Go to content

5 sygnałów, że twój partner cię nie szanuje

Szacunek to kluczowy związek każdej relacji opartej na miłości, przyjaźni czy sympatii. Trudno mówić o udanym związku, gdy brak w nas poszanowania uczuć, praw i godności naszego partnera. Trudno budować przyszłość i codzienność z kimś, kto nie szanuje nas. Większość z nas dość szybko orientuje się, gdy jest przez ukochaną osobą lekceważonym. Ale są takie aspekty każdej relacji, gdzie pojęcie szacunku możemy rozumieć zupełnie inaczej niż nasz partner.

Jeśli wiesz, co sprawia, że czujesz się nieszanowany w swoim związku, koniecznie przekonaj się, czy twoja druga połówka dostrzega swoje błędy i rozumie twoje zastrzeżenia. Zdaniem naukowców, na związkową definicję szacunku składa się osiem elementów: miłość, opiekuńczość, zrozumienie, uczciwość, lojalność, aktywne słuchanie, brak oceniania i obrażania drugiej strony oraz takt.

A co na pewno szacunkiem nie jest?…

1/5 ♡

Nikt nie jest doskonały, ale na pewno nie po to nam życiowy partner, żeby nam o tym bez przerwy przypominać. Szacunek w miłości, to przede wszystkim akceptacja tego jacy jesteśmy. Jest różnica między sugestią i próbą pomocy, a bolesną krytyką i wypominaniem błędów.

2/5 ♡

Umiejętność aktywnego słuchania jest podstawową oznaką szacunku i obowiązuje oboje partnerów. Kiedy jedno z was ciągle przerywa rozmowę lub usiłuje przejąć nad nią kontrolę, komunikacja zaczyna szwankować. Umiejętne słuchanie swojego partnera opiera się na uważności na drugą osobę. Warto ćwiczyć skupienie, by lepiej zrozumieć partnera i poprawić jakość komunikacji w związku.

3/5 ♡

Udane, prawdziwe partnerstwo opiera się na wspólnym podejmowaniu decyzji i szacunku dla różnicy zdań. Kompromis, zwłaszcza w kwestiach priorytetowych dla związku, jest niezbędny w relacji dwóch, kochających się osób.

Gdy twój partner próbuje kontrolować relację i nalega, by większość kwestii rozpatrywać „po jego myśli”, oznacza to, że nie szanuje twoich potrzeb.

4/5 ♡

Twój partner nie musi przepadać za twoimi przyjaciółmi, rodzicami, czy rodzeństwem, ale powinien traktować ich z szacunkiem. Jako para, będziecie spędzać czas razem z bliskimi ci osobami. Ty sam również masz prawo spotykać się z nimi sam na sam. To ważne dla zdrowej, pełnej szacunku relacji, to twoja przestrzeń, której nie powinieneś zaniedbać.

 

5/5 ♡

Szacunkiem jest również nieczynienie krzywdy i niezadawanie bólu najbliższej osobie. Każdy z nas jest odpowiedzialny za swoje własne słowa i czyny. Zamierzone wyzwiska, poniżanie, groźby i bezpodstawne oskarżenia, przemoc fizyczna i emocjonalna to najbardziej bolesne i widoczne przejawy braku poszanowania drugiej osoby w związku.