Psychologia

7 zasad miłości własnej, która nie rani innych

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
14 czerwca 2016
Fot. iStock / AZarubaika
 

Pojęcie „miłości własnej” ciągle jeszcze kojarzy nam się źle. Kochać siebie, to być trochę egoistą. Boimy się takiej oceny, wolimy by inni widzieli nas jako zdolnych do poświęceń altruistów. Ale altruista też może pokochać siebie, zadbać o swoje potrzeby i marzenia. Przestańmy się bać być dla siebie kimś ważnym. To ten lęk blokuje nam drogę do poczucia równowagi z samym sobą, do spełnienia na drodze osobistego rozwoju, do wartościowych, partnerskich związków.

Jak więc kochać siebie bez obawy, że ktoś to źle odbierze lub że możemy zranić innych? Poprzez konsekwentnie stosowanie kilku życiowych zasad. To nie są spektakularne kamienie milowe, które zmienią wszystko. To drobne, codzienne gesty i nawyki, które mogą sprawić, że ujrzysz w sobie kogoś wartego twojej miłości.

Po pierwsze: przede wszystkim nastawienie

Zaczynaj każdy dzień od powiedzenia sobie czegoś pozytywnego. Przypomnij sobie jak poradziłeś sobie z trudną sytuacją, jak wyglądałeś w ważnym dla ciebie dniu, jak opanowałeś stres i ruszyłeś po swoje. Albo jak, mimo złego samopoczucia, wstałeś, zjadłeś śniadanie i wyszedłeś z domu. Cokolwiek, co wywoła uśmiech na twojej twarzy i poczucie dumy. Nawet cicha, ledwo dostrzegalna twojej twarzy radość rozleje się ciepłem na twoim sercu. Jesteś dla siebie bohaterem.

Po drugie: marzenia

Niekoniecznie spektakularne. Czasem marzymy o tym, by zrobić sobie wolny dzień, albo nawet kilka godzin. Wygospodarować czas, który możemy poświęcić w całości sobie, swoim potrzebom. Ale niewielu z nas potrafi powiedzieć bliskim: to jest moja chwila, chciałbym pobyć sam.

Znajdowanie czasu dla siebie nie ma nic wspólnego z zaniedbywaniem domowych i związkowych obowiązków. To raczej kwestia uwzględnienia w naszych napiętych planach miejsca „tylko dla nas”. Taka zasada powinna obowiązywać oboje partnerów.

Jeśli masz możliwość, rozwijaj swoje pasje. Wchodząc w relację z drugą osobą wnosisz wówczas coś „swojego”, coś co cię wyróżnia. Ten, kto pokocha cię szczerze, pokocha cię właśnie takiego. Z czasem pewnie kilka rzeczy trzeba będzie ograniczyć (zwłaszcza gdy założysz rodzinę) ale nie rezygnuj z nich zupełnie, bo będzie ci ich brakowało.

Po trzecie: odrzuć wewnętrzny głos krytyki

Nie wierz tak łatwo we wszystko co pojawia się w twojej głowie na twój temat. Ten wewnętrzny, uciążliwy krytycyzm, próbuje trzymać nas w szachu i pilnować, żebyśmy nie poczuli się „zbyt dobrzy”. Ale to nie jest dobry głos, bo zbyt często odwodzi nas od realizacji naszych życiowych planów. Sprawia, że zaczynamy widzieć je jako zbyt odważne dla „kogoś takiego jak my”. Brak wiary we własne siły również wypływa z braku umiejętności pokochania i zaakceptowania siebie samego. Ten, kto się kocha prawdziwie, będzie starał się sięgać po swoje marzenia, żeby być szczęśliwym. I przestań się porównywać. Ludzi nie można zmierzyć tą samą miarką.

Po czwarte: ludzie

Otaczaj się takimi, którzy cię kochają i inspirują. Niech to będzie miłość, czy sympatia, bezwarunkowa. Z tej miłości, przyjaźni, uznania, czerp dla siebie przekonanie, że jesteś kimś wyjątkowym. Odrzuć potrzebę bycia lubianym przez wszystkich – od dawna wiadomo, że to jedno z najbardziej szkodliwych dążeń, jakie można sobie samemu zafundować. Ono tłumi w tobie wszystko czym naprawdę jesteś.

Po piąte: różnice

Zaakceptuj rzeczy, które różnią cię od innych. I tez je kochaj. Nie ma nic wspanialszego w człowieku niż pogodna świadomość swojej odrębności, swoich słabości i ponadprzeciętnych zalet. Taka umiejętność to wielka cegła w budowaniu miłości własnej. Miłość własna zbudowana na takiej cegle, to solidna wartość, która nie jest łatwo w człowieku zniszczyć.

Po szóste: doceń siebie

Świętuj swoje małe i duże sukcesy w gronie bliskich. Przyzwyczajaj ich od samego początku, że potrafisz się cieszyć, z tego, że ci się udaje. Że twój sukces to nie przypadek, ale wynik ciężkiej pracy, konsekwencja zdolności i wiedzy. Nie krępuj się fałszywą skromnością.

Po siódme: piękno to coś więcej

Nie tylko uroda i wysportowane ciało. Kochać siebie, to uznać, że piękno jest niedefiniowalne, uznaniowe. I wierzyć w to, że samemu jest się pięknym, tak jak piękny może być człowiek poprzez swoją życiową postawę, stosunek do innych i odwagę życia „po swojemu”.

I jak tu siebie nie pokochać?


Psychologia

Okna nie muszą być nudne. Spraw, by stały się przestrzenią piękna, światła i komfortu

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
14 czerwca 2016
rolety
Fot. Dekoria.pl
 

Okna są bez wątpienia wizytówką naszego domu. Zwracają na siebie uwagę tak samo, jak ład panujący w pomieszczeniach i meble nadające duszę domostwu. Okna są wyjątkowe, ponieważ pełnią funkcję łącznika z tym, co dzieje się poza murami budynku, umożliwiają wlewanie się promieni słonecznych, oraz świeżego powietrza i dźwięków z drugiej strony. 

Nawet jeśli widok za oknem nie zachwyca swoją wyjątkowością, warto sprawić, by ta ciekawa, jasna przestrzeń wypełniła się stylem i zaczęła pełnić funkcję tej kopki nad i, która zdefiniuje wygląd i charakter domu.

Długie, słoneczne dni zachęcają do wprowadzenia powiewu świeżości

Jeśli marzysz o zmianach w wystroju wnętrza, ale obawiasz się finansowej rewolucji w portfelu, postaw na subtelne ale zauważalne zmiany, własnie w obrębie okien. Jeśli nie czujesz się na siłach, by zaprojektować od początku do końca wygląd okien w różnych pomieszczeniach, możesz czerpać inspiracje z różnych katalogów czy stron internetowych. Niekiedy wystarczy jedna iskra, by w głowie utworzyła się cała koncepcja na idealny wygląd okna.

Ożyw parapety kwiatami i ozdobami

Wybierz ulubione kwiaty ozdobne, które same w sobie skupią uwagę w jednym miejscu. Ożyw parapet ładnymi doniczkami, ale nie upychaj kwiatka przy kwiatku, ponieważ rośliny mogą wzajemnie się zagłuszać, a nadmiar stanie się zwyczajnym zagraceniem. Minimalizm zawsze jest lepszy od groźby przeładowania i powstania bałaganu.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Dekoria.pl

Jeśli nie lubisz kwiatów, ustaw na parapecie zdjęcia w pięknych ramkach, ozdobne świece, które stworzą klimat oraz puzderka czy pamiątki, które chciałabyś wyeksponować. Jeśli nadal nie masz pomysłu jak ozdobić parapet, zerknij na stronę Dekoria.pl. Tu znajdziesz lampiony, figurki, wazony i setki innych dekoracji które pozwolą na ozdobienie domu tak, jak tylko zechcesz.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Dekoria.pl

Zasłony i firany

W ten prosty sposób nie tylko stłumisz odrobinę zbyt intensywne słoneczne światło, ale i stworzysz delikatną intymność w pomieszczeniu, gdyż z zewnątrz będzie mniej widać to, co się dzieje w domu. Firanki mają jeszcze jeden pozytyw, ponieważ w pewien sposób maskują okno i zabrudzenia, które naturalnie powstają  powodu zmiennych warunków atmosferycznych i kurzu. Niestety, nie każdy może sobie pozwolić na mycie okien raz w miesiącu i zawieszanie świeżo wypranych firan i zasłon. Firany i zasłony wprowadzą świeżość, będą falować przy silniejszych podmuchach wiatru i budować klimat w domu. Zamiast grubych mięsistych tkanin, wybieraj lżejsze, które nie tylko nie przytłumią pomieszczenia, ale sprawią, że okno nabierze lekkości.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Dekoria.pl

Rolety rzymskie – europejski styl i komfort

W Europie królują niepodzielnie w oknach od już od wielu lat rolety rzymskie. To doskonałe rozwiązanie, ponieważ w zależności od wybranej tkaniny mogą całkowicie zaciemniać pomieszczenie, spełniać formę dekoracyjnej zasłony lub stanowić formę transparentnej firany. Spełniają one funkcję ozdobną, regulującą przepływ światła, oraz zapewniającą intymność.  Podnoszone przy pomocy specjalnego mechanizmu, tworzą dekoracyjne fałdy i z gracją prezentują się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak również klasycznych domach. Mają one niewątpliwą przewagę nad zasłonami, ponieważ nie kradną cennej powierzchni użytkowej, którą potrzebują zasłony, by zostać odsunięte na bok. Rolety rzymskie można zamocować tak, jak jest wygodniej – do ściany, sufitu, bezinwazyjnie na ramie okna lub najprościej – zawiesić na karniszu.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Dekoria.pl

Jeśli chcesz rozeznać się w rodzajach rolet, zerknij do mini-ściągawki:

  • Rolety rzymskie zaciemniające. Wyróżniają się prostym designem, gładkimi tkaninami w modnych kolorach a przede wszystkim funkcją zaciemnienia pomieszczenia w 95%! Idealnie pasują do urządzania nowoczesnych wnętrz oraz pomieszczeń, w których wypoczywamy – sypialni, pokoi dziecięcych oraz pokoi komputerowych i telewizyjnych.
  • Rolety rzymskie dekoracyjne (z falbaną prostą, falistą lub bez falbany). Falbana kończąca roletę dodaje jej bardziej ozdobnego, lecz wciąż nienachalnego wyglądu. Rolety bez falbany zajmują za to mniej miejsca po maksymalnym podciągnięciu więc można je zamontować niżej nad wnęką okienną, żeby nie utrudniać otwierania okna. Ten model świetnie sprawdzi się w każdym pomieszczeniu w zależności od wybranej tkaniny – bogactwo wyboru kolorów, wzorów i intensywności zaciemnienia jest ogromne.
  • Woalowa roleta rzymskadelikatna, zwiewna, transparentna, przepuszczająca światło, pełni rolę nowoczesnej firany – przysłania wnętrze mieszkania z zewnątrz ale nie zaciemnia pomieszczenia. Nie zamontujesz jej w sypialni, gdzie zależy Ci na prywatności i zaciemnieniu, ale już w salonie lub kuchni może wyglądać naprawdę pięknie. Można ją też połączyć z zasłonami i wtedy stanowi formę oryginalnej, pięknej firany.
  • Roleta rzymska Duo. Połączenie rolety woalowej z warstwą mniej lub bardziej zaciemniającą – perfekcyjne! Dzięki temu nie musisz wybierać między jednym rodzajem a drugim. Jednoczenie cieszysz się zwiewnością woalowej tkaniny i zaciemnieniem oferowanym przez grubszy materiał. To bardzo dekoracyjny element – świetnie sprawdzi się w reprezentacyjnej części domu lub w sypialni.

Jeśli urzekną cię właśnie rolety rzymskie, sprawdź ich największy wybór w sklepie Dekoria.pl. Tu znajdziesz rolety i firany oraz dekoracje idealne dla twojego domu.


Wpis powstał we współpracy z Dekoria.pl

 


Psychologia

Napoje wprost stworzone dla kobiet. Dzięki nim zadbasz o swoje zdrowie i ciało

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
14 czerwca 2016
napoje
Fot. Pixabay / stokpic / CC0 Public Domain

Z reguły doskonale wiemy, czego nie jeść lub nie pić, by nie szkodzić swojemu zdrowiu i urodzie. Ale nie wiemy dokładnie, co pić nie licząc wody, by czerpać z napojów cenne substancje, które szczególnie służą kobiecemu organizmowi.

Tych napojów nie żałuj sobie w codziennej diecie

1. Sok z buraków

To bogate  źródło kwasu foliowego, który zapewnia prawidłowy przebieg procesów metabolicznych, oraz dobrze wpływa na kondycję układu nerwowego, wpiera produkcję hormonów szczęścia -serotoniny i noradrenaliny.W burakach znajduje się dużo potasu, koniecznego w transporcie składników odżywczych do wnętrza komórek, oraz przyspieszającego usuwanie z organizmu produktów przemiany materii. Sok buraczany oczyszcza i odkwasza organizm, dostarcza często brakującego kobietom żelaza, spożywany codziennie zapobiega nowotworom.

Fot. Pixabay / Desertrose7 / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / Desertrose7 / CC0 Public Domain

 

2. Sok pomidorowy

Te smaczne warzywa są bogate w likopen, będący jednym z najsilniejszych naturalnych antyutleniaczy.  Likopen mi.in  zapobiega powstawaniu komórek nowotworowych, zapobiega gromadzeniu się zbędnych płynów w organizmie, chroni skórę przed poparzeniami słonecznymi, pobudza syntezę prokolagenu, który odpowiada za sprężystość skóry i jej młody wygląd. Zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy, poprawiając gęstość mineralną kości.

3. Sok z ogórków

Ogórki  zawiera minerały takie jak potas, magnez i krzem, które poprawiają wygląd cery, nadają jej młodzieńczego blasku, łagodzą podrażnienia, tonizują i odświeżają. Doskonale nawilżają organizm od środka, ponieważ aż w 90% składają się one z wody.

Fot. Pixabay / Kaz / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / Kaz / CC0 Public Domain

4. Warzywno-owocowe koktajle

Samo zdrowie. W jednej szklance koktajlu możesz połączyć kilka owoców i warzyw, czego nie zjadłabyś zapewne za jednym posiedzeniem przy stole. To bomba witaminowa, zawiera także przeciwutleniacze, błonnik, wodę. Zielone koktajle wzmacniają organizm i oczyszczają go, dodają energii, pomagają zachować szczupłą sylwetkę, przedłużają młodość i znakomicie wpływają na samopoczucie i urodę. Zalety pitnego miksu owoców i warzyw są nie do przecenienia.

Fot. Pixabay / ImagesBG / CC0 Public Domain

5. Woda kokosowa

Woda z kokosa świetnie nawadnia organizm, uzupełnia niedobory elektrolitów, obniża poziom sodu i podnosi poziom potasu we krwi. Znakomicie gasi pragnienie i w porównaniu do innych napojów jest niskokaloryczna, więc przysłuży się zachowaniu szczupłej sylwetki.

kokos

Fot. Pixabay / mrk_dsignz / CC0 Public Domain

6. Fermentowane przetwory mleczne

Kefiry i jogurty wyjątkowo służą zdrowiu i sylwetce. Przetwory mleczne zawierają bakterie probiotyczne, które wzmacniają odporność i ułatwiają trawienie. Znajdziemy w nich także dużą ilość fosforu, potasu, wapnia, cynku, witaminy B2 i B5, B12. Są doskonałym zamiennikiem dla mleka, jeśli ktoś cierpi na nietolerancję laktozy, lub po prostu nie lubi smaku surowego mleka.

Fot. Pixabay / kaboompics / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / kaboompics / CC0 Public Domain

7. Mleko sojowe

Soja zawiera fitoestrogeny łagodzące objawy menopauzy, takie jak: uderzenia gorąca, kołatania serca, bóle głowy, obniżenie nastroju, rozdrażnienie. Soja posiada duże ilości izoflawonów, stymulujących skórę do produkcji kolagenu, co pozwala zachować młody wygląd skóry. Mleko sojowe pite regularnie zmniejsza zmniejsza ryzyko zachorowania na miażdżycę, choroby serca oraz nowotwory. Możesz samodzielnie zrobić mleko sojowe, tutaj znajdziesz przepis także na inne mleka roślinne.

 Fot. Pixabay / Jing / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / Jing / CC0 Public Domain


źródło: kobieta.wp.plkrokdozdrowia.pl


Zobacz także

Są dni, kiedy wszystko jest w „nieporządku”: nasze włosy, nasze łóżko, nasze serce

10 powodów dla których pokochanie siebie jest jednym z najważniejszych zadań życiowych

Być opiekunem własnej matki to przekraczać granice, to dojrzewać emocjonalnie szybciej niż inni