Seks

Cztery aktywności seksualne, które świadczą o tym, że twoje libido nie umarło

Seksualnie
Seksualnie
14 czerwca 2019
Fot. iStock / fizkes
 

W życiu niemal każdego z nas zdarzył się przynajmniej raz czas, kiedy nie mieliśmy ochoty na seks. Z różnych powodów. Po urodzeniu dziecka, z powodu stresu w pracy, przemęczenia. Nie jest tak, jak kiedyś, a czy jeszcze będzie? Kto nie zadawał sobie tego pytania. Ale uwaga, libido wraca, najczęściej subtelnie, w postaci fantazji seksualnych

Czy wiecie, że nasza aktywność seksualna stanowi około osiem procent naszych snów, które jesteśmy w stanie zapamiętać następnego dnia. Fantazje seksualne często kryją się właśnie w nich i dają sygnał, że wraca ochota na seks. Czy wiecie, jakie to są fantazje?

Śnisz o seksie przerywanym

Całujesz swojego partnera, robi się gorąco, jesteś coraz bardziej podniecona i nagle… twój partner znika w najlepszym dla ciebie momencie. Ten sen pokazuje, że jesteś sfrustrowany brakiem intymności ze swoim partnerem. Seksualne marzenia, które zaczynają się pojawiać w snach, świadczą o tym, że budzi się w tobie na nowo chęć do seksu. Idź za tym.

Fantazjujesz o tej samej płci (nawet jeśli jesteś hetero)

Wbrew pozorom bardzo często fantazjujemy o seksie z osobą tej samej płci, zwłaszcza, gdy osiągnęliśmy dojrzałość seksualną, oglądaliśmy filmy porno z lesbijkami czy gejami. To wcale nie musi oznaczać, że chcemy uprawiać seks z osobą tej samej płci, wręcz przeciwnie, te fantazje pokazuję, że chcemy spełnić swoją seksualną potrzebę intymności i satysfakcji.

Myślisz o masturbacji

Ludzie, którzy mają problem z nikim libido lub, jak mówią specjaliści, cierpią na hipoaktywne zaburzenie seksualne, nie myślą w ogóle o seksie ani o masturbacji, nawet jeśli wcześniej mieli zdrowy apetyt seksualny i regularnie się masturbowali się. Jeśli twoje myśli wracają do masturbacji, jeśli być może w pewnym sensie za nią tęsknisz, to znaczy, że twoje libido zaczyna wracać do żywych.

Każdy rodzaj fantazji jest ważny

Naukowcy z Wydziału Osobowości, Oceny i Leczenia Psychologicznego Uniwersytetu w Granadzie odkryli, że każdy rodzaj fantazji może sygnalizować wzrost libido, ponieważ brak fantazji seksualnych jest jedną z cech obniżonego apetytu seksualnego. Każdy przejaw aktywności seksualnej zapoczątkowany w twojej wyobraźni jest znakiem, że wszystko wraca do normy, nie uciekaj przed tym.

Odwiedź nas na Facebooku


Seks

Co się dzieje z penisem po seksie?

Seksualnie
Seksualnie
14 czerwca 2019
Co się dzieje z penisem po seksie?
Fot. iStock/RapidEye – Co się dzieje z penisem po seksie?
 

Nasze ciała są prawdziwym cudem. Szkoda tylko, że tak mało o nich wiemy, zwłaszcza od strony naszej seksualności. Nie zastanawiamy się zbytnio nad tym, co dzieje się z naszymi ciałami, gdy się kochamy, jak reagują po seksie. Czy na przykład wiesz, co się dzieje z penisem po seksie. Są rzeczy, których nawet mężczyźni nie są świadomi.

Sam akt seksualny składa się z czterech faz. W początkowej fazie podniecenia, zwanej również pożądaniem, nasze ciała zaczynają reagować na pobudzenie; płytszy oddech i przyspieszenie rytmu serca, kobiety robią się wilgotne, a penis zaczyna wypełniać się krwią i staje się lekko wyprostowany. Erekcja staje się silniejsza w drugiej fazie, kiedy jądra wycofują się do moszny. Trzecia faza to orgazm lub kulminacja aktu; tutaj nasienie zbiera się i wytryskuje, gdy penis doświadcza silnych skurczów. Wreszcie, w fazie rozwiązywania, ciała partnerów powracają do etapu poprzedzającego pobudzenie.

To, co dzieje się w tej fazie rozdzielenia, jest fascynującą kombinacją zjawisk hormonalnych i mięśniowych. Wyjaśnia to również, dlaczego druga runda jest łatwiejsza dla kobiet niż dla mężczyzn.

Nikogo nie dziwi, że po wytrysku penis staje się prawie zwiotczały. Mózg uwalnia neuroprzekaźniki, próbując uspokoić poziom podniecenia ciała, który sygnalizuje rozluźnienie mięśni w narządzie.

Co się dzieje z penisem po seksie?

Rozprasza przepływ krwi

Penis ma dwa kanały zwane ciałami jamistymi, które są wypełnione naczyniami krwionośnymi. Kiedy mężczyzna zostaje pobudzony, mięśnie ciał jamistych rozluźniają się, umożliwiając krwi wypełnienie naczyń. Gromadzenie się krwi ostatecznie powoduje ciśnienie, które wywołuje erekcję. Po orgazmie mięśnie prącia kurczą się, umożliwiając przepływ krwi i powodując wiotkość narządu.

Nie może mieć kolejnej erekcji od razu

Kobiety są w stanie podniecić się i osiągnąć szczyt jeden po drugim zaraz po pierwszym stosunku. Z drugiej strony mężczyźni po ejakulacji przechodzą tzw. „okres refrakcji”, podczas którego nie może mieć erekcji. Czas trwania tego okresu zależy od kilku zmiennych, między innymi od wieku. Młodsi mężczyźni mogą być gotowi dalszy seks zaledwie kilku minut po pierwszy razie, podczas gdy starsi mężczyźni mogą potrzebować pół godziny lub nie być w stanie osiągnąć już więcej erekcji. Co ciekawe, fińskie badania wykazały, że starsi mężczyźni częściej uprawiający seks, rzadziej doświadczają zaburzeń erekcji.

Erekcja bez orgazmu jest możliwa

Co ciekawe niektórzy mężczyźni mogą mieć erekcję w okresie refrakcji, ale bez szczytowania, co może być korzystne dla drugiej strony, która jeszcze nie osiągnęła punktu kulminacyjnego.

Czasami pojawia się problem

W kontekście seksu i penisa najczęściej mówiąc o problemie, myślimy o braku erekcji. Tymczasem zdarza się tak, że krew pozostaje uwięziona w ciałach jamistych, powodując, że penis pozostaje w wzwodzie. Stan ten zwany jest priapizmem i może być wywołany lekami lub problemami medycznymi, jak np. anemia sierpowata. Może być także wynikiem urazu, który wpływa na przepływ krwi przez prącie. Priapizm może być dość bolesny i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.

Odwiedź nas na Facebooku


Seks

Narcyzm seksualny. Co to takiego?

Seksualnie
Seksualnie
13 maja 2019
Fot. iStock/eclipse_images

Czy kiedykolwiek czułaś się wykorzystana seksualnie przez swojego partnera? Nie, nie chodzi o przemoc wprost pojętą, gwałt. Chodzi o sytuację, gdy nie byłaś w nastroju do seksu, ale on dbając o swoją przyjemność, zawsze ciebie stawia na drugim miejscu? Masz poczucie nadużycia, ale nie potrafisz go nazwać? Jeśli któraś z tych sytuacji brzmi znajomo, zatrzymaj się, być może będziesz musiała dowiedzieć się o seksualnym narcyzmie.

Narcyzm seksualny ma wiele cech wspólnych z narcystycznym zaburzeniem osobowości. Oto niektóre z cech seksualnych narcyzów:

  • seksualny egoizm (zależy im tylko na własnej przyjemności)
  • brak empatii (nie stawiają się nigdy w sytuacji partnera i nie dbają o fizyczne lub emocjonalne potrzeby tej osoby)
  • potrzeba kontroli i dominacji nad drugą osobą
  • wolą niezaangażowane relacje
  • nadmierne zaniepokojeni swoim wyglądem
  • poczucie, że są lepsi od innych

Narcyzm seksualny

Seksualni narcyzi bywają niezwykle biegli w sztuce uwodzenia. Są na ogół bardzo atrakcyjni, elokwentni i zdają się troszczyć o innych. Ich wygląd fizyczny, pewność siebie i asertywność prawdopodobnie wydają się być pozytywnymi cechami dla wielu osób. To wszystko to jednak zręcznie utkane pozory.

Jedną z cech narcyzmu seksualnego jest zajmowanie się tylko własną przyjemnością.

Teraz wiemy, że seksualni narcyzi mają fałszywe poczucie własnej wartości. Są również tak skupieni na sobie, że nie mogą opiekować się innymi. W związku z tym brak im empatii, często są całkowicie niewrażliwi.

Ciemna strona seksualnego narcyzmu

Kiedy ktoś pada ofiarą seksualnego narcyza, na początku wszystko może wydawać się wspaniałe. Jednak ofiara w końcu zda sobie sprawę, że coś jest nie tak i odkrywa ciemną stronę seksualnego narcyzmu. Ten Casanova sprawia, że czujesz się pusta. Uprawiasz seks tylko wtedy, gdy on chce i jak chce. Nigdy też nie martwi się o twoje potrzeby seksualne. Tak więc to, co zrodziło się z pasji, staje się bólem i cierpieniem. Ostatecznie seks zaczyna cię upokarzać.

Możesz próbować rozmawiać z nim rozmawiać, ale on nigdy nie uzna własnych błędów, nigdy nie zobaczy winy po swojej stronie. Zamiast tego pewnie usłyszysz:

  • „Jesteś zbyt wymagająca”
  • „Nigdy wcześniej nie mówiłaś, że jest jakiś problem”
  • „Wszystkie moje byłe mówiły, że jestem najlepszy ze wszystkich facetów, jakich miały”
  • „Może to, że nie masz orgazmu, to twój problem”

Zasadniczo on zawsze będzie cię winić za wszystko. Nigdy też nie weźmie na siebie odpowiedzialności ani nie przyzna, że mógłby się mylić.

Seks jako kara

Seks może być bardzo niebezpieczny. Narcyz seksualny często używa seksu jako broni. Jeśli chce cię ukarać (z jakiegokolwiek powodu), użyje do tego seksu. Może odmówić seksu, chyba że zgodzi się na niego własnych warunkach. Ponadto unika stworzenia ustanowienia solidnej więzi, dlatego często seks staje się podstawą związku.

Jeśli wszystko to, co przeczytałaś zdaje ci się być znajome, potraktuj to jako ostrzeżenie. Przyjrzyj się uważnie swojemu związkowi. Jeśli jesteś z narcyzem, może być ci trudno z tego wyplątać.