Lifestyle

Dłubanie w ziemi lepsze niż wizyta u psychoterapeuty

Redakcja
Redakcja
7 marca 2017
Fot. iStock / Petar Chernaev
 

Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego osoby, które uprawiają ogródek, są szczęśliwe i odprężone? Ja zawsze patrząc na mamę mojej przyjaciółki, biegnącej do ukochanych kwiatów, dziwię się – że jej się chce, że taka radosna, że ma na to siłę po pracy. I nieważne, że całe ręce upaprane w ziemi, a paznokcie wołają o szybką pomoc manikiurzystki. A kręgosłup to już w ogóle wysiada. Zawsze, kiedy pokazuje nowo wyrosłe kwiatki, cieszy się jak dziecko – szczerze i zaraźliwie. Patrząc na nią w tym momencie sama łapię (nie, nie za motykę) pozytywny nastrój i chęć do działania. Dzięki niej zaczęłam pomału rozumieć, na czym polega fenomen ogrodnictwa.

Do tego pojawiły się badania angielskich uczonych dowodzące, że ludzie uprawiający ziemię i hodujący rośliny, są szczęśliwsze, zdrowsze – i to zarówno fizycznie, jak i psychicznie – oraz, przede wszystkim, rzadziej wpadają w depresję.  Dlatego, jeśli odnotowujesz spadek nastroju, warto poddać się terapii ogrodniczej  i warto zapędzić do ogródka osoby, które są przygnębione i zmagają się z problemami prowadzącymi do gabinetu specjalisty bądź psychiatry.

Gleba działa jak antydepresant

Grzebanie w ziemi bez rękawiczek jest dobre dla naszego zdrowia. Wszystko za sprawą bakterii glebowych. Naukowcy z Uniwersyteckiego College’u Londyńskiego i Uniwersytetu Bristolskiego wykazali,  że poprawiają one nastrój, ponieważ aktywują grupę neuronów wytwarzających serotoninę, a reakcja po kontakcie z nimi jest taka, jak po podaniu antydepresantów. Dlatego zrzućmy rękawiczki i cieszmy się dobrym zdrowiem psychicznym, które pomoże nam w pokonywaniu codziennych trudności.

Fot. iStock / g-stockstudio

Fot. iStock / g-stockstudio

Skupienie się na byciu tu i teraz

Skupienie się na byciu tu i teraz jest dobre dla naszego zdrowia psychicznego. Pomaga w walce ze stresem i przy rozładowaniu codziennego napięcia. Pracując w ogródku twoje myśli krążą tylko wokół tego, czym się aktualnie zajmujesz i całą uwagę skupiasz na wykonywanej czynności. Dzięki temu lepiej śpisz, masz więcej nadziei i w sumie to już ten problem z pracy nie jest taki straszny, jak się wydawał i nawet już wiesz, jak go rozwiązać.

Fot. iStock

Fot. iStock

Wzmacnia kondycję mózgu  

Badacze zaobserwowali wiele korzyści płynących z uprawiania ziemi dla naszego mózgu, które są wynikiem wykorzystywania wielu jego funkcji. Ogrodnictwo wpływa na obszar uczenia się, rozwiązywania problemów i świadomości sensorycznej. Poprawa tych obszarów jest zauważalna nawet u osób z demencją i chorych na Alzheimera. Wszystko za sprawą kontaktu z beztlenowymi bakteriami glebowymi, które mogą stymulować pracę ludzkiego mózgu.

Zdrowe serce, mniejsze ryzyko zawału i udaru

Badania szwedzkich lekarzy m.in. w Instytucie Karolinska dowodzą, że u seniorów 60+ , którzy aktywnie uprawiali ogródek, ryzyko zawału i udaru spadło nawet o 30 proc. Jest to aktywność o mniejszej intensywności niż zajęcia fitness, do tego na świeżym powietrzu, dlatego jest przeznaczona dla każdego. Dodatkowo poprzez przebywanie na słońcu zwiększamy syntezę witaminy D, która jest niezbędna dla zdrowia i sprawia, że nasze kości są mocne.

Jeśli się wahasz, czy tej wiosny zająć się ogródkiem, myślę, że masz już odpowiedź. Nie tylko zadbasz o swoje zdrowie, lecz także możesz poprosić o pomoc swoich bliskich. Wspólne dbanie o ogród jeszcze bardziej was zbliży i będzie okazją do świetnej zabawy.

Fot. iStock / OlgaPonomarenko

Fot. iStock / OlgaPonomarenko


 

Źródło: womansday.com, ogrodolandia.pl


Lifestyle

Możesz zmienić świat dla swojej córki. O budowaniu pewności siebie w 4 krokach

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
7 marca 2017
Fot. istock/Mixmike
 

Jeśli masz w domu nastoletnią córkę, pewnie czasem ciężko ci ją zrozumieć. Poświęć jednak chwilę na to, by przypomnieć sobie jak to jest być nastolatkiem, który odkrywa swoją seksualność. Przypomnij sobie niepokój i pytania, które sobie wtedy zadawałaś. Pomyśl o tym, jak naturalne wydawało ci się wtedy porównywanie siebie – do innych. I jak się wtedy czułaś. Nie było łatwo, prawda? Dziś jest jeszcze trudniej: presja środowiska, mediów, społeczne, ciągle wygórowane oczekiwania w stosunku do kobiet, a raczej ich wyglądu. Możesz pomóc swojej córce zbudować pewność siebie.

1. Pozytywny obraz ciała

Badania wykazały, że matka ma ogromny wpływ na to, w jaki sposób córka postrzega swoje ciało. Naukowcy potwierdzają, że jeśli zachęcasz swoją córkę do odchudzania, czy często mówisz przy niej o dietach i o tym, jak bardzo jesteś niezadowolona ze swojego ciała, zwiększasz ryzyko zaburzeń odżywiania u swojego dziecka.

Dajesz córce jasny przekaz: nie akceptujesz swojego ciała, widzisz w nim niedostatki. Nie mów o liczeniu kalorii, nie popadaj w obsesję. Rozmawiaj z dzieckiem o zdrowych wyborach żywieniowych i o aktywności fizycznej, ale nigdy nie namawiaj do odchudzania i nie krytykuj jej wyglądu. Nigdy nie jest za późno, by nauczyć dziecko miłości do samego siebie.

Tutaj również olbrzymią rolę mają do odegrania ojcowie: powinni oni w obecności córek unikać języka, który uprzedmiotawia kobiety, a przede wszystkim utrzymywać z dzieckiem bliski, ciepły kontakt,  zwłaszcza w najtrudniejszym momencie, gdy ciało zmienia się przez okres dojrzewania.

2. Mocne, wspierające, kobiece przyjaźnie

Nastolatki potrafią być wobec siebie okrutne, oceniające i złośliwe. Potrafią wykluczyć ze swojego środowiska kogoś, kto myśli, czuje i wygląda inaczej. Cały twój wysiłek powinnaś więc skoncentrować na tym, by podnieść i ukształtować samoocenę twojej córki, tak, by nie opierała się ona na opinii innych.

Poczucie „odstawania”, niedopasowania, nie stanowi realnego zagrożenia, jeśli  młoda dziewczyna doświadczy siły kobiecego wsparcia. Koleżanki, przyjaźnie, krąg dobrych znajomych – warto pielęgnować tę żeńską nić relacji, by mieć poczucie, że mamy na kogo liczyć. Ty również jesteś dla twojej córki wsparciem i w pewnym sensie, przyjaciółką.

3. Szacunek

Ile razy słyszałaś zdanie: „Żadna szanująca się dziewczyna/kobieta …”. Ucz twoją córkę, że nikt nie ma prawa oceniać jej osobistych wyborów, zwłaszcza tych dotyczących jej zdrowia i szczęścia. Ucz, że nie wolno wpędzać jej w poczucie winy, ani wstydu, gdy jej decyzje wypływają z jej wewnętrznych przekonań i szczerych uczuć. Ucz swoją córkę, że szacunek jest wartością, która należy jej się bezwzględnie.

Szanuj swojego partnera, szanuj własne potrzeby, szanuj swoją córkę i jej prawo do prywatności.

4. Zaufanie i uważność

Na pewno wierzysz swojej córce. Wierzysz też, że twoje dziecko zasługuje na szacunek, podobnie jak wszyscy rówieśnicy.

Jeśli jednak wydarzy się coś złego, nie udawaj, że to nie jest twój problem. Nie wypieraj go, nie uciekaj przed nim. Naucz swoje dziecko odpowiedzialności za swoje zachowanie. I słuchaj.

Pracuj nad poczuciem wartości twojej córki. Pamiętaj, że o wiele łatwiej kontrolować tych,  którym go brak. Twoje słowa mają znaczenie, twoja uwaga ma znaczenie.


 

Na podstawie: parent.co

 


Lifestyle

Jestem wyjątkowa, ty też. Żeby inspirować siebie i innych nie musisz szukać daleko… Akcja „Jestem siebie warta”

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
7 marca 2017
Fot. iStock / kieferpix

Masz swoją ulubioną kobiecą bohaterkę? Kobietę, której historia otworzyła ci oczy, dała niesamowitego kopa do działania, zainspirowała?

Może była to bohaterka jakiejś książki, może mama, przyjaciółka, nieznajoma na ulicy? Pewnie taka kobieta pojawiła się w waszym życiu. Pora zaprosić ją ponownie.

Dzisiejsze wyzwanie jest niecodziennie.

Już niedługo będziecie mogły przeczytać książkę Chórzystki (premiera już za tydzień, 15 marca). To wyjątkowa opowieść o wyzwalaniu się kobiet. Zaskakująca, bo wydawać by się mogło, że nieco niewinna, nie opowiada o królowej, ani o wojowniczce – a o zwykłych kobietach. Jednak najważniejszy w całej historii jest jeden mały szczegół, który warto zapamiętać już na zawsze: świadomość, że emancypacja i wolność mogą zacząć się od drobnych wyborów dnia codziennego.

To, że każda z nas może (i powinna) stać się dla siebie taką właśnie bohaterką.

Że każda z nas jest niepowtarzalna i ma w sobie coś wyjątkowego.

Że ty też możesz samą siebie inspirować, możesz otworzyć innej kobiecie oczy, dać wsparcie, pokazać zupełnie inny świat. Zacznijmy od siebie.

Zmieniajmy nasze światy za pomocą tych wszystkich małych, codziennych wyborów. Kroczek po kroczku. Bo jesteśmy tego warte.

Dzisiejsze wyzwanie – to lektura książki, o jakiejś wyjątkowej kobiecie – i oczywiście chwila refleksji. Napiszcie, co jest w was wyjątkowego, czym dobrym chciałybyście „zarazić” i zainspirować inne kobiety.

PS: Lekturę Chórzystek serdecznie wam polecamy!

✿ Akcja „Jestem siebie warta” 

Co trzeba zrobić?

jestem siebie warta — kopia

Przez najbliższe trzy tygodnie będziemy was motywować i wspierać w odkrywaniu swojej prawdziwej wartości. Jesteśmy warte o wiele więcej, niż nam się wydaje. Zasługujemy na to wszystko, co oferuje nam świat – i przede wszystkim na to, na co same pracujemy.

W kolejnych wyzwaniach, będziemy razem odkrywać swoje mocne strony, kobiecość, cielesność i siłę – wszystko po to, by raz na zawsze sobie udowodnić, że jesteśmy siebie warte!

W komentarzach do naszych artykułów w ramach akcji – piszcie, co fajnego/dobrego/ulubionego udało wam się w sobie znaleźć każdego dnia. Za co się lubicie, co w sobie podziwiacie, z czego jesteście dumne! Na pewno będzie w czym wybierać.

I pamiętajcie, na ten Dzień Kobiet – same podarujcie sobie właśnie siebie – tę prawdziwa,  najpiękniejszą!

Najfajniejsze, najpiękniejsze, najbardziej śmieszne czy wzruszające komentarze – nagrodzimy świetnymi i bardzo kobiecymi nagrodami. Bo przecież Dzień Kobiet nie może odbyć się bez prezentów.

🌺Bądźcie z nami – i piszcie regularnie.🌺

Akcja trwa 🌸od 22.02.2017 do 14.03.2017🌸. Wyniki zostaną opublikowane do 21.03.2017 roku.

Nagrody:

evelinecosmetics logo przezroczystosc

5 x zestaw kosmetyków Eveline GOLD LIFT EXPERT, składający się z:

  • LUKSUSOWY ULTRA-UJĘDRNIAJĄCY KREM-SERUM 40+,
  • LUKSUSOWY ZŁOTY KREM-SERUM,
  • LUKSUSOWY ZŁOTY KREM POD OCZY I NA POWIEKI.
P_piel_gle_krem 40(1) P_piel_gle_krem-serum P_piel_gle_oczy

Logo-TIME FOR WAX

1 x Zaproszenie na dowolną usługę depilacji woskiem w salonach Time for Wax w całej Polsce.

Zdjęcie nagrody-zaproszenie

1 x Voucher uprawniający do otrzymania rabatu 50% na usługę depilacji w salonach Time for Wax w całej Polsce.

Zdjęcie nagrody voucher

yes_logo_nowe_czarne

3 x do wyboru przez Laureatkę jeden z prezentowanych poniżej elementów biżuterii marki YES

ab-s-000-swa-nncl609 ab-s-000-swa-zncl608 ab-s-000-swa-incl607
ab-s-000-swa-nncl610 ab-s-000-swa-ibcl609

6 x zestaw eleganckich koszy Curver z serii Knit, składający się z:curver

  • Koszyk Emily KNIT 1szt
  • Koszyk prostokątny KNIT rozmiar S 1 szt
  • Koszyk prostokątny KNIT rozmiar XS 1 szt
  • Koszyk okrągły KNIT rozmiar XS 2 szt.

aranz3

Owca logo

5 x zestaw książek składający się z:

Dlaczego bywam humorzastą zołzą

Chórzystki

zołzy_CMYK_300_3D chórzystki_3d

Chórzystki to książka o emancypacji i wolności, które nie muszą rodzić się w buncie i walce, ale mogą zacząć się od drobnych wyborów dnia codziennego. Choćby od stworzenia kobiecego chóru czy stawienia czoła tyranowi, który maltretuje swoją rodzinę.

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.


Zobacz także

Jak naprawdę wyglądają modelki bez użycia photoshopa! Brawo za odwagę i pokazanie prawdy

10 niesamowitych faktów o ludziach urodzonych w październiku

Kobieto puchu marny. Czym właściwie jest kobiecość?