Sylwoterapia (drzewoterapia) to prosty i darmowy sposób na poprawę samopoczucia i zdrowia. Przebywanie wśród drzew ma niepodważalne zalety, co szczególnie powinni docenić mieszkańcy dużych, zatłoczonych i najczęściej zanieczyszczonych miast. Na czym polega sylwoterapia i kto powinien niej korzystać?
Czym jest sylwoterapia?
Sylwoterapia zaliczana jest do technik medycyny alternatywnej, która opiera się na kontakcie z naturą, a dokładnie na przebywaniu w otoczeniu drzew i fizycznym kontakcie z nimi (dotyk dłoni, oparcie się plecami czy też objęcie drzewa).
Terapia polegająca na korzystaniu z obecności drzew ma wiele zalet. Przede wszystkim koi zszargane nerwy, łagodzi stres, poprawia samopoczucie, a także odporność organizmu. Poza tym sylwoterapia jest łatwo dostępna i nie wymaga nakładu finansowego, by z niej skorzystać. Jedynym przeciwskazaniem jest stwierdzona alergia, która utrudnia, a nawet i uniemożliwia przebywanie w otoczeniu drzew.
Na czym polega sylwoterapia?
Przede wszystkim trzeba wybrać się do lasu, lub do innego skupiska drzew, gdzie znajdziemy ciszę i spokój. Następnie należy poszukać dla siebie wygodnego miejsca pod wybranym drzewem i usiąść pod nim w wygodnej pozycji pod nim, po czym zamknąć oczy i zrelaksować się, skupiając się na szumie liści, oddychając głęboko i spokojnie. Można także oprzeć się plecami o pień drzewa lub objąć je. Należy pamiętać o tym, że wybrane drzewo nie może nosić oznak chorób, obecności huby i jemioły.
W terapii z wykorzystaniem drzew należy korzystać regularnie. Dla najlepszych efektów każda sesja w otoczeniu drzew nie powinna trwać krócej niż 10-15 minut. W zasadzie można powiedzieć, że im dłużej trwa sylwoterapia, tym więcej korzyści z niej płynie. Nawet zwykły spacer w otoczeniu drzew znakomicie wpływa na poprawę samopoczucia.
Sylwoterapia najprzyjemniejsza jest wiosną i latem, ze względu na aurę panującą w tych porach roku. Poza tym warto pamiętać, że wiosną i latem drzewa mają najwięcej „energii”, ponieważ wtedy jest ich czas na kwitnienie i wydawanie owoców. Przy okazji, nie niszcząc przyrody, można zbierać surowce lecznicze — pędy, listki, kwiaty, owoce, czy korę poszczególnych drzew.
Ponieważ poza alergią nie istnieją żadne przeciwwskazania do korzystania z drzewoterapii, warto korzystać z niej jak najczęściej.
Sylwoterapia — dlaczego warto jej spróbować?
Drzewa wydzielają fitoncydy, substancje o działaniu przeciwzapalnym i jonizującym powietrze. Przebywanie wśród nich doskonale wpływa na układ oddechowy, dotlenia organizm i poprawia samopoczucie. Kojąco działają kolory liści, zapachy (olejki eteryczne), oraz dźwięki natury, których na próżno szukać w miastach.
Przebywanie wśród drzew koi niepokój i negatywny wpływ stresu na organizm, pomaga się wyciszyć, zdystansować od problemów. Kontakt z naturą ma także nieco inne zalety — działa na pracę mózgu, poprawia kreatywność oraz zwiększa koncentrację. Sylwoterapia szczególną rolę ogrywa u dzieci z zespołem Downa, oraz osób zmagających się z uzależnieniami czy zaburzeniami lub chorobami psychicznymi.
Jakie drzewa służą nam szczególnie?
Sylwoterapia dzieli drzewa wg użyteczności w terapii na dwa rodzaje — sprzyjające i niesprzyjające.
Do sprzyjających leczeniu drzew zaliczamy m.in.: buk, lipę, brzozę, modrzew, kasztanowca, dąb, gruszę, wiśnię, czarny bez, jarzębinę, jodłę, sosnę. Do drzew niesprzyjających, uważanych za przeklęte i zabierające energię, zaliczamy natomiast: topolę osikę i olchę.
Istnieje także powszechna opinia, że po wyciszenie należy udać się do lasu iglastego, do lasu liściastego po zastrzyk dobrej energii.