotowości by roztoczyć nad parterem emocjonalną opiekę,  dając sobie nawzajem to, czego tak bardzo każdy z nas potrzebuje do szczęścia.  Według dr Bartona Goldsmitha, psychoterapeuty i autora „Emocjonalnego fitnessu”, aby związek rozwijał się i był pełen dobra i bezpieczeństwa, w naszym domu (i łóżku) nie może zabraknąć tych 10 rzeczy…

10 kroków do zbudowania dobrego związku

💛 Miła, szczera i regularna komunikacja

Bez rozmowy twój związek nie przetrwa. Im więcej się komunikujesz, tym bliżej będziesz z partnerem. Tak, mimo wszystkich kłótni i spięć. Dlaczego? Bo miłość umiera w milczeniu – nawet nie wiesz kiedy.

💛 Gotowość do pracy mimo trudności

Dotarcie się, prozaiczna, bezpieczna codzienność, intymność i zaufanie – droga do nich zazwyczaj prowadzi przez setki nieporozumień i związkowych foszków. Ważne jest tylko to, czy jesteś gotowy do pracy – pomimo tych wszystkich, ludzkich i do bólu zwykłych trudności.  Prędzej czy później, jeśli chcesz zbudować związek z drugim człowiekiem, musisz zmierzyć z dyskomfortem, który towarzyszy różnym opiniom i pomysłom.

💛 Poczucie humoru, trochę zabawy i szczypta luzu

Bo nawet w wojsku od czasu do czasu trzeba spuścić z tonu – miłość to nie wojna (wbrew stereotypowym przysłowiom). Każdy potrzebuje wytchnienia, a tam gdzie są dwie osoby – tego luzu potrzeba dwa razy więcej. Potrzeba akceptacji i umiejętności przymknięcia oka, gdy nie w żaden sposób nie narusza to naszych osobistych granic.

Trzeba umieć odpoczywać od rygorów życia codziennego.

Nie możesz spędzić całego wolnego czasu „pracując” nad swoim związkiem – to nigdy nie może zastąpić hobby. Rozmawiaj z partnerem o tym, co lubisz robić, gdzie chcesz iść i jak lubisz się bawić. A gdy tego potrzebujesz: idź i zrób to! Jedyne co MUSISZ, to pozwolić na to samo partnerowi.

💛 Wsparcie emocjonalne i komplementy

Jeśli uważasz, że partner cię nie lubi i nie szanuje – nie stworzysz silnego związku. Musicie wspierać się wzajemnie i głęboko troszczyć o siebie.

Jeśli to nie działa, pora zastanowić się nad relacją.

💛 Miłość, intymność i seks 

To są kamienie milowe miłości. Bycie świetnymi współlokatorami świetnie udaje związek, ale nim nie jest. Musi łączyć was pragnienie bycia razem jako para. Możesz myśleć, że iskra już zniknęła, ale jest zbyt wiele sposobów, by ją rozpalić. Wszystko, co musisz zrobić, to spróbować.

💛 Dzielenie się celami i marzeniami 

Jesteśmy szczęśliwsi, gdy dążymy do celu niż gdy go osiągnęliśmy. Upewnij się, że zawsze masz na co czekać i że realizujecie to wspólnie.

Mimo całej niezależności i własnych pasji, związek potrzebuje choć jednego wspólnego celu na mapie życia. Miejsca, gdzie zawsze możecie się spotkać.

💛 Współczucie, akceptacja i przebaczenie

To właśnie one wskażą ci drogę przez trudny dla związku czas. Dobry związek nie ma nic wspólnego z relacją bez skazy, wręcz przeciwnie. Będą straty, wyzwania i rzeczy, których po prostu nie możesz naprawić. Wspólne przeżywanie burz jest ważną częścią tego, czym są relacje.

💛 Wzajemne pragnienie wyjścia z tego „cało”

Jeśli każde z was szczerze chce przejść przez to pole minowe – będzie dobrze.   Pary, które dzielą nowe doświadczenia, wspólnie budują silniejszą więź.

💛 Dzielenie się lekcjami z życia

Gdy odkryjesz coś ważnego albo życie da ci cenną lekcję (nawet tę bolesną) – poinformuj swojego partnera. Będziesz zaskoczony pozytywną odpowiedzią

💛 Przyznawanie się do błędów (i przyjmowanie takiej refleksji od partnera!)

Wszyscy się mylimy, wszyscy popełniamy błędy i jakże często ślepo w nie brniemy. Uczenie się odpuszczania i przyznawania się pomyłek to jedna z cenniejszych w życiu (i miłości) umiejętności. Drugą, być może jeszcze cenniejszą, jest umiejętność przyjmowania od innych takich deklaracji i zmian. Dobry związek kończy się tam, gdzie zaczyna się dudniące w uszach „a nie mówiłam…”.

Każda miłość potrzebuje powiewu świeżego powietrza. Nie pozwólcie jej kisić się w stale powtarzanych schematach i frustracji. Największym sposobem na okazanie głębokiej miłości, jest włożenie do relacji tego wszystkiego, czego trzeba by mogła wzrastać.


źródło: psychologytoday.com