Upływ czasu odciska swoje piętno nie tylko na kobiecej twarzy, znacząc ją zmarszczki czy figurze, dodając niechcianych kilogramów. Nieuniknionym zmianom ulega cały organizm, także w miejscach, których na co dzień z tym procesem nie łączymy. A dokładnie chodzi o pochwę, która — o czym każda z nas się przekona — również zmienia się z mijającymi latami.
Pochwa dwudziestolatki
Narządy płciowe w tym wieku są dojrzałe, w pełni ukształtowane. Regenerują się i oczyszczają doskonale, nie ma problemów z jej nawilżeniem i stosunkami płciowymi.
Pochwa trzydziestolatki
Zachodzą pierwsze zmiany, najczęściej związane z przebytymi ciążami. Wargi sromowe mniejsze, które otaczają łechtaczkę i wejście do pochwy, mogą zmienić kolor na ciemniejszy. Mogą również pojawić się żylaki, związane ze zwiększonym naciskiem podczas ciąży. Na szczęście w większości przypadków zmiany w odczuwaniu luźności pochwy są tymczasowe. Ćwiczenia mięśni Kegla pomagają wzmocnić mięśnie dna macicy i zniwelować dyskomfort.
Pochwa czterdziestolatki
W okresie przedmenopauzalnym obniża się poziom estrogenów, który wpływa na równowagę kwasowo-zasadową, co może sprzyjać częstszym infekcjom. Niższy poziom hormonów wpływa również na zmniejszenie grubości ścianek, okresową suchość oraz mniejszą elastyczność pochwy. Pomóc mogą lubrykanty oraz seks, który poprawia krążenie krwi, co zapewnia elastyczność ścianek pochwy.
Pochwa pięćdziesięciolatki
Menopauza powoduje pogłębienie zmian w wyglądzie, elastyczności i nawilżeniu pochwy. Niskie nawilżenie sprawia, że łatwiej jest o infekcję, ból podczas stosunku i mechaniczne urazy. Jej ścianki są coraz cieńsze i bardziej wrażliwe, a mięśnie ulegają zwiotczeniu. Zmienia się również wygląd warg sromowych, które tracą na grubości, poprzez utratę tkanki tłuszczowej.
Pochwa sześćdziesięciolatki
Zmiany zachodzące w pochwie stale się pogłębiają. W poważnych przypadkach zwiotczenia mięśni może pojawić się problem z wypadaniem pochwy, która straciła swoją elastyczność. Ta dolegliwość może również dotyczyć pęcherza moczowego, odbytu i macicy. Gdy nie pomagają ćwiczenia mięśni Kegla, czasem potrzebna jest pomoc chirurgiczna.
źródło: krokdozdrowia.com, 5mdz.pl