Go to content

Brak seksu sprzyja postępowaniu zanikowego zapalenia pochwy. Choroby, która może spotkać każdą z nas

Fot. iStock/KatarzynaBialasiewicz

Nikogo nie trzeba przekonywać, że seks ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Wzmacnia odporność organizmu, poprawia krążenie krwi, sprzyja utrzymaniu dobrej kondycji, powoduje wyrzut hormonów szczęścia i zbliża ludzi do siebie. To wszystko już wiemy. Coraz częściej mówi się jednak o szkodliwych skutkach braku seksu. Ostatnie doniesienia naukowe zainteresują głównie panie. Chodzi o ryzyko wystąpienia zanikowego zapalenia pochwy z powodu braku seksu. 

Zanikowe zapalenie pochwy (atrofia pochwy) dotyczy najczęściej kobiet w okresie okołomenopauzalnym, ponieważ spowodowane jest zaburzeniami hormonalnymi. Gdy spada poziom estrogenów, zmniejsza się ukrwienie pochwy. To natomiast prowadzi do zmian w strukturze tkanek i zmniejszenia grubości ścian pochwy. Do podstawowych objawów zanikowego zapalenia pochwy zalicza się suchość i świąd okolic intymnych.

Problem może dotyczyć jednak także młodszych kobiet, które zmagają się z zaburzeniami hormonalnymi. Niezależnie od wieku z atrofią można walczyć. Poza terapią hormonalną, zalecany jest także seks. Chodzi o zwiększenie przepływu krwi w obrębie pochwy. Nie bez znaczenia jest także orgazm – właśnie wtedy krew krąży najszybciej. Dr Louise Mazanti, londyńska terapeutka seksualna, zachęca do masturbacji. Wiele kobiet rezygnuje z seksu, nie mając stałego partnera, a to duży błąd. Nawet seks solo sprzyja zdrowiu i zmniejsza ryzyko wystąpienia zanikowego zapalenia pochwy.

Dr Mazanti ostrzega, że ​komórki, które nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu, nie mogą poradzić sobie ze zmianami w obrębie pochwy, co z kolei prowadzi do stanu zapalnego i ostatecznie do atrofii pochwy. Gdy zaczną gromadzić się toksyny, ściana pochwy nie może właściwie się regenerować. Staje się więc cieńsza, słabsza i mniej zdrowa.

Terapeutka podkreśla też, że brak seksu ma niekorzystny wpływ na zdrowie psychiczne kobiet. Spada samoocena i radość życia. Po dłuższym czasie mogą pojawić się nawet stany depresyjne. Dlatego też udane życie seksualne jest tak ważne w okresie okołomenopauzalnym.

Źródło: Mirror